Půjčka na účet

Co je to skóring? Je potřeba k získání půjčky na účet?

Půjčování a poskytování peněz nese jistá rizika. Předtím, než se rozhodnete si půjčit peníze, tak byste měli zvážit mnoho věcí a ujistit se, že vše bude probíhat bez problémů. Totéž dělají i samotní poskytovatelé. Zde vás seznámíme s procesy, které bankovní i nebankovní společnosti za tímto účelem využívají.

Co je to skóring?

Skóring je proces, kdy si banka či nebankovní společnost ověřuje bonitu, tedy schopnost žadatele splácet požadovaný úvěr. V rámci vaší bonity hodnotí poskytovatel úvěru vaši schopnost včas a řádně splácet všechny měsíční splátky. Ty se vám tedy mohou podle vašeho skóringu měnit a s nimi se mění i množství možností, které vám finanční dům nabídne.

Jak to probíhá?

Hlavní částí skóringu je porovnávání příjmů a výdajů žadatele. Dále se přikládají případná data z registru dlužníků a přehled o vaší platební morálce, vyplývající z vašich minulých závazků. Během tohoto procesu hodnotí analytici i další aspekty. Patří mezi ně věk žadatele, záznamy v bankovních i nebankovních registrech, nejvyšší dosažené vzdělání, vykonávaná profese, příjmy a veškeré výdaje a v neposlední řadě i rodinný stav včetně počtu dětí.

Všechny tyto body přímo ovlivňují vaši schopnost splácet, tedy výši vaší bonity. Čím vyšší je vaše bonita, tím větší je vaše šance získat požadovaný úvěr, protože vás společnost nebude považovat za rizikového klienta.

Polička na obrázku zobrazují zelenou fajfku ve smyslu ano a červený křížek ve smyslu ne

Lze nějak zvýšit svoji bonitu?

Máte-li strach, že by vaše bonita byla příliš nízká, existuje několik cest, jak si ji vylepšit. Pokud jste z nějakého důvodu měli dříve problémy splácet půjčky včas, je dobré tuto svou reputaci napravit. Pokud se vám před uzavřením nové smlouvy podaří splatit některý ze svých již existujících úvěrů, bude to pro vás ohromné plus.

Dále se hodí příjmy navíc. Jestliže máte možnost pronajímat byt, pak doložení příjmů z této činnosti vám může velice polepšit. Také se může vyplatit si dát pár hodin přesčasů, za které bývají náležité finanční odměny. Zvýšíte tak svůj příjem a podpoříte vlastní schopnost splácet.

Skóring se týká velkých i malých půjček

Procesem skóringu si projde úplně každý žadatel, bez ohledu na výši požadované částky. Není žádná společnost, která by chtěla riskovat ztrátu jakékoliv finančního obnosu. Nemusíte se ale bát. Na úvěr s nižší částkou nebudete muset mít úplně nejvyšší bonitu.

Mnoho půjček se dá také zařídit snadno po internetu. Vždy záleží na konkrétním typu a výši půjčky, jak důkladný a přísný bude skóring. Hodnocení klienta se jistě bude lišit u spotřebitelského úvěru, jako je půjčka na účet, a u hypotéky.

Jediné, co je vždy potřeba, je, abyste vy sami věděli, že to zvládnete.

Call Now Button