Půjčka ihned

Spořicí účty: Jaká kritéria sledovat?

Máte už dost toho, že vaše peníze leží jen tak ladem na běžném účtu? Jedním z řešení vedle investování je například spořicí účet. Ten totiž díky úročení zaručí, že vaše peníze nebudou ztrácet vlivem inflace na hodnotě zdaleka tak rychle, jako by ztrácely na běžném účtu. Jeho výhodou oproti dlouhodobým termínovaným vkladům je to, že s vašimi penězi můžete libovolně disponovat. Významem spořicího účtu je sloužit jako prostor pro vytvoření finanční rezervy, díky které budete moci alespoň částečně pokrýt nečekané výdaje. V tomto článku se zaměříme na kritéria, která nejvýrazněji ovlivní vaši volbu týkající se účtu, kam se rozhodnete uložit své peníze.

Sledujte úrokovou sazbu

Ačkoli úroková sazba není jediným kritériem, kterým byste se měli při výběru spořicího účtu zabývat, je jedním z těch nejzásadnějších. Dejte si pozor na to, aby váš zvolený účet garantoval svou úrokovou sazbu dlouhodobě. Stává se totiž, že kýžená hodnota bude platit pouze po dobu akční nabídky, a poté může značně klesnout. Také se ujistěte, že se ke zmíněné hodnotě nevztahují jisté podmínky, které musíte splnit, jako například kolikrát měsíčně musíte kartou platit nebo kolik přes kartu musíte pravidelně utratit, abyste danou úrokovou míru získali. Pokud na tohle narazíte, posuďte, zda jsou pro vás tyto podmínky splnitelné.

Spadá vkládaná částka do limitů?
Tyto limity určují, jakou minimální či maximální částku musíte na účtu mít uloženou, abyste opravdu získali daný úrok. Můžete se setkat s vrchní i spodní hranicí, avšak ta horní bývá častější. Pokud vaše částka přesáhne tuto hranici, míra prudce klesá a je žádoucí zvážit, zda by nebylo výhodnější využít jiný bankovní produkt či peníze investovat.

Je požadavkem zřízení běžného účtu?
Některé banky mají podmínku, že si spolu se spořícím účtem musíte sjednat i ten běžný. Pokud tento požadavek objevíte i u bank, které zvažujete vy, zkontrolujte, zda se vám účet i s možnými poplatky a podmínkami stále vyplatí a nebude vás omezovat.

Vztahují se k některým službám účtu poplatky?
Ačkoli se s tím nesetkáte tak často jako u běžných účtů, i u těch spořicích přeci jen můžete narazit na přemrštěné poplatky. Zkontrolujte si proto, zda něco takového neobjevíte i u produktů, které zvažujete. Za předpokladu, že ano, prostudujte si jejich výši a také to, jakých konkrétních služeb se týkají. Předem si spočítejte, jak vysokou částku do účtu vložíte, a kolik tedy měsíčně získáte ze zúročení. Pokud vaše propočítaná částka nepřesahuje zmiňované poplatky, účet se vám rozhodně nevyplatí. Za předpokladu, že máte zájem o navýšení zůstatku na svém spořicím účtu, vám může pomoci například půjčka ihned.

Call Now Button