Půjčka bez registru

Ztratili jste doklady? Tohle všechno si musíte ohlídat!

Ztráta osobních dokladů představuje velmi nepříjemnou a stresující situaci, do které se nikdo z nás nechce dostat. Kromě starostí a běhání po úřadech kvůli vyřizování nových dokladů však hrozí ještě jedno závažné riziko, a tím je zneužití ztracených dokladů a osobních údajů v nich obsažených.

Rizika zneužití občanského průkazu a rodného čísla

Co všechno hrozí, když ztratíte občanský průkaz a ztrátu ihned nenahlásíte, je nasnadě. Je toho opravdu hodně.

Obrovskou nepříjemností je možnost založení firmy či převzetí jiných závazků vaším jménem. S odcizenými doklady není problém zaregistrovat živnost nebo společnost s ručením omezeným a provádět jejím jménem různé transakce. Opět se tak můžete stát obětí podvodu a čelit následkům cizího jednání.

V krajním případě může dojít i ke zneužití vaší identity při páchání trestné činnosti. Pachatel se při dopadení prokáže vaším občanským průkazem a vy se rázem ocitnete v pozici podezřelého. Než se podaří dokázat, že jde o omyl a vy nejste skutečným pachatelem, můžete čelit velmi nepříjemným situacím a jednání ze strany policie či jiných orgánů.

Bohužel ale zcela běžné je to, že nečestní jedinci mohou vaše údaje snadno použít k vyřízení půjčky či úvěru na vaše jméno, aniž byste o tom věděli. Taková půjčka bez registru je vyřízená raz dva. Náhle se tak můžete ocitnout v situaci, kdy po vás bude vymahač chtít splátky dluhu, který jste si nikdy nevzali.

Nebezpečí ztráty platebních karet

Ztráta či odcizení platební karty představuje značné riziko pro vaše finance. Neoprávněná osoba, která se zmocní vaší karty, může snadno provádět online nákupy a platby, aniž byste o tom měli sebemenší tušení. Stačí zadat údaje z karty na e-shopu a nakupovat na váš účet. Než stačíte zareagovat, může být váš účet o pěknou částku lehčí. Říkáte si, že je přece potřeba platbu potvrdit v mobilu? Ano, většinou. Ne ale každá platební brána toto při každém nákupu vyžaduje.

Stejně tak hrozí neoprávněné platby v kamenných obchodech. Zloděj či nálezce vaší karty může vesele utrácet za zboží a služby, zatímco vy o tom nemáte ani potuchy. PIN není třeba zadávat při platbách do 500 Kč. Zloděj tak snadno může navštívit hned několik kamenných prodejen a „po pětistovce“ v nich nakupovat, dokud to vaše karta dovolí.

Pokud navíc máte PIN ke kartě napsaný někde poblíž (ve ztracené peněžence, diáři apod.) nebo se skládá ze snadno odhadnutelných čísel jako datum narození či část rodného čísla, riskujete i neoprávněné výběry z bankomatu.

Jak se chránit před zneužitím ztracených dokladů?

Abyste se chránili před zneužitím ztracených dokladů, je naprosto klíčové okamžitě jednat a informovat příslušné instituce. Nečekejte, že se ztracené doklady samy objeví, každá minuta je drahá.

Nejjednodušším prvním krokem je okamžité zablokování platebních karet. Uděláte to snadno v internetovém bankovnictví. Následně okamžitě nahlaste ztrátu na policii. Ta provede potřebné úkony a zahájí pátrání po ztracených dokladech. Zároveň vám poskytne potvrzení o nahlášení ztráty, které budete potřebovat pro další jednání s úřady nebo v případě zneužití vašich dokladů.

Dalším důležitým krokem je kontaktovat banku a informovat ji o ztrátě platebních karet a občanského průkazu. Banka karty okamžitě trvale zablokuje, aby se zamezilo neoprávněným transakcím. Pokud máte internetové bankovnictví, zkontrolujte si pohyby na účtech a v případě podezřelých plateb je neprodleně reklamujte.

Následně je potřeba informovat úřady, které vydaly ztracené doklady – obecní úřad v případě občanského průkazu, řidičského průkazu a cestovního pasu, zdravotní pojišťovnu ohledně průkazu pojištěnce atd. Požádejte o vydání nových dokladů a nechte si vystavit potvrzení o nahlášení ztráty.

V následujících dnech a týdnech pečlivě sledujte pohyby na svých bankovních účtech a kreditních kartách. Kontrolujte výpisy a hledejte podezřelé transakce, které jste neprovedli. Pokud nějaké objevíte, okamžitě je reklamujte u banky.

Stejně tak sledujte svou poštu, e-maily a telefony. Pokud vám přijde jakákoliv korespondence či upomínka ohledně smluv, závazků či dluhů, které jste neuzavřeli, neprodleně to řešte s odesílatelem a informujte policii.

Jen rychlou reakcí, pečlivostí a ostražitostí můžete minimalizovat rizika spojená se zneužitím ztracených dokladů. I když jde o nepříjemnou a stresující záležitost, aktivním přístupem lze předejít mnoha problémům. Neváhejte proto a jednejte hned, jakmile ztrátu dokladů zjistíte.

Co dělat v případě zjištěného zneužití dokladů?

Pokud máte podezření nebo jste již zjistili, že došlo ke zneužití vašich ztracených dokladů, je nutné okamžitě jednat. Každé zdržení může mít fatální následky a způsobit další škody a dostat se pak ven z dluhové pasti nemusí být snadné.

Prvním krokem je neprodleně kontaktovat policii a podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Poskytněte policii veškeré informace, které máte – kdy a kde došlo ke ztrátě dokladů, jaké dokumenty a karty se ztratily, jaké kroky jste podnikli po zjištění ztráty a především jaké konkrétní případy zneužití jste odhalili. Policie zahájí vyšetřování a bude se snažit pachatele vypátrat.

Dalším důležitým krokem je informovat banku o zneužití platebních karet či přístupů do internetového bankovnictví. Banka zablokuje karty a účty, aby se zamezilo dalším neoprávněným transakcím. Společně s bankou projděte výpisy a identifikujte podvodné platby, které je potřeba reklamovat.

Nezapomeňte změnit všechna přístupová hesla a PINy. Týká se to nejen přístupů do internetového bankovnictví, ale i e-mailových schránek, sociálních sítí, e-shopů a dalších online služeb. Používejte silná hesla a rozhodně je nikde nezapisujte ani nesdílejte s dalšími osobami. Vhodné je také využívat dvoufázové ověření.

Pro potřeby vyšetřování a případného soudního řízení je nutné shromáždit veškeré důkazy o zneužití dokladů. Patří sem výpisy z účtů s neoprávněnými transakcemi, upomínky a výzvy k zaplacení neexistujících dluhů a další dokumenty dokládající zneužití vaší identity. Zároveň si schovejte veškerá potvrzení o nahlášení ztráty a provedených krocích, abyste mohli doložit, že jste sami nejednali podvodně a snažili se zneužití zabránit.

Pokud se stanete obětí zneužití dokladů, rozhodně nepropadejte panice. Jednejte rychle, informujte příslušné orgány a instituce, shromažďujte důkazy. S trochou trpělivosti a aktivním přístupem lze následky zneužití minimalizovat a dosáhnout nápravy. Nenechte se odradit počáteční nepříjemností situace a vytrvejte, dokud se vše nevyřeší ve váš prospěch.

 

Call Now Button