Krátkodobá půjčka

Je dobrý nápad brát si na svatbu půjčku?

Svatební šaty, líčení, fotograf, pronájem prostor, dort, kapela, líbánky nebo třeba ubytování pro hosty. To jsou pouze ty významnější položky na účtence s nápisem SVATBA. Náklady na oslavu dne D se samozřejmě liší pár od páru. Stále více snoubenců se z ekonomických důvodů rozhoduje pouze pro skromný obřad na úřadě a oběd s nejbližší rodinou. Najdou se ale i páry, které vyloženě touží po pohádkových šatech a honosné veselce jako ze svatebního katalogu. Ale co, když na svatbu svých snů nemáte dostatek peněz? Je svatba na úvěr dobrým nápadem?

Kolik vlastně stojí svatba?

Svatbu zadarmo jednoduše uskutečnit nelze. I kdybyste šli bosí jako v básni od Vrchlického a oblékli si šaty, které nosíte do divadla, na úřadě po vás budou chtít správní poplatky v různé výši. Podmínkou svatebního obřadu jsou však také prsteny, a většinou i svatební kytice.

Uděláte-li si pár selfíček sami, a odpustíte-li si poobřadové veselí a líbánky, jde o otázku několika málo tisíc korun. To nejspíš zvládnou zafinancovat i páry s opravdu velmi omezenými finančními zdroji.

Na obrázku je nevěsta s kyticí, jak kouká vzhůru do objektivu.

Za svatbu v průměrné velikosti a kvalitě si ale připlatíte. Chcete-li krásnou obřadní síň, venkovní svatbu nebo třeba obřad v zámecké kapli, profesionálního fotografa, oběd a dort pro cca 30 svatebčanů a následnou party, připravte si minimálně 70 000 Kč.

V posledních letech jsou však populární víkendové svatby v americkém stylu. Ty pak při stejném počtu lidí vyjdou průměrně na 300 000 Kč. Snoubenci totiž pronajmou pro své hosty celý objekt, kde se svatba koná. V pátek večer se hosté sjíždějí na místo a začíná se večeří a seznamováním. V sobotu proběhne obřad a veselí a v neděli po snídani jsou oslavy u konce, a hosté odjíždějí.

Půjčka na svatbu – ano, nebo ne?

Až si se svým snoubencem či snoubenkou budete odpovídat na tuto otázku, je dobré vzít v potaz několik faktů a zodpovědět si pár otázek.

Rozhodovat byste se měli mimo jiné podle toho, jak rychle jste schopni půjčku splatit. Optimálně by doba splácení měla být co nejkratší. Jde přeci jen o jeden den či víkend. Ideálně byste si měli půjčit pouze tolik, kolik vzhledem ke svým příjmům a výdajům zvládnete splatit během maximálně dvou let. Krátkodobá půjčka je proto finanční produkt, který odborníci za účelem financování svatby snoubencům doporučují nejčastěji.

Pokud jste se pro půjčku na svatbu rozhodli, máme pro vás skvělý tip. Svatební hosté obvykle páru dávají nejrůznější dary. Jenže, co si budeme povídat, novomanželé, kteří zrovna zaplatili veselku za desítky či dokonce stovky tisíc, nepotřebují ručně vyráběnou skleněnou mísu na salát, sadu nádobí nebo povlečení s monogramem. Navíc spolu už pravděpodobně nějakou tu dobu žijí a domácnost mají převážně vybavenou.

Proto je skvělým nápadem hosty již ve svatebním oznámení s pozvánkou obeznámit s tím, že oceníte, když využijí možnosti vám libovolnou hodnotu jejich daru rovnou věnovat v bankovkách. Toto řešení se velmi pravděpodobně shledá s úspěchem na obou stranách. Vy můžete z vybraných peněz splácet svatební úvěr a hosté si ušetří složité vymýšlení daru.

Jak ušetřit, ale nevzdat se svatby snů?

Ke svatbám neodmyslitelně patří věci, na kterých se šetřit nevyplácí, nebo to jednoduše ani nejde. Mezi ně patří například svatební kameraman a fotograf nebo pronájem prostor pro obřad a oslavy. Cenu u těchto položek nijak neovlivníte, chcete-li se brát na místě, o kterém jste snili, a mít na památku krásné fotografie a profesionální video.

Existuje ale spousta věcí, na nichž ušetřit lze, aniž by vaše vysněná svatba jakkoliv utrpěla na svém kouzlu. A rozhodně se nebavíme pouze o nelítostném seškrtání seznamu svatebních hostů, i když i to je v rámci úspor vhodným krokem.

Popřemýšlejte, jestli byste se nechtěli raději vzít mimo hlavní svatební sezonu. Pokud nechcete svatbu venku, ale okouzlil vás nějaký vnitřní prostor, velmi pravděpodobně bude jeho pronájem mimo hlavní letní sezonu levnější.

Jste-li alespoň trochu zruční, můžete do svých rukou vzít tvorbu svatební výzdoby, upéct výslužku, nebo klidně i celý dort. Mnoho propriet s romantickou a svatební tematikou naleznete i na online secondhandech nebo swapovacích platformách.

Také se sami můžete nalíčit a učesat, nepotřebujete-li komplikovaný účes a profi makeup. Místo živé kapely pak může vaši oblíbenou hudbu pouštět DJ.

Dost peněz však můžete ušetřit i vlastnoručně vyrobenými pozvánkami.

Na co se v souvislosti s půjčkou na svatbu zaměřit?

Plánování svatby je skvělým způsobem, jak zjistit, zda se se svou nastávající drahou polovičkou shodnete na podstatných věcech, případně do jaké míry jste připravení dělat kompromisy.

Období příprav svatby častokrát doprovázejí neshody nebo hádky snoubenců. Ať už jde o rozdílné názory týkající se toho, jak bude svatba vypadat, nebo dusno způsobil napjatý rozpočet. Každopádně je důležité si sednout a probrat, jak efektivně řídit peníze ve vztahu, zda si chcete půjčit na celou svatbu, líbánky, nebo jestli si část veselky zvládnete zafinancovat sami.

Na obrázku jsou na dřevě vypálené anglické zkratky pro "pán" a "paní".

Při výběru svatebního úvěru se ujistěte, že vámi vybraný věřitel umožňuje předčasné splacení půjčky či extra splátku pouze s minimálním, ideálně však žádným poplatkem. Díky této podmínce budete moci k umoření dluhu použít peníze, které vám darují svatební hosté.

I když je pravděpodobné, že se vám většina půjčky vrátí právě v peněžních darech, nespoléhejte na to. Nastavte si rozumnou výši měsíčních splátek, které pro vás nebudou představovat problém, i kdybyste nedostali ani korunu.

Velmi vhodné je také vzájemně porovnat několik nabídek, abyste si byli jistí, že si vybíráte finanční produkt s těmi nejlepšími podmínkami.

Call Now Button