Půjčka ihned

Jak vytvořit rodinný rozpočet a efektivně hospodařit s rodinnými financemi?

U mnoha lidí vyvolává slovní spojení „rodinný rozpočet“ pocity strachu či frustrace. Raději fungují intuitivně a snaží se s penězi vyjít bez většího plánování. Jenže pokud vám po výplatě příliš financí navíc nezbývá, může být rodinný rozpočet možností, jak se nedostat do problémů.

Rodinný rozpočet jako dobrý plán

Účelem rodinného rozpočtu je vlastně udržení kontroly nad výdaji. Navíc se vám díky němu může podařit ušetřit nějaké peníze navíc, ať už na nějakou vámi vysněnou věc do bytu či domu, na rekonstrukci nebo na dovolenou. Navíc si rodinný rozpočet plánujete sami, respektive s vaším protějškem. A je tedy jen na vás, jak si jej nastavíte a co budou vaše priority. Za porušení naplánovaných výdajů v rodinném rozpočtu vás nikdo nebude sankcionovat. Případné výdaje navíc musíte vysvětlit jen sami sobě či své rodině.

Rodinný rozpočet by tak měl být jakýmsi základem, na kterém můžete stavět. Jeho cílem rozhodně není jakékoliv omezování. Budete si však spravovat své příjmy a výdaje a tvořit si plány.

Na obrázku je na boku postavené kalkulačka, na které balance lžíce - ta má na jedné straně sloupeček mincí a na druhé syrový brambor.

Finanční gramotnost v praxi

Rodinný rozpočet sice tvoří partneři, ale je vhodné do něj zapojit také děti. Díky tomu můžete svým potomkům v praxi jasně ukázat, jak s penězi optimálně nakládat a hlídat si své výdaje. Předávat jim správné finanční hodnoty a naučit je zdravým finančním návykům do budoucna. Zjednodušeně řečeno, naučíte se, jak mít finance pod kontrolou.

Cílem rodinného rozpočtu není omezování. Avšak může pomoci, abychom utráceli méně, než vyděláme. Mít naplánovaný rodinný rozpočet znamená, že jsme si plně vědomi toho, jaké jsou naše příjmy, a naopak, kam míří veškeré výdaje. Máme tak nad svými financemi absolutní kontrolu a nehrozí problémy.

Pokud by se nám peněz nedostávalo, můžeme se zamyslet, jak situaci efektivně a co nejméně bolestivě řešit. Například na akutní nákup nového spotřebiče, na který již nezbylo, se dá vzít půjčka ihned a zalepit tak krátkodobě případnou díru v rozpočtu. Avšak další měsíc musíme počítat s tím, že tuto „díru“ bude třeba zalepit. Efektivní plánování nám s tím může značně pomoci.

Rodinný rozpočet: Jak na to?

Vezměte si k ruce tužku, papír a případně kalkulačku a pusťte se do plánování. Máte-li rádi tabulky, můžete si rodinný rozpočet sestavit například v Excelu či nějakém online systému. Je to jen na vás.

  1. Nejprve bude třeba, abyste si sepsali veškeré příjmy, které máte každý měsíc k dispozici. Mělo by jít o ty, na které se můžete pravidelně spolehnout. Příjmy navíc, které nemusí být pravidelné, si raději zapište zvlášť, do jiné kolonky.
  2. Dalším krokem bude sepsání vašich měsíčních nákladů. Nejprve těch pravidelných, mezi které patří nájem, hypotéka, půjčka ihned, bankovní úvěr, nebankovní půjčka, energie, internet, telefony, školné a podobně.
  3. V další kolonce pak sepište pravděpodobné náklady. Například peníze na zubaře či dentální hygienu, na kulturu, na nákup oblečení a tak dále.
  4. Další kolonka bude sloužit k nezbytným nákladům na život, bez kterých se neobejdete. Patří sem jídlo, pití, drogerie, příkrmy pro děti, plenky, pohonné hmoty, jízdné atd.
  5. Chybět nesmí ani kolonka, ve které jsou náklady občasné. Tedy platba pojištění za auto, veškeré další pojistky, platba za komunální služby…
  6. Nakonec si sepište, kam byste rádi poslali peníze navíc. Může jít o společnou večeři, dobročinný dar, kulturu apod.

Vypočítejte si čistý příjem

Jednoduchým součtem vašich příjmů a odečtením nezbytných nákladů zjistíte, jak jste na tom a kolik vám zbývá na méně důležité či zbytné náklady.

Částku, která vám zbyde po odečtení veškerých nákladů, můžete následně vložit například na spoření či na extra splátku případných dluhů.

Na obrázku je kalkulačka, na které leží kovová svěrka svírající kovové mince.

Jestliže vám zbývá slušná částka každý měsíc, je vhodné popřemýšlet o tom, kam peníze navíc investovat. Vybrat si můžete z mnoha možností: spoření, investice (cenné papíry, drahé kovy a podobně) nebo třeba digitální měna. Další možností je pořízení nemovitosti. Případně si můžete odložit každý měsíc nějakou sumu bokem na hezkou rodinnou dovolenou.

V případě, že naopak s penězi nevycházíte, budete muset řešit, kde se dá ušetřit. Popřemýšlejte, které položky z vašeho seznamu jsou zbytné a můžete je třeba zcela vyškrtnout.

Zjistěte, kde se dá ušetřit

Spoustu peněz můžete ušetřit na jídle. Vyžaduje to však přemýšlení o tom, co budete jíst. Plánováním vašeho rodinného jídelníčku můžete ušetřit poměrně dost peněz. A zároveň i zefektivnit nákupy, na které můžete jezdit například jen jednou či dvakrát měsíčně, nikoliv pravidelně každý týden. A vždy nakupujte podle letáků akční zboží. Zkoušejte nové recepty, vařte ze zdravých levných potravin a zbývající jídlo si berte například druhý den s sebou do práce. Tím ušetříte za poměrně drahé obědy.

To samé platí i v případě nákupu drogistického zboží. Zde stačí nákupní lístek dobře naplánovat a nakoupit jen jednou měsíčně.

Šetřit můžete i na energiích. Například v noci není třeba tolik přitápět. Co se týče osvětlení, vyměňte klasické žárovky za úspornější LED žárovky.

A peníze můžete šetřit i na dopravě. Například pokud jeden z členů rodiny jezdí do práce autem, zkuste naplánovat cestu tak, abyste s ním jezdili všichni. Případně je možné nabídnout třeba někomu ze sousedů spolujízdu. Dá se tím ušetřit poměrně dost peněz. V případě, že jezdíte městskou dopravou, pořiďte si měsíční nebo ještě lépe roční kupón. A přesouváte-li se pouze na krátkou vzdálenost, můžete chodit i pěšky. Zejména od jara do podzimu to může být poměrně zajímavé zpestření a především budete dělat něco pro své zdraví.

A co se pojistek týče, sežeňte si odborníka, který veškeré vaše pojistné smlouvy projde a zjistí, jak moc jsou nebo nejsou výhodné. Případně je totiž možné, že vám dá nějaké lepší nabídky.

Call Now Button