Půjčka ihned

Kdy začít řešit peníze na dovolenou a jak?

By 13. 6. 202314 července, 2023No Comments

Léto klepe na dveře, prázdniny volají a děti se nemohou dočkat sluníčka a koupání. Prázdniny jsou obvykle čas pro rodinnou dovolenou, která ale může řádně zasáhnout do rozpočtu. Někdo preferuje týden v kempu, někdo exotiku. Kdy začít šetřit?

Každá rodina preferuje jiný druh dovolené

Jste spíše na hory a túry, rádi chodíte a děti vášeň sdílí? Nebo se vidíte v Karibiku, Asii nebo třeba v Africe, prostě v pořádné exotice s průzračným mořem a novým jídlem? Možná nikdo ve vaší rodině nemá rád létání a preferujete cestu vlastním autem po Evropě, případně zimní radovánky na zasněžených horách. Co člověk, to jiná chuť, a stejně to platí i o rodinách a dovolených, které si vybírají.

Kromě cíle cesty častokrát hraje roli i finanční stránka. Ne každá rodina si může dovolit letět několikrát ročně za sluníčkem, do toho třeba v zimě na hory a ještě na výlety. Třeba poznávací zájezdy po krásách Evropy se mohou dost prodražit i v jednom, co teprve ve čtyřech. Vzhledem k cenám ubytování, letenek, benzinu i různých vstupů si rodina častokrát dvakrát promyslí, jestli se může do vybrané destinace vydat. Na vysněnou dovolenou často nepomyslí roky, protože si myslí, že na ni nenašetří.

Začněte šetřit radši dřív než později

Kdy začít šetřit na dovolenou? Pokud si chcete dopřát a mít vše beze stresu, začněte si odkládat peníze co nejdříve. Udělejte si rodinnou poradu a ujasněte si, kam, kdy a jak se chcete vydat, případně kolik dovolených chcete absolvovat. Obecně platí, že mimo sezónu je mnoho destinací levnějších, ať hory nebo moře. Pokud se řídíte podle prázdnin dětí a musíte jet v hlavní sezoně, je lepší myslet dopředu a rezervovat ubytování i cestu předem. Na druhou stranu, jestliže jste flexibilní v čase, mnoho agentur, ubytování i leteckých společností nabízí velké slevy při nákupu na poslední chvíli.

Na obrázku je klobouk a sandále položené na pláži u moře

Je také podstatné se rozhodnout, jestli vložíte svoji dovolenou do rukou cestovní agentury, kde se nemusíte o nic starat, nebo si poradíte sami a značně ušetříte. Oboje má svoje výhody i nevýhody. Lidé u nás mají obecně rádi Egypt, protože je velmi cenově dostupný, je tam teplo, hotel nabízí vše, co potřebujete, a ještě něco navíc jako aktivity pro vás i děti. Na druhou stranu, místa jako Mexiko, Thajsko nebo Dominikánská republika lákají na exotiku, neuvěřitelné jídlo a možnost prozkoumávání.

Zdá se vám nemožné ušetřit? Vždycky jsou možnosti

Jakmile si vyberete, co je pro vás nejlepší, začněte si zjišťovat, kolik vás to může stát, a ohlížet se po možnostech. Finančně stabilní rodinu, která má alespoň malý finanční polštář, nejspíš týdenní zájezd do Egypta nevytrhne, ale nad dražší destinací nebo více dovolenými už musí přemýšlet. Nemusíte každý měsíc odkládat půl výplaty, stačí malé částky a ono se to rychle nakupí. Jak se říká, korunka ke korunce a je z vás milionář. Stačí se trochu omezit, odepřít si věci, které nutně nepotřebujete, například omezit pití kávy v kavárnách. Pokud si chcete dopřát něco extra, nekupujte si moderní vymoženosti, které nutně nepotřebujete, jako nový typ mobilu nebo auta. Udělejte si plán, konečný cíl a ujasněte si, co jste ochotní měsíčně obětovat a dané peníze radši uspořit.

Na dovolenou je lepší odkládat finance bokem a nemíchat je s dalšími úsporami. Jestliže máte finanční polštář, možná vás bude lákat do něj sáhnout, ale nedělejte to pokud si nejste jistí, že peníze zvládnete došetřit. Stejně tak vás možná napadne, že půjčka ihned vyřeší vaše finanční starosti a otevře vám dveře k azurově modrému moři. Pořád ji ale budete muset splácet.

Občas je lepší zvolit levnější variantu a našetřit na příští rok, než se dostat do dluhové pasti.

Nejlepší jsou společná rozhodnutí

I když víte, že dovolená tento rok proběhne, a víte, že na ni našetříte, důležité je i jak rozhodovat o výdajích na rodinnou dovolenou. Názory i nápady se mohou lišit a než se vzpamatujete, místo klidného plánování přijde rozepře o to, kam tedy jet, letět či neletět a hlavně kolik utratit. Jestli jste spíše hotelový typ, ale váš partner má radši kempování, je důležité najít kompromis. Stejně tak je důležité se dopředu pobavit o tom, kolik na samotné dovolené chcete utratit a jaké výdaje jsou akceptovatelné a jaké ne.

Na obrázku je člověk stojíci v jeskyni u moře

Náklady na památky a společné aktivity mohou být finančně velmi náročné. Zkuste se doma poradit, co každý z vás od dovolené očekává, a jestli všichni musíte absolvovat stejné věci. Například děti s partnerem milují vodní parky, ale vám nic neříkají? Udělejte si den pro sebe, projděte si městečko a ušetřete zbytečné vstupné za něco, co vás nebaví. Vybírejte, na internetu je mnoho možností, a čtěte recenze. Ne vždy platí, že dražší je lepší, častokrát to může být právě naopak. Když vyměníte turistický výlet za lokálního průvodce, hned ušetříte pár korun, které můžete společně použít na dobrou večeři.

Každý podle svých možností

V dnešní době, kdy převládají sociální sítě, je snadné nechat se okouzlit tím, co mají jiní, a chtít přesně takové věci. Vidíte obrázky z úžasné dovolené v resortu, palmy, koktejly, krásné šaty, ale jestli nejste finančně úplně stabilní, stejně tak úžasná může být jízda s rodinnou obytným vozem, který si půjčíte. Vybírejte podle svých možností.

Jestli na dovolenou nemáte peníze, určitě vás napadne, že malý úvěr pomůže, a často to tak může být, ale jestli se jedná o větší částku, v případě nesplácení nastane problém. Zvlášť, pokud o tom doma neřeknete a necháte si to jako tajemství. Při splátkách vše vyjde najevo a je vždycky lepší si o věcech na rovinu promluvit, probrat možnosti a najít společné řešení.

Call Now Button