Krátkodobá půjčka

Vyplatí se investovat do investičních kovů? A jak?

Možností, kam vložit svoje těžce našetřené peníze, ideálně tak, aby neztrácely hodnotu, ale rozmnožovaly se, je v dnešní době více. Rizikovější investice, které ale mohou přinést značný zisk, lákají dobrodružné jedince a ti konzervativnější radši dají svoje peníze do něčeho stabilního a spolehlivého. Například do investičních kovů, o kterých se v posledních pár letech dost mluví. Vyplatí se to?

Proč vložit peníze zrovna do investičních kovů

Lidé mají rádi jistotu a stabilitu, které se jim v poslední době moc nedostávalo. Nejdříve Covid, poté válka, teď inflace, která nás bude provázet i v budoucnu. Důvěra v papírové peníze se ztrácí, je snadné je vytisknout a znehodnotit.

Když už si těžkou prací našetříte finanční polštář, nechcete jej nejspíš celý vložit na účet, kde se jeho hodnota důsledkem inflace jen snižuje, ale hledáte způsoby, jak úspory uchovat a zhodnotit. Populární variantou jsou investice, které mohou přinášet zisk. Můžete se zaměřit na akcie, dluhopisy, nebo na stále oblíbené kryptoměny. Možností je mnoho a stejně tak platforem, na kterých se dá kupovat, prodávat a sledovat možný pohyb vašich peněz.

Na obrázku jsou oražené zlaté cihličky o váze 100g

Pro ty konzervativnější, kteří nejdou do příliš velkého risku, ale mají radši, když ví, že hodnota jejich peněz se drží víceméně na stejné úrovni, jsou vhodnější právě investiční kovy. Jsou známé jako uchovatelé hodnoty. Od kovů neočekávejte velké zbohatnutí, mohou vám ale dát pocit jistoty. Navíc je můžete mít doma ve fyzické podobě a investici si hlídat.

Za důležitou považují odborníci diverzifikaci portfolia. Znamená to, že úspory je lepší rozdělit a peníze investovat na více místech. Investice do drahých kovů by měla být vždy alespoň malou částí, protože vyvažuje risk ostatních investic a znamená stabilitu.

Drahé kovy byly obchodovatelné vždycky a mají svoji historickou hodnotu. Jsou využitelné po celém světě, navíc v České republice vzhledem k chybějícím rejstříkům anonymní. Kromě toho, že svoji investici můžete fyzicky držet v rukách, jsou kovy omezené, nedají se dotisknout a mohou dodat majiteli pocit finančního zabezpečení. Jejich hodnota se mění na základě nabídky a poptávky a zpravidla platí, že v časech stability jejich hodnota může trochu klesnout, zatímco narůstá v období nejistoty a politických a ekonomických problémů.

Zlato nebo stříbro?

Investičních kovů je víc druhů. Můžeme zmínit třeba platinu, ale pravda je, že se lidé nejvíce zaměřují na zlato a na stříbro. Jaký je mezi nimi rozdíl, a který kov si vybrat na spoření?

Finanční poradci vám doporučí, ať svoji investici rozdělíte a vložíte do každého trochu. Celkově by investice do kovů měla být mezi 20-30 % vašeho investičního portfolia, ale jedná se o doporučení a samozřejmě je to jen na vás.

Zlato je pravděpodobně nejdůvěryhodnější (i historicky) a nejobchodovatelnější komodita, která se dá pořídit. Jeho hodnota nemá velké výkyvy a můžete se spolehnout, že bude vždy cenné. Nevyužívá se tolik v průmyslu, většina těžby jde do klenotnického odvětví a do investic. Ve světě je zcela běžné, že si lidé uchovávají hodnotu peněz právě vkládáním do zlata. Jako bonus se na ně nevztahuje DPH.

Stříbro je oproti tomu lehce podhodnocené a mohlo by sloužit spíše k dlouhodobé investici. Vzhledem k velkému využití v průmyslu jeho hodnota kolísá víc než u zlata, stejně ale platí zákon nabídky a poptávky.

