Půjčka ihned

Dovolená jako investice: Jak využít finančních nástrojů pro plánování dovolené a minimalizaci dluhů

By 22. 6. 202314 července, 2023No Comments

Zbytečně neutrácet, užít si dovolenou a třeba na tom i vydělat? Všechno je možné. I když možná aktuálně nemáte na účtu dostatek peněz, abyste na dovolenou vyrazili, nemusíte zoufat. Vždy existují nějaké možnosti.

Rozpočet na poslední chvíli

Letní prázdniny jsou synonymem odpočinku, dovolených a relaxace u vody. Nejlépe u moře, samozřejmě. I když se na léto těšíte a rádi byste si užili dokonalou dovolenou, váš bankovní účet a vaše peněženka si možná myslí něco úplně jiného. Ale nezoufejte, není všem dnům konec. Naplánovat si narychlo dovolenkový rozpočet může být sice teď už zdrcující výkon, ale existují realistické strategie, díky kterým se vám to může povést. A to i v době inflace, kdy je obzvlášť složité někde nějaké peníze navíc objevit.

Jak na to? Rozhodně si nyní nekomplikujte rozpočet dalšími požadavky či omezeními. I tak už pro vás může být rozpočet na následující měsíc či dva těžkopádný či dokonce skličující. A bude samozřejmě náročnější jej dodržet. Snažte si tedy vytvořit takový rozpočet, aby byl jednoduchý a co nejpraktičtější. Měl by obsahovat veškeré nezbytné výdaje, které musíte zaplatit: nájem, hypotéka, energie, paušál za telefon a podobně.

Na obrázku jsou na pláži do komínku vyrovnané kameny

Dále si pak rozepište další nutné věci, které budete potřebovat. Pochopitelně jde o běžné nákupy. A případně nějaké nezbytnosti, které budete na dovolené potřebovat: opalovací přípravky, plavky atd. Ideálně si udělejte seznam předpokládaných výdajů na celý měsíc a ke každému připište částku. Zbývající peníze uložte bokem, buď na spořící účet, nebo si je schovejte v hotovosti doma do obálky.

Dovolená nemusí být drahá

Letní dovolená může mít mnoho podob. Není nutné kupovat si drahý all inclusive zájezd u cestovní kanceláře. I když samozřejmě i to je řešení. Jestliže volíte výhradně tuto cestu, avšak financí se vám nedostává, má vaše situace řešení.

Některé cestovní kanceláře nabízejí dovolenou na splátky. To znamená, že zaplatíte pouze základní částku a zbytek dovolené vám cestovní kancelář rozdělí do několika splátek, třeba šesti či deseti.

Další možností je využít třeba bankovní úvěr nebo nějaký druh nebankovní půjčky. Taková půjčka ihned vám umožní užít si dovolenou okamžitě. Třeba už od zítřka, pokud seženete nějaký zajímavý last minute zájezd. Ostatně půjčka na dovolenou letos nemusí být nevýhodná, jelikož díky inflaci může vyjít výhodněji, než kdybyste na dovolenou šetřili.

Dovolená po vlastní ose

Další možností jsou pak zájezdy takzvaně „na vlastní pěst“. Můžete vyrazit autem, autobusem nebo letadlem. Existujte spousta webových stránek, které nabízejí levné letenky či jízdenky doslova za pár korun. Je však třeba hledat a musíte být dostatečně rychlí a flexibilní.

U autobusové dopravy tolik možností není, přesto se občas dá něco zajímavého sehnat. A alternativou může být i dovolená vlastním autem. Máte-li větší vůz, můžete si jej uzpůsobit ke spaní. Pojedete-li menším autem, můžete si přibalit stan a využít služeb kempů, které cestou budete míjet. Vyjde vás to mnohem levněji, než kdybyste se ubytovávali v penzionu či hotelu. Na cestu autem však nezapomeňte nezbytnosti, jako jsou startovací kabely, lékárnička, deky, dostatečné množství tekutin, něco k jídlu a pochopitelně i peníze v hotovosti.

I na dovolené se dá vydělávat

Takzvaná low cost dovolená vás nemusí stát prakticky nic. A můžete na ní třeba i vydělat. Výhodu mají ti, kteří mohou pracovat na dálku či mohou občas využít home office. Možností je domluvit se v práci, vzít si s sebou počítač, každý den se připojit a udělat to nejnutnější. Pokud zvládnete takto na dálku fungovat, nebudete si muset třeba brát ani dovolenou. Doma ušetříte za výdaje, jako je elektřina nebo voda, a zároveň si budete užívat alespoň trochu odpočinku.

Jsou ale i další možnosti, jak si můžete na dovolené přivydělat. Můžete třeba napsat nějaký cestopisný článek. Bude-li zajímavý, pak vám ho rádi v nějaké redakci otisknou a zaplatí vám za něj honorář. Budou-li k němu i fotografie, vyděláte si o to víc.

Na obrázku je žena v klobouku s fotoaparátem

Jestliže cestujete rádi a chtěli byste, aby vás to živilo, založte si cestovatelský blog a začněte být v tomto směru aktivní na sociálních sítích. Po nějakém čase vám může vaše cestování začít vydělávat. Případně můžete založit tematický web: cestování, potápění, objevování zajímavých míst, běžně nepřístupné lokality a podobně.

A pokud umíte něco netradičního, jako je například fireshow, kouzelnické triky, tanec nebo hra na hudební nástroj, můžete si nějaké drobné vydělat i cestou. V takovém případě je pak už jen na vás, jak svůj talent uchopíte a nabídnete kolemjdoucím.

Finanční rozpočet nepodceňuje

S finančním rozpočtem na dovolenou vám může pomoci i rodina nebo přátelé. Ostatně může být výhodné domluvit se s nimi na společné dovolené. Jestliže seženete vhodný zájezd a následně celou částku rozpočítáte na jednotlivé členy „dovolenkového týmu“, můžete ušetřit poměrně dost peněz. Ale určitě to není jediná možnost.

Jak vám finanční rozpočet může pomoci k úspěšné realizaci vašich cílů? Projděte si výdaje nejen za uplynulé měsíce, ale i za loňskou dovolenou. Za co jste na své dovolené loni v létě utráceli zbytečně moc? Pečlivě si své výdaje prostuduje a zjistěte, ve kterých oblastech byste mohli nyní ušetřit. Každá koruna se počítá!

Jestliže vám přece jen bude nějaká menší částka na dovolenou chybět, můžete využít i služeb kreditní karty, která nabízí bezúročné období. V praxi to znamená, že kreditní kartou zaplatíte za dovolenou nebo si z karty nějakou částku fyzicky vyberete a následně vám začne běžet například 30-45 dní bezúročného období. Během této doby můžete kdykoliv vyčerpanou částku splatit a nezaplatíte ani korunu navíc.

Call Now Button