Půjčka na účet

Jak rozhodovat o výdajích na rodinnou dovolenou? A jak ji plánovat tak, aby neohrozila finanční stabilitu rodiny?

Nutnost uhradit závazky mnohdy nepředvídatelné, ale také si dopřát to, po čem toužíme. Abychom v rámci rodiny dokázali finančně pokrýt to i ono, musíme mít řádně sestavený rodinný rozpočet. Jelikož právě rodinný rozpočet je odpovědí na otázku, jak rozhodovat o výdajích například na dovolenou nebo rodinné výlety, sestavte si ho na základě přehledu o vlastních výdajích a příjmech. Po provedení takové inventury se nemusíte obávat, že by i zážitkové aktivity ohrozily finanční stabilitu rodiny.

Co je to rodinný rozpočet?

Rodinný rozpočet není pojem nikomu neznámý, spíše naopak. Mluvíme o plánu finančního hospodaření domácnosti. V případě jeho vytvoření a následného udržování se neobávejte toho, že se peníze rozkutálí a jednoho dne nebudou. Díky rodinnému rozpočtu totiž máte větší kontrolu nad svými financemi a obecně nad peněžní situací celé vaší rodiny.

Na obrázku je muž a žena s kufry u azurově modrého moře s chatkami

Abyste takový rodinný rozpočet sestavili a snáze tak rozhodovali o výdajích na dovolenou nebo rodinné výlety, vyplatí se učinit několik věcí. Předně:

  • si začněte odkládat peníze stranou (stačí 10 % z vašeho každoměsíčního příjmu),
  • se zbavte dluhů (nebo je alespoň konsolidujte/refinancujte),
  • plánujte výdaje (čili se vyhněte co nejvíce impulzivnímu nakupování),
  • porovnávejte ceny produktů před jejich zakoupením (pomohou online internetové kalkulačky) nebo
  • zkuste vytahovat spotřebiče ze zásuvek (i když zrovna nenabíjí nebo nevykonávají činnost, energii takzvaně „žerou“).

Výhody rodinného rozpočtu

Finanční situace vaší rodiny je tím, co vám jistě leží na srdci. Nechcete se dočkat toho, že byste jednoho dne neměli na nájem nebo na jídlo, na druhou stranu si ale nechcete odepírat řadu zážitků nebo uspokojování jiných potřeb. Klíčem k udržené finanční stabilitě je zmiňovaný rodinný rozpočet, jehož výhody jsou na první dobrou jasné.

Osvětluje finanční situaci a dává nám vědět o tom, jestli si něco můžeme nebo nemůžeme dovolit, odkud naše peníze proudí nebo kde případně snížit výdaje, pokud si chceme na něco našetřit.

Když je dovolená na spadnutí

Díky rodinnému rozpočtu můžeme chránit peníze domácnosti, dokonce můžeme odjet na dovolenou, pakliže uvidíme, že náš plán je v kompetenci se stavem rodinné kasy. Právě dovolená totiž umí s financemi rapidně zamávat.

Bohužel jen hrstka českých domácností před koupí zájezdů za hranice zkontroluje to, jestli na plánovaný výlet vůbec má či nikoliv. To poté vede k tomu, že když nám půjčka na účet zaklepe na dveře, s otevřenou náručí jí otevřeme a přijmeme do našich životů.

Když je dovolená na spadnutí (a že se tento scénář opakuje každý rok), díky sestavenému rodinnému rozpočtu a tomu, že víme, jak na tom po finanční stránce jsme, se můžeme s klidným svědomím rozhodnout, zdali vyjedeme do zahraničí nebo zůstaneme v tuzemsku. Stejně tak nám prozradí, jak konkrétně musíme o výdajích na dovolenou rozhodovat. Jestli si můžeme pronajmout pětihvězdičkový hotel nebo jestli se máme spokojit s malým hostelem vybaveným jen tím potřebným.

Aby dovolená neohrozila finanční stabilitu rodiny

Aby vás dovolená přece jenom nezruinovala, vyplatí se osvojit si několik nadčasových tipů. Půjčka na účet nemusí být hned tím, po čem sáhnete, když budete chtít vycestovat. Naopak, díky doporučením se nemusíte obávat ohrožení finanční stability.

Na obrázku jsou vidět vyloženě nohy na hamace

Při plánování dovolené hledejte co nejúspornější řešení, a to jak týkající se dopravy, tak ubytování. Sdílení automobilu s ostatními je rozhodně cesta, jak uspořit rodinný rozpočet nejen při dovolené, ale také při každotýdenních rodinných výletech. Složíte se na benzín, vyměníte se při řízení čili anulujete nutnost sedět za volantem dlouhé hodiny bez odpočinku, a tím pádem i snížíte riziko pravděpodobnosti nehod. Sdílení se může týkat i ubytování, ale v případě, že nejedete s rodinou nebo přáteli, volte spíše cestu výhodnějších hostelů.

Aby zejména zahraniční dovolená neohrozila finanční stabilitu rodiny, svou pozornost upněte na last minute nabídky. V případě těchto nabídek se ceny dostávají k až o třicet procent nižším hladinám, které jsou záhy pro člověka atraktivnější.

Jak plánovat dovolené nebo výlety

Na to, kolik na dovolené nebo výletě utratíte, může mít vliv i řada jiných faktorů, nejen využívání last minute nabídek cestovních kanceláří. Cenu zážitku ovlivňuje dále i čas odjezdu nebo příjezdu. V případě leteckých zájezdů se vyplatí cestovat mimo svátky nebo mimo víkendy, kdy levnější jsou přílety nebo odlety v týdnu, případně v sobotu, nikoliv v neděli nebo v pátek.

Aby nebankovní půjčka nebyla nutně tím, o co při touze realizovat dovolenou požádáte, vyplatí se také zařizování dovolené nenechávat na poslední chvíli. Když si letenky do vysněné destinace zakoupíte například s půlročním předstihem, záhy se tento vysněný zážitek stane daleko levnější alternativou.

V případě cestování s dětmi hledejte takové zájezdy, ve kterých to mají nejmenší zadarmo. Pokud zapátráte, jistě narazíte i na takové nabídky, v nichž jsou zdarma i dvě děti. Rodinná dovolená se tak stane záležitostí, která vám ani vašemu finančnímu rozpočtu neudělá žádné vrásky na čele.

Když není nazbyt

Podle posledních statistik si lidé půjčují právě na dovolené. V případě, že zvažujete tento krok, pořádně ho promyslete. Na dovolenou si lze našetřit a díky stanovení rodinného rozpočtu to půjde snadno. Pokud však zhodnotíte, že závazek vůči poskytovateli úvěru unesete, můžou být půjčky prostředkem k nezapomenutelnému dobrodružství.

Call Now Button