Půjčka ihned

Co je to finanční polštář, jak ho vytvořit a kolik by měl být?

Mnoho lidí radši peníze utrácí, než by je šetřilo na horší časy s argumentem, že peníze budou a my nebudeme. To samozřejmě může být pravda, přesto je vždy lepší mít alespoň menší finanční polštář, rezervu na horší časy, peníze pro klid na duši. Kolik by takový polštář měl být a jak si ho vlastně vytvořit?

Proč je důležité mít našetřené peníze

Jak nám ukázaly předchozí roky, mohou nastat životní situace, do kterých se nedostanete vlastní vinou a skutečně je nemůžete očekávat. Po finanční stránce se ale můžete ve vypjatém období zruinovat. Během covidových let přišlo mnoho lidí o práci, o byznys i o úspory. Po covidu, během války, se zvedly ceny energií, potravin i spotřebního zboží a lidé, kteří už do té doby fungovali od výplaty k výplatě, se najednou musí hodně uskromnit, nebo finanční situaci řešit úvěrem. Jenže jestliže se situace nezlepší, splátky mohou zatížit celou domácnost a snadno můžete sklouznout do situace, kdy půjčku lepíte půjčkou.

Na obrázku je kasička ve tvaru usměvavého prasátka s brýlemi

Našetřené peníze, nebo také finanční polštář, by měl mít každý dospělý člověk právě kvůli takovým nečekaným situacím. Člověk míní, život mění. Stát se může skutečně cokoli a měli byste být připraveni.

Může vám nečekaně odejít spotřebič zásadní pro fungování domácnosti (například lednička), auto nebo někdo z rodiny přijde o práci a tím i o příjem. Peníze, které máte pro horší časy, vám dodají pocit klidu a nastalé situace nebudou tak stresující.

Na čem se dá ušetřit

Nikdy není pozdě na to začít s budováním finančních rezerv. Ale jak na to? Už tak se vám zdá, že sotva vystačíte, a ještě byste si měli odkládat bokem? Existuje pár tipů, jak si peníze snadno ušetřit. Můžete začít tím, že si řeknete, kolik neřestí máte a platíte (například kouření, víno s kamarádkami) a jestli jste ochotní s nimi skončit  nebo je alespoň omezit a ušetřené peníze odkládat. Udělejte si seznam příjmů a výdajů a hned vás napadne, co by se dalo změnit.

Milujete chození po restauracích, kavárnách a barech? Zkuste si vařit častěji doma a používat svůj kávovar. Uvidíte, kolik peněz to měsíčně udělá.

Na nákup byste zásadně neměli chodit hladoví, protože poté nakoupíte i zbytečnosti, které skutečně nepotřebujete. Každá ušetřená stovka dobrá.

V rámci příprav na horší časy je možné omezit cestování, kulturu a nákupy nepotřebných věcí. Prostě si trošku utáhnout opasky.

Jaká je ideální částka, kterou byste měli mít „bokem“?

Ideální by bylo začít si každý měsíc odkládat ihned z výplaty. Nemusí se jednat o horentní sumy v řádech tisíců, ale klidně i o pár stovek, které víte, že vám nebudou chybět. Hlavní je pravidelnost. Doporučuje se rozdělit si měsíční plat a odkládat každý měsíc stejnou procentuální sumu. Ušetřit v rámci denní rutiny poté můžete také a peníze si odkládat klidně do pokladničky. Na konci měsíce se přesvědčíte, kolik je to peněz, a určitě vás to namotivuje k pokračování. Bez šetření to holt nepůjde.

Představy o tom, jaká je ta správná velikost finanční rezervy, se různí a žádná ideální částka není. Případně pro každého bude cílová rovinka jiná. Velkou roli hraje také vaše současná finanční situace, závazky, které musíte plnit, ale třeba také povaha vašeho zaměstnání. Pracujete v oboru, ve kterém je snadné najít nové místo, nebo by vám nalezení práce trvalo dlouho?

Jestliže platíte měsíčně hypotéku 25 tisíc, finanční rezerva v hodnotě deseti tisíc asi nebude dostačující. Pokud ale nemáte žádné závazky, pár desítek tisíc by vám jako jistota mohlo stačit.

Určitě se vyplatí mít i malý obnos pro vyplnění krátkodobého finančního výpadku nebo pro zafinancování nečekaných výdajů. Jinak je dobré mít finanční polštář v hodnotě minimálně tří, ideálně šesti měsíčních platů. V takovém případě víte, že jste schopni se postarat alespoň o základní výdaje a potřeby své rodiny na několik měsíců, než se situace vyřeší. A pak hned tak půjčka ihned nebude potřeba.

Kam rezervu uložit?

Především si svůj finanční polštář nenechávejte na běžném účtu. Budete o něm mít špatný přehled, navíc bude velmi snadno dostupný a bude vás lákat po penězích kdykoli sáhnout.

Lepší je si našetřené peníze odkládat na spořící účet. Na takovém účtu se vám peníze i lehce zhodnotí. Zhodnocení zde sice není nijak závratně vysoké, ale proč nemít o něco víc. Vložit si peníze právě sem je skvělé i z důvodu snadné dostupnosti. Kdykoli peníze potřebujete, prostě si je převedete a jsou ihned k použití. Navíc se bavíme o nulovém riziku, peníze můžete jen zhodnocovat.

Na obrázku je zdobená sklenice, ze které jsou vysypané mince

Nechat peníze jen tak ležet by ale někomu mohlo přijít až škoda. Rádi trochu riskujete a hledáte možnosti většího a rychlejšího zhodnocení peněz? Investujte. Na trhu je nepřeberné množství investičních možností. Svoje peníze můžete uložit do nákupu nemovitostí (nebo i jen podílu), nákupu akcií, dluhopisů nebo třeba kryptoměn.

Svoje ušetřené peníze ale můžete vložit například také do cenných kovů. Je to věc trochu ošemetná, obzvláště pro lidi, kteří o ní slyší poprvé, ale v poslední době více a více populární. Prostě si finance směníte za zlato nebo stříbro a v případě nouze vyměníte zpět.

Určitě se ale do takového většího investování nepouštějte bezhlavě a bez rozmyslu a nechte si poradit odborníkem, který trhu skutečně rozumí. Investice mohou být skvělé, ale také extrémně riskantní. Obchodujte jen s penězi navíc. A diverzifikujte. Snadno by se mohlo stát, že přijde doba, kdy peníze budete potřebovat a nebankovní půjčka pak bude jediné řešení.

Zadní vrátka jsou balzámem na duši

Určitě se budete cítit mnohem víc v pohodě a klidnější, když budete vědět, že máte odloženou finanční rezervu. Kdykoliv se vám v životě nebo v rodině něco přihodí, můžete se plně soustředit jen na vyřešení problému a nelámat si hlavu s obstaráním peněz. Navíc vám váš finanční polštář nikdo nevezme, a pokud ho budete navyšovat, můžete si vyrazit třeba na pěknou dovolenou.

Call Now Button