Pokud poctivě sledujete grafy a vývoje hodnot, můžete s kovy obchodovat i na kratší období. V době snížení hodnoty nakoupit, v momentě, kdy jde vše nahoru, prodat. Na tyto krátkodobé investice je dobrá krátkodobá půjčka, kterou zaplatíte hned, jak kov prodáte. Důležité je mít dobrý přehled a nezadlužit se.

Investovat můžete i vy, je to snadné

Občas se mohou zdát investice poměrně složité, především tedy bavíme-li se o cenných papírech nebo kryptoměnách. Musíte si o tom dost zjistit, případně poprosit o radu někoho zkušenějšího, kdo se v problematice lépe orientuje. Výhoda investic do kovů je ta, že to není vůbec komplikované, právě naopak. V podstatě si jen koupíte, co potřebujete, a necháte si zboží poslat domů. Nebo si kov necháte uložený u prodejce.

O drahých kovech existuje mnoho užitečných informací, ať už v knižní podobě, odborných článcích nebo na internetu. Pořádají se vzdělávacích přednášky, které mají za úkol lidem blíže ukázat výhody takové investice. Samozřejmě můžete zajít za poradcem a nechat si s nákupem pomoct, jestliže si nejste jistí kolik, jak a přes koho investovat.

Na obrázku je hromádka velkých zlatých cihliček

Není ale nic lehčího, než si otevřít internet a projet si společnosti, které prodeje kovů nabízí. Jak sami zjistíte, je jich skutečně dost. Zaměřte se především na důvěryhodnost.. Společnost by měla být na trhu nejméně 7 let, mít dohledatelné recenze a dobré hodnocení. Pokaždé si vše důkladně prověřte, protože jako v každém jiném odvětví i zde se můžete potkat s podvodníky, kteří vám prodají falešné zboží. Určitě si ověřte ryzost a kvalitu. Důležité také je si předem rozmyslet, jestli chcete mít možnost kovy prodat a za jakých podmínek. Ne každá společnost prodávající zlato a stříbro jej také vykupuje a dost prodejců vykupuje jen drahé kovy, které sami prodali.

Jak to vypadá v praxi?

Zlato a stříbro nakupujte s rozumem, nepodléhejte davovému šílenství. V době ekonomické nestability mohou ceny narůst a to se stává lákadlem, ale myslete na to, že hodnota může opět spadnout dolů a není dobré vše sázet jen na jednu kartu.

Koupit si můžete zlato i stříbro v podobě malých destiček které jsou na váhu. Většinou to nefunguje jako ve filmech, že si ponesete v tašce pět zlatých cihel, to už by chtělo pořádnou investici. Prodejce vám může drahý kov zaslat, a je jen na vás jak s ním naložíte.

Druhá varianta je, že si prodejce nechá kov u sebe v trezoru, vy platíte poplatek za úschovu, ale nemusíte řešit dopravu ani se obávat že to doma není bezpečné. Problém nastane pokud prodejce zbankrotuje. Tam je možnost, že uložené zlato už nemusíte vidět.

Nemáte větší sumu peněz, ale přesto byste rádi nějaký ten kov koupili? Posloužit může krátkodobá půjčka, která vám přilepší do další výplaty a umožní výhodný nákup. Spořit můžete i po menších částkách měsíčně na komoditní účet. Nastavíte si kov, do kterého investujete, můžete i více s rozloženou platbou, cílovou částku a každý měsíc posíláte peníze. Samozřejmostí je online přístup do vašeho účtu, kde si můžete vše zkontrolovat.

Jaké můžou být nevýhody investice do kovů

S fyzickou podobou investice jsou samozřejmě spojené i extra náklady, například na bezpečné uskladnění.

Další, co může být problém, je nákup kovů neuváženě ve velkém množství v momentě, kdy se nákupní hodnota trochu sníží. Lidé nakupují i v případě, že na to nemají našetřeno, ale půjčka na účet nedostatek financí napraví. Poté přichází rozčarování z toho, že hodnota kovů opět klesla nebo stagnuje, místo toho, aby se vyšvihla nahoru.

Navíc je poměrně obtížné dohledat centrální prodejní hodnotu zlata a stříbra a většinou je nutné se s dotazem obrátit přímo na prodejce. Platí to, co u všech investic. Vše si řádně prověřte, promyslete a spočítejte.

Call Now Button