Půjčka bez registru

Viděli jste nabídku půjčky bez registru? Toto jsou 4 hlavní důvody, proč byste se jí měli vyhnout

Potřebujete si půjčit na novou sedačku nebo zařídit dětem účast na letním táboře, ale banka vám nechce půjčit? Možná s k vám už dostala i nabídka půjčky bez nahlížení do registru. Pojďme si ale říct, proč je lepší se takové nabídce vyhnout a s novou sedačkou počkat, až na ni budeme mít.

Půjčka bez registru je mimo zákon

Půjčky, při jejichž schvalování poskytovatel nenahlíží do registru dlužníků, označujeme za nejrizikovější finanční produkt na trhu. Proto je zákon také už pár let zakazuje. Pokud vám ji tedy někdo nabídl, jedná protiprávně a rozhodně se nebude jednat o poctivého poskytovatele.

Vysoké riziko těchto půjček tkví hlavně v tom, že poskytovatel nabídne takovou částku, kterou potřebujete, aniž by se podíval na vaši bonitu a spočítal, kolik ještě zvládnete splácet. Ovšem podmínky těchto půjček jsou dost často neúnosné. A především penále a pokuty za vše, co je „mimo smlouvu“ jsou nezvladatelné.

Na obrázku je sloupec minci a v pozadí nástěnné hodiny

Výsledkem tedy často je, že se dostanete ještě do větší patálie, než v jaké se aktuálně nacházíte. Ona pomyslná dluhová past či dluhová spirála, ve které se točíte, se může kvůli půjčkám bez registru stát nevyřešitelnou.

I když se však mnohým jeví půjčka bez nahlížení do registrů dlužníků jako ideální východisko z prekérní situace, mluvíme o riskantním kroku. Z dluhové spirály se člověku pak nedaří snadno vystoupit.

Pro lidi bez finanční gramotnosti?

Jelikož nemluvíme o zrovna nejbezpečnějším finančním produktu na trhu, musíme o jeho vysokém riziku mluvit. Bohužel ne všichni si dávají před tímto typem úvěru pozor. A to poskytovatelé vědí. A tak necílí na všechny, nýbrž jenom na někoho. Konkrétně tedy na ty, kteří se dostali do problémů a neumí si s nimi poradit.

I když se nám do hlavy vrývá domněnka, že musí určitě jít o finančně negramotné, není tomu tak vždy. Velmi často dluží poskytovatelům nabízejícím tuto půjčku i schopní lidé, kteří jen z důvodu tíživé situace nedokázali racionálně uvažovat. Zoufalí lidé totiž často dělají zoufalé věci.

Důvodů, proč se půjčce bez registru vyhnout, je několik

Než se rozhodnete o půjčku požádat, raději si opakovaně projděte důvody, proč o ni nežádat. Sepsali jsme vám je do krátkého seznamu. A ten, věříme, že vás přesvědčí a ochrání před jednou z největších chyb vašeho života.

 1. Nejnebezpečnější půjčka na trhu

  Bankovní i nebankovní instituce se sice neshodují v mnoha věcech, ale v tomto ano. Půjčka bez registru se řadí mezi nejnebezpečnější finanční produkty na finančním trhu. Riziko tkví hlavně v rychlém a prakticky bezproblémovém získání peněz, které není podmíněno dlužníkovou bonitou.

  Jinými slovy nebezpečí tkví v tom, že se půjčka schvaluje prakticky komukoliv. Vy pak až příliš pozdě zjistíte, že tak vysokou půjčku nezvládnete splácet. Na to navazují penále, pokuty a další sankce, které vaši půjčku stále navyšují. A už se točíte v dluhové spirále, ani nevíte jak.

  O nevýhodných podmínkách se dozvíte často až v momentě, kdy už je pozdě. A to mnohdy proto, že si pod tíhou situace nepřečtete smluvní podmínky.

 1. Příliš drahá záležitost

  Každý člověk předtím, než požádá o nějakou půjčku, by měl projít nabídku finančních produktů na trhu. Důvod je prostý – stejně jako ve světě potravin a dalšího zboží, i ve světě půjček můžete narazit na „levné kusy”. Anebo alespoň výhodné kusy. Pokud tedy nechcete přeplácet čili získat až příliš drahou půjčku, srovnávání možností na trhu je klíč ke spokojenosti.

  Když se podíváme na půjčky bez registru, ve srovnávání s ostatními úvěry neprochází. Do karet jim nehraje prakticky nic. Mluvíme o drahých úvěrech, které se také výrazně prodraží s každým dalším započatým týdnem, kdy je čerpáte.

  Často nejsou všechny poplatky transparentní, jako to má například půjčka ihned, ale skryté. A jen velmi málo těch, kteří si z důvodu finanční tísně o půjčku bez registru žádají, mají možnost splatit až čtyřikrát více, než si původně mysleli. Právě z důvodu napjatého finančního rozpočtu si o úvěr žádají, že ano.

 1. Vysoké nebo naopak příliš nízké úroky

  Jinými slovy zvláštní podmínky. Už jen to nám musí stačit k tomu, abychom se od rizikového úvěru drželi dál.

  Zatímco v některých případech jsou úroky velmi vysoké, což dělá z půjčky nevýhodnou záležitost, jindy jsou velmi nízké. Ovšem i když jsou velmi nízké, stejně přeplatíme či zaplatíme až čtyřikrát víc. To, co nevidíme, je skryto v RPSN. Úrok sice může být nižší, než bychom očekávali, ovšem půjčka může skrývat další spoustu různých poplatků.

  Ve výsledku (a právě kvůli špatně a nevýhodně nastaveným podmínkám pro dlužníka) se půjčka několikanásobně zdražuje. Oproti jiným typům úvěrů tak mluvíme o té nejhorší možné cestě, kterou se můžete vydat.

 1. Z problémů se těžko dostává ven

  Právě půjčka bez registru bývá tím pomyslným hřebíčkem do rakve, kvůli kterému se v dluhové pasti budete do konce života točit. I když existuje několik možností, jak se z problémů dostat ven, ve skutečnosti to není nic příjemného a řada lidí na to doplácí. V každém případě jedním ze způsobů, jak se z problémů vymanit, je vyhlášení osobního bankrotu. Nepříjemný, ale nutný proces, který je mnohdy jediným východiskem.

Na obrázku je detail na ruce počítající mince

Jak se problémům vyhnout?

Důkladně si poskytovatele půjčky prověřte ještě předtím, než o ni zažádáte. Jak jsme zmínili již na začátku, půjčky bez nahlížení do registru nepovoluje zákon. A všichni schválení poskytovatelé musí mít licenci od České národní banky. Zajděte si tedy na stránky ČNB a podívejte se, zda vámi zvolený poskytovatel tuto licenci vlastní. Pokud ano, riziko nekalého jednání z jeho strany tudíž není.

Call Now Button