Půjčka ihned

Jak bezpečně platit digitálně? Dodržujte tyto zásady a nemusíte se ničeho bát

Nejen oblečení, elektroniku, ale také služby nebo třeba nákup až ke dveřím, to vše je možné objednat na internetu. V rámci pohodlí nejspíš rovnou zaplatíte online, protože je to rychlé a bez starostí. Podvodníci jsou ovšem všude a vaše údaje by mohli chtít zneužít. Buďte proto obezřetní.

Proč lidé častokrát preferují platbu online?

Jednoduše řečeno, je to pohodlné. Zvlášť v dnešní době. Kartu má u sebe snad každý, a pokud ne ve fyzické podobě, v digitální ano. Svoji platební kartu si můžete nahrát do mobilu i do hodinek a poté platit bezkontaktně. Případně si nastavit automatickou platbu při nákupu v určitých aplikacích, například Google Play nebo Apple Store. Nemusíte zadávat PIN, informace o platbě se vám ihned zobrazí v aplikaci a celý proces je opravdu rychlý a efektivní.

Nákupy přes internet jsou velmi atraktivní. Zvlášť v kovidové době se skutečně rozmohly a jejich popularita přetrvala. Stačí si najít stránky obchodníka, objednat si vámi zvolené zboží nebo službu a poté se rozhodnout, jaký způsob platby preferujete. Na dobírku? Nebo raději bankovním převodem? Ten je sice bezpečný, ale může trvat i několik dní, než obchodník dostane svoje peníze. Do té doby si musíte počkat i na expedici zboží.

Na obrázku je notebook, na jehož obrazovce jsou vidět komínky vyskládaných mincí

Proto většina lidí volí platbu kartou online, která je jednoduchá, rychlá, praktická, ale může být i riziková. Přece jen zadáváte všechny údaje o své osobní kartě, které jsou snadno zneužitelné. Proto je ideální platit přes zprostředkovatele plateb, jako například GoPay.

Na jaké riziko byste měli být připraveni

Při platbě online platební kartou si musíte dát pozor na možné zneužití údajů. V momentě, kdy si je někdo zkopíruje, si může bez problémů objednávat na váš účet, až dokud na to nepřijdete a banka to nezarazí. V horším případě se vám můžou podvodníci nabourat až do účtu a připravit vás o peníze.

Pozor si určitě dejte na neznámé neověřené stránky, na nichž chcete nakupovat. Vždy si zkontrolujte prodejce, nejlépe v recenzích zákazníků, a neplaťte na podezřelých webech. Jakmile se objeví výstraha, třeba upozornění na neplatný certifikát, výrobek si kupte raději jinde a tuto stránku zavřete. Stejně tak si dejte pozor na podvodné e-maily, které se z vás snaží dostat soukromé platební údaje.

Při platbě online zadáváte pouze číslo karty, datum platnosti a také třímístný kód, který se obvykle nachází na druhé straně karty. V případě, že po vás dotyčná stránka bude požadovat PIN kód, určitě se stáhněte a údaje nedávejte. Nikdo po vás tuto informaci nemůže žádat a rozhodně jí není zapotřebí k placení na internetu.

Prodejní stránky, které nabízejí extrémně levné zboží nebo zboží jen za poštovné, mohou být falešné. Pouze se snaží vytáhnout ze zákazníka podvodně údaje o kartě. Obezřetnost je tedy na místě.

Co se také může snadno stát, je, že za objednané zboží zaplatíte ihned, takže předejdete komplikacím s dobírkou nebo bankovním převodem, ale zboží vám nikdy nedojde. Je možné, že jste naletěli podvodné stránce, nejspíše zahraniční, a neuvidíte už ani peníze, ani nové zboží, které se vám tolik líbilo.

