Půjčka ihned

Proč se energie tak zdražují? Může za to opravdu jen válka na Ukrajině?

V posledních měsících si nešlo nevšimnout narůstající nespokojenosti, která společností prostupuje kvůli zvyšujícím se cenám za energie. Lidé si postupně prošli fází paniky, obav, naštvanosti a protestů. Jenže málokdo se opravdu věnoval otázce, co za zdražováním cen energií skutečně stojí. Pokusili jsme se pro vás toto téma trochu shrnout.

Ruská válka na Ukrajině

Z mnoha stran slýcháme, že za zdražováním energií stojí hlavně válka, kterou letos na Ukrajině rozpoutalo Rusko. Přesto, že se jedná o mezi lidmi nejrozšířenější názor, není tak úplně jednoduché posoudit, na jak pevných základech stojí.

Na obrázku je žárovka, ve které roste zelený list

Pravdou je, že nejvíce se elektřina zdražila právě v období vypuknutí války. A stejně tak je tomu se zemním plynem, který Rusko využívá jako jednu z válečných zbraní při vydírání zbytku světa. Válka tedy důvodem z části opravdu je.

Prvotním problémem je ale to, že mnoho zemí v Evropě i mimo ni ruskému nevyzpytatelnému režimu vůbec dovolilo získat nad energiemi takovou kontrolu.

Snižování emisí, obnovitelné zdroje, Green Deal

Mezi další důvody neúnosně drahých energií patří ekologické aktivity zemí Evropské unie. Díky mezinárodní snaze o zlepšení kvality životního prostředí, která je bez debat veledůležitá, totiž mnohé státy upouští od jaderné energie. Tu si často mohli vyrábět sami a za přijatelnější ceny. Nevýhodou jaderné energie je ale právě dopad na planetu, kterou se světové velmoci zavázaly chránit pro příští generace.

Obnovitelné zdroje energie jsou efektivní, ale bohužel v aktuálním rozsahu nedostatečné pro pokrytí potřeb všech odběratelů energií od nemocnic a továren až po domácnosti.

Situaci letos nepomohlo ani rekordní sucho, které ztěžovalo například lodní dopravu importovaných energií, ale i produkci vodních elektráren.

Panika nepřináší dlouhodobě dobrá řešení

Další růst cen plynu a elektřiny na burze způsobují vládní opatření. Vlády mnoha zemí se totiž ve snaze o uklidnění situace rozhodly přistoupit k zastropování cen energií. Paradoxně to zmenšilo paniku mezi lidmi, ale způsobilo zmatek a další nejistoty na burze.

Panika je jednoznačně nejhorší reakcí. A to, ať už jde o paniku politiků odpovědných resortů, nebo strach občanů, kteří se uchylují ke krátkozrakým řešením. Těmi může být urychlený prodej domů a stěhování se do bytů, kde rodina neprotopí tolik peněz, nebo třeba takzvaná půjčka ihned. Tento typ nebankovního úvěru si lidé aktuálně často berou, aby pokryli neočekávané nedoplatky na energiích. Mnoho z nich si ale s věřiteli dohodne nevýhodné podmínky a pak mají problém tyto půjčky splácet.

Call Now Button