Půjčka na účet

Jak si vytvořit zdravé finanční návyky, pokud nemáme zdravé základy?

I když si to každý přeje, ne všichni si ve svém dětství nebo rané dospělosti vypěstovali zdravé základy finanční gramotnosti. V budoucnu tak čelí řadě výzev a dilemat, jak s penězi nakládat, kam je vložit a za co raději neutrácet. Pozitivní je, že zdravé finanční návyky si můžete vypěstovat kdykoliv. Třeba nyní.

Ze všeho nejdříve si udělejte pořádek

Abyste mohli něco změnit, musíte vědět, na čem konkrétně jste. Udělejte si inventuru svých nákladů, příjmů a celkově zjistěte, jaká je vaše aktuální finanční situace. A pusťte se do uklízení.

Jestliže vám na bedrech visí dluhy z dřívějších let, řádně je splácejte nebo refinancujte. Začněte s menšími dluhy, jejichž doplacení vás namotivuje ke splacení větších závazků.

Na obrázku je muž, který na notebooku sleduje vývoj grafů v čase.

Kromě toho si vytvořte i účet pro vaše radosti a sny, abyste měli opět další motivaci a učili se s penězi správně zacházet.

Pokud budete mít takto připravenou základnu, pusťte se do budování konkrétních zdravých návyků.

Krok číslo jedna? Finanční plán

Budování zdravých finančních návyků začíná stanovením finančního plánu. O tomto bodu se mluví v každé internetové diskuzi a nabádá vás k němu každý finanční specialita, ale jak vlastně na něj? To, jak bude finanční plán vypadat, je ryze ve vašich rukách. Tkví ve stanovení si toho, čeho chcete dosáhnout.

Z počátku bude vaším cílem pokrýt veškeré měsíční výdaje, které jsou pro váš život nezbytné. Zaplatit nájem, jídlo, energie, také dopravu a hypotéku. Poté se cíle lehce změní. Například povedou až k bodu, kdy se chcete cítit finančně nezávislí, a to za předpokladu, že nebudete zapřažení do běžného pracovního režimu.

Finanční plán rovná se základní stavební kámen úspěšně vybudovaných zdravých finančních návyků. Mluvíme totiž o motivaci a přesně stanovených záměrech, ke kterým jdete. Pokud si kroky napíšete na papír, snáze jich dosáhnete.

Nechte peníze vydělávat a k utrácení přistupujte střízlivě

Půjčka na účet se záhy stává vaší oporou pro případ, že by se zdržela výplata nebo jste byli nucení čelit podobnému nepředvídatelnému scénáři. Její pomocnou ruku ale budete moct využít až později, pokud necháte své peníze vydělávat.

Mezi nezdravé finanční návyky patří to, že své finance necháváme ležet na běžném bankovním účtu, kde z nich neplyne žádný úrok. Je to škoda, protože tímto stylem naše peníze pojídá inflace. Jestliže se rozhodneme alespoň 10 % ze svého příjmu investovat (klidně i do méně rizikových investic), dovolíme penězům pracovat pro nás.

Investování = trend dnešní doby. A když se tak bere, vede k důstojnému prožití života i v důchodu. I když platí, že čím více peněz odložíte stranou, tím rychleji porostou, nemusíte z počátku investovat statisíce. Začněte se stovkami nebo tisíci, které pomocí složeného úročení nadále narostou.

Utrácení = zkáza zdravých finančních návyků. V současné době máme tendenci uspokojovat své potřeby, ale už nevnímáme to, jestli to není pouze naše rozmazlenost. Před koupí nějaké věci nebo před využitím nějaké služby si uvědomme, jestli je to skutečně to, co chceme a potřebujeme. A hlavně, jestli si to můžeme dovolit.

Většinou dojdeme do bodu, že konkrétní věc nebo službu nepotřebujeme. Jestliže přijdeme na opak, ale aktuální finanční situace nám koupi nedovoluje, dostává se do hry půjčka na účet.

Založte si „emergency účet“

Mezi zdravé návyky patří také založení nového „emergency účtu“, který bude vaší opěrnou zdí. Můžete mu říkat plonkovní spořící nebo prostě jenom odkládací účet, na nějž se obrátíte v okamžiku, kdy dojde k nečekané události. Je to pomyslná finanční rezerva, ale můžete ho brát za účet, do kterého sáhnete v konkrétních životních situacích. Do nich může patřit koupě nové lednice, oprava vašeho automobilu nebo podobné scénáře, k nimž dochází velmi neočekávaně.

Co se týče částky, kterou byste na tomto účtu měli mít, odrážejte se dle obecných zásad platících pro běžné finanční rezervy rodin. Jinými slovy si zde shlukujte částku odpovídající třem až šesti měsícům vašich životních nákladů.

Na obrázku jsou 3 kamarádky v kloboucích sedící u vody, jak si se smíchem něco šeptají.

Tento „emergency účet“ vám tak bude k dispozici i v případě, že náhodou přijdete o práci. V případě, že částka na tomto bankovním kontu nebude dostatečně vysoká, připadá v úvahu půjčka ihned, která vám může se vzniklou nevítanou a nevídanou situací pomoct.

Najděte další zdroj příjmů

Budování zdravých návyků a odkládáním peněz na běžný i emergency účet, do toho všeho investování vám půjde snáze, pakliže budete mít vícero zdrojů vašich příjmů. V současné době se nemusíte soustředit pouze na jedno zaměstnání, ale můžete k tomu také podnikat nebo si přivydělávat jiným způsobem.

Vzpomeňte si v této fázi na oblíbený výrok z ještě oblíbenější knihy „Bohatý táta, chudý táta”, kde zaznělo, že nejbohatší lidé na světě budují sítě, všichni ostatní pak hledají práci.

Trpělivost růže přináší

V případě, že nemáte vybudované zdravé finanční základy z dob vašeho dětství, nebude cesta ke zdravým finančním návykům snadná. Proto se ze všeho nejdříve obrňte vytrvalostí a trpělivostí, která v tomto případě taktéž růže přináší.

Vytrvalostí se obklopte jak v případě budování zmiňovaného, tak v případě investování, které, jak už nyní víme, taktéž patří do oné kategorie. Zkoušet vás bude v obou případech vaše okolí a možná i vy sami.

Nepodléhejte svým emocím, a i když se například stane, že utratíte za to, za co jste neměli, netrestejte se a pouze se poučte. A zkuste to znovu.

Call Now Button