Pár zásad bezpečného placení

  1. Jedna z hlavních zásad je kontrola adresy webové stránky, na které nakupujete. Bezpečné stránky mají na začátku adresy „https“, což znamená, že přenos dat je šifrovaný. Jestliže se dostanete na jakoukoli stránku bez šifrované komunikace, nezahrávejte si a svoje platební údaje radši nezadávejte. Ne vždy se jedná o nebezpečný e-shop, ale opatrnosti není nikdy dost. Zvlášť když jde o vaše peníze.
  2. Také si pohlídejte, že v adresním řádku svítí ikona zámku. To znamená, že je stránka bezpečná a ověřená.
  3. Jakmile víte, že obchodník používá při placení formu 3D secure, můžete si oddychnout a s klidným svědomím nákup uskutečnit. V tomto systému se k obchodníkovi nedostanou žádné vaše údaje, Platby jdou totiž přímo přes banku.
  4. Ideální je, když máte u své banky nastavenou nutnost autorizace odchozích plateb, například přes mobil nebo kódem. Transakci můžete potvrdit heslem, které dorazí v sms, nebo přímo v mobilní aplikaci. Podobné druhy zabezpečení by měly být naprostou samozřejmostí.

Zajímavé alternativy pro online platby

Jestliže se i tak bojíte platit v digitálním světě svou klasickou platební kartou, můžete zvážit kartu kreditní. Tu může totiž představovat nebankovní půjčka. Snadno si o ni zažádáte, klidně online, a platíte s ní, jen když nutně potřebujete. Neutrácíte svoje peníze, ale peníze poskytovatele, které potom musíte vrátit. U kreditní karty je snadnější reklamace v případě nákupu na neseriózním webu a zneužití údajů.

Na obrázku je ruka, která strká bankovku do peněženky

Internetová peněženka je oblíbený způsob plateb, protože obchodník nedostane přístup k informacím o vaší kartě. K těmto peněženkám řadíme například PayPal. Do této peněženky si nabijete peníze a poté platíte pouze prostřednictvím její platební brány. Navíc konkrétně u této služby považujte za výhodu, že můžete provádět i zahraniční platby, takže směna měny probíhá bez problémů.

Další možností jsou virtuální karty. To jsou takové karty, které nemáte ve fyzické podobě, ale mají veškeré potřebné náležitosti k platbám. Můžete je získat od své finanční instituce a ideální je, pokud jsou jednorázové. V praxi to znamená, že se mění údaje tak, aby byly použitelné jen pro jeden nákup, čímž předchází jakémukoli riziku zneužití.

Zajímavá a ne všem tolik známá alternativa je potom karta, která nepatří k žádnému účtu, takže i když si někdo zkopíruje údaje nebo vám ji odcizí, nedostane se ke všem penězům. Vždy si na ni převedete jen tolik, kolik potřebujete. Váže se k ní aplikace v mobilu, ve které snadno spravujete svoje platby. Při problémech máte možnost okamžité blokace. Takové karty hodně používají cestovatelé, ale jsou čím dál populárnější i na běžné nákupy.

Mobilní aplikace usnadní přehled plateb

Chytrý telefon s přístupem k internetu má skoro každý. Aplikace vám mohou usnadnit online platby, především z hlediska bezpečnosti. Ať už se jedná o online bankovnictví, ve kterém si ihned můžete zkontrolovat odchozí a příchozí platby, nebo platební kartu nahranou v mobilu.

Navíc si snadno můžete přes aplikaci povolit platby jen na dobu nákupu, poté si opět možnost online plateb zablokovat. Ideální je si nastavit finanční limit pro placení tak, aby se vám nemohlo strhnout moc peněz a měli jste neustále přehled.

Nemusíte se bát, platit online zvládnou všichni a je to bezpečné

Při dodržování zásad bezpečného placení se nemusíte obávat, že by vaši kartu mohl někdo zneužít. Je dobré být opatrný, ale to platí i při použití hotovosti nebo při jakémkoliv nákupu a následné peněžní transakci. Platby na internetu jsou zcela běžnou součástí dnešní doby, jsou rychlé, pohodlné a tak snadné, že to zvládne skutečně každý.

A kdyby se náhodou stalo, že došlo ke zneužití údajů, vy jste museli zablokovat kartu a neměli přístup k penězům nebo čekali na reklamaci, půjčka ihned vyřeší vaše problémy a pomůže vám překlenout nejhorší dobu.

Call Now Button