Krátkodobá půjčka

Jak si udělat představu o svojí bonitě před žádostí o krátkodobou půjčku?

By 27. 6. 202230 června, 2022No Comments

Ve světě půjček se na bonitu klade velký důraz. Pokud chcete zažádat o nový úvěr, je dobré mít o své vlastní bonitě alespoň orientační přehled.

Co je to bonita?

Pojem, který uvidíte téměř na každé webové stránce bankovní či nebankovní společnosti, označuje míru schopnosti žadatele splácet dluh. Jedná se o soubor kritérii, které určují, zda bude žadatel schopen řádně své splátky hradit. Každá společnost si bonitu zákazníka vyhodnocuje sama podle rozdílných kritérií, která ne vždy veřejně uvádí. I přesto jsou některá z nich všeobecně známá a vy si tak sami můžete svou bonitu vyhodnotit ještě dříve, než o půjčku zažádáte.

Jak zjistit bonitu přímo v bance?

Ke zjištění bonity slouží takzvaný scoring, který vyhodnotí rizikovost klienta. Banka si nejprve ověří vaši totožnost a další osobní údaje, mezi které patří především věk, zaměstnání či rodinný stav včetně počtu vychovávaných dětí. Dále se velmi přihlíží na poměr pravidelných příjmů a výdajů, včetně vašich splátek a úvěrů.

Nakonec si zkontrolují i vaši platební historii v registru dlužníků, kterými jsou NRKI, BRKI a SOLUS. Při hodnocení bonity žadatele nepostupují banky jednotně, z tohoto důvodu můžete u jedné banky uspět a u druhé nikoli.

Ruka držící žárovku s nápadem

Velkou roli hraje příjem a míra zadlužení

Jak jsme již zmiňovali v předchozím bodě, banky si prověřují poměr vašich příjmů a výdajů. Z informací o vašich běžných výdajích, včetně splátek, a z informací o vašem příjmu tvoří poskytovatel úvěru hodnotu DTI. Tato hodnota by neměla přesahovat číslo 9. Na základě tohoto údaje společnost zjistí, zda vás splátky příliš finančně nezatíží. Hodnotu DTI si můžete sami vypočítat online.

Jak si zvýšit bonitu?

Dopředu vám nikdo neřekne, jak bonitní jste. Existuje ovšem pár kroků, díky kterým svou bonitu můžete zvýšit. Nejjednodušší, co můžete udělat, je zkontrolovat si, že nemáte negativní záznam v registru dlužníků. V případě, že zjistíte, že je tomu tak, zažádejte o jeho vymazání, což je možné 4 roky po splacení dluhu u NRKI a SOLUS. Pozor, BRKI tuto možnost vůbec nenabízí.

Pokud již splácíte nějaké půjčky nebo úvěry, zkonsolidujte je do jedné půjčky. Tímto způsobem zvýšíte svoji bonitu, a ještě si usnadníte život. A poslední rada: žádejte o nový úvěr, jako je například krátkodobá půjčka, v období peněžních odměn ve vašem zaměstnání. Poskytovatel vám je připočítá k příjmu a budete mít bonitu o to vyšší.

Call Now Button