Půjčka na účet

Jak si půjčit bez zbytečného stresu: tipy a triky od odborníků

Když se řekne „půjčka“, většině lidí se vybaví negativní asociace, které žádost o finanční úvěr doprovázejí. Strašákem číslo jedna je domlouvání schůzek s věřitelem a nepříjemní úředníci, kteří chtějí o vašem životě vědět takové detaily, že si před nimi připadáte jako nazí. Hledání a shromažďování dokumentů a nejrůznějších potvrzení ale není o nic příjemnější aktivitou. A nakonec přichází onen stres, zda se věřitel vůbec rozhodne vám půjčit, a když ano, za jakých podmínek. Bez toho se ale žádost o půjčku neobejde. Nebo snad ano?

Pokuste se předem sami zhodnotit svou bonitu

Chcete zatočit s onou nepříjemnou nejistotou, kterou lidé čekající na schválení půjčky procházejí? Než o finanční pomoc věřitele požádáte, pokuste se sami vyhodnotit svou úvěruschopnost.

Bankovní i nebankovní společnosti poskytující úvěry se totiž musejí řídit určitými pravidly, jejichž důležitou součástí je ověření vaší úvěrové historie pomocí bonitního skóringu. Zjišťování některých osobních informací si individuálně nastavují jednotlivé finanční společnosti. Jiné detaily o žadateli, které půjčka na účet, ale i úvěr vyplácený v hotovosti vyžaduje, musí věřitel prověřovat povinně, neboť to nařizuje zákon.

Během skóringu se vyhodnocuje to, kolik si vyděláte a kolik utratíte, ale třeba i to, co jste vystudovali, kde a jak dlouho pracujete, nebo dokonce váš rodinný stav. Na internetu naleznete mnoho kalkulaček, díky nimž si můžete svou úvěruschopnost sami vypočítat. Výsledek sice nejspíše nebude zcela shodný s bonitním bodováním vámi vybraného věřitele, ale k odhadu, zda máte šanci při žádosti uspět či nikoliv, postačí. Můžete si tak ušetřit nejen čas, ale i stres a zklamání z případného zamítnutí vaší žádosti o úvěr.

Zajistěte si vše potřebné ještě před podáním žádosti o půjčku

Ještě před tím, než se rozhodnete o úvěr žádat, ať už tak chcete učinit osobně nebo online, si můžete zjistit, jaké náležitosti vámi vybraná finanční instituce k žádosti požaduje. Značná část stresu totiž pramení také z toho, že poskytovatel půjčky po žadateli vyžaduje spousty dokumentů, výpisů a potvrzení. Na jejich doložení však obvykle není mnoho času. A tak, pokud úřední dokumenty a nejrůznější listiny nemáte doma a budete úřady nebo třeba svého zaměstnavatele žádat o vystavení duplikátů, budete mít co dělat, abyste věřitelovy lhůty stihli.

Na obrázku je žena, která jednou rukou pracuje na notebooku a druhou zapisuje na papír

Tento časový press může být opravdu stresujícím zážitkem. Jde se mu ale vyhnout. Každý finanční produkt, ať už je to půjčka na účet nebo hypoteční úvěr, má konkrétně danou dokumentaci, kterou banka či nebankovní věřitel v rámci žádosti požaduje. Tyto detaily můžete dohledat buď na internetových stránkách poskytovatele půjčky nebo se se svými dotazy obrátit na jeho zákaznický servis. Kdo je připraven, není nepříjemně překvapen.

Věřitele vybírejte pečlivě a nastavte si rozumné podmínky splácení

Abyste se vyhnuli i dalšímu stresu týkajícímu se půjčky, je přímo nutností si poskytovatele úvěru pečlivě vybrat. Nejde jen o to, aby měl nabízený úvěr co nejnižší roční úrokovou sazbu nebo co nejdelší fixaci. Je také potřeba si dohledávat informace a recenze klientů věřitele, kterého se hodláte s žádostí oslovit.

Ve smlouvě a produktových podmínkách se totiž mohou nacházet různé kličky, kterých byste si sami ani nemuseli všimnout. A tak jsou názory, zkušenosti a upozornění od recenzentů žadateli velmi nápomocné. Díky nim je pravděpodobnost, že se v rámci žádosti, případně i později, objeví stresující skutečnosti, o mnoho nižší.

Také se ještě před tím, než se k půjčce upíšete, zamyslete nad upřímným shrnutím své finanční situace. Opravdu by příjmy vaší domácnosti nešly nějak navýšit a výdaje naopak osekat? Pokud ne, mějte na paměti, že chcete-li se v rámci půjčky co nejméně stresovat, musíte si sjednat rozumné podmínky splácení. Obzvláště, nemáte-li žádný finanční polštář, po němž byste v případě potřeby mohli sáhnout. Když budete vědět, že splátku zvládnete věřiteli odeslat, ať už se semele cokoliv, bude se vám s půjčkou mnohem lépe žít.

Myslete na budoucnost i neočekávané životní situace – sjednejte si pojištění

Naprostou většinu lidí, kteří žádají o finanční půjčku, stresuje představa neočekávaných životních situací, které mohou zkomplikovat její řádné splácení. Neplatit věřiteli včas nebo nemít dostatek peněz na splátku může totiž znamenat sankce ze strany poskytovatele úvěru.

Na obrázku je zamyšlený muž obklopený poletujícími otazníky

Kromě toho je ale téměř jisté, že obdržíte negativní zápis do registru dlužníků. To pak samozřejmě bude mít dopad také na vaše budoucí žádosti o půjčky. Snažte se také racionálně zvážit, zda peníze opravdu potřebujete. Krátkodobá půjčka, jejímž účelem je zaplacení předražené dovolené nebo nejnovější model chytrého telefonu, je jednoduše nezodpovědné rozhodnutí.

Se zcela oprávněným stresem spojeným s událostmi, které nelze předvídat, vám může efektivně pomoci pojištění proti neschopnosti splácet. To vám totiž bude krýt záda, ocitnete-li se v dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo třeba v případě, že přijdete o zaměstnání.

Díky pojištění si můžete splátky na nějakou dobu odložit bez toho, abyste museli věřiteli platit sankční poplatky nebo se dostali na listinu neplatičů. Obzvláště u velkých půjček, které se splácejí dlouhou dobu, jako je hypoteční úvěr, se pak vyplatí sjednání úrazového a životního pojištění.

Například u hypotéky životní pojištění dokonce banky i nebankovní věřitelé přímo vyžadují. V mnoha případech pak existuje možnost určité formy výhod, sjednáte-li si tato pojištění přímo u poskytovatele půjčky nebo partnerské společnosti.

Call Now Button