Půjčka bez registru

5 nejlepších nápadů, jak snížit své výdaje a ušetřit peníze

S penězi je to jako s malými dětmi na hřišti. Jakmile je nemáte pod bedlivým dohledem, brzy nebudete vědět, kam se schovaly nebo rozutekly. Sledování a analyzování vašich rodinných finančních toků naštěstí není nic složitého. Podíváme se spolu na pár tipů, jak na to.

Na obrázku je obálka, ve které jsou částečně vidět bankovky

 1. Zhodnoťte situaci a své finanční chování

  Stačí si udělat starý dobrý seznam příjmů a výdajů. A to i s částkami, které k jednotlivým platbám reálně náleží. Je ale také potřeba se zamyslet, kdy a v jakých situacích se chováte finančně nejméně zodpovědně.

  Lidé obvykle dělají chyby, o kterých ani neví. Například chodí na nákupy hladoví, což je už poměrně známý přešlap. Když máte hlad, nakoupíte zpravidla i to, co byste jinak v obchodě nechali.

  Dalším finančně problematickým chováním může být odebírání různých newsletterů. Ať už elektronicky, nebo do poštovní schránky. Často nás totiž „zaručeně výhodná“ nabídka zláká k tomu, abychom se do daného obchodu či e-shopy šli podívat. A opět to většinou končí tak, že s pocitem, že vlastně šetříme peníze, kupujeme věci, které vůbec nepotřebujeme, a pokud bychom je nedostali naservírované s nápisem „sleva“, ani bychom si na ně nevzpomněli.

  Řešením je nekupovat věci z důvodu, že jsou levné, ale hledat levnější alternativu věcí, které potřebujeme koupit.

 2. Vytvořte si budget

  Nyní, když jste si udělali seznam a víte, kolik vaše domácnost vydělá a utratí, si vytvořte budget neboli rozpočet. Jednoduše jde o plán, který, budete-li jej dodržovat, vás přiměje neutrácet víc, než je vhodné či dokonce možné.

  Důležitost sestavování rozpočtu spočívá v tom, že jakmile víte, jaké jsou vaše příjmy a výdaje, můžete stanovit priority výdajů, abyste dosáhli svých cílů. Tyto priority pak rozdělte do tří kategorií.

  První z nich má obsahovat platby, které jednoduše musíte uhradit, ať se děje, co se děje. Do takových patří náklady na bydlení, jídlo, nutná kosmetika, služby, pojištění, ale také každá bankovní i nebankovní půjčka nebo hypotéka, které splácíte.

  V další kategorii najdeme peníze vyhrazené na věci, které sice nutně nepotřebujeme, ale chceme. Zpravidla se jedná o nákup oblečení, chození do kaváren, restaurací, divadel, muzeí nebo kin, koupě knih, permanentky do fitness centra nebo třeba počítačové hry. Jednoduše jde o všechny platby spojené se zábavou, volným časem a koníčky všech členů domácnosti.

  Poslední kategorie pak představuje úspory. Z této hromádky v budoucnu poplatíte nutné neočekávané výdaje, případně tyto peníze můžete z části investovat a dále je tak zhodnocovat. Ideální poměr těchto tří kategorií v procentech je 50–30–20.

 3. Snižte své životní a provozní náklady na minimum

  Je jasné, že chcete-li žít alespoň trochu komfortním životem, neobejdete se bez elektřiny, teplé vody a dalších naprosto základních věcí. Co ale to všechno kolem? Pociťujete-li finanční stres, je potřeba hledat řešení, jak ho ještě více neprohlubovat. Takovým řešením rozhodně není půjčka bez registru, byť si to o tomto nebezpečném produktu někteří stále myslí. Tím správným řešením je snaha osekat své životní náklady. Přemýšlíte jak?

  Začít můžete například tím, že postupně vyměníte obyčejné žárovky za ty úsporné a budete přemýšlet více ekonomicky. Zatavování vody během čištění zubů, rychlé a efektivní větrání během topné sezony, ale i odpojení nepoužívaných elektrických zařízení z energetické sítě by pro vás mělo být samozřejmostí. A to nejen kvůli ekonomickému hledisku, ale také kvůli ekologii. Snížit můžete i teplotu nahřívání vody v bojleru.

  A pokud jste ochotni v rámci šetření omezit i některé předplacené služby a zpoplatněné streamovací platformy, určitě to bude ku prospěchu věci. Jednotlivě se tyto položky zdají být zanedbatelné. Pravdou ale je, že se nasčítají, a výsledná částka, kterou ušetříte, vás příjemně překvapí.

 4. Zrevidujte své závazky

  Poměrně velkou finanční úsporu může přinést také promyšlenější uspořádání některých závazků. Pokud se nacházíte v životní situaci, kdy nejde o to, že byste si přáli si moci dávat více peněz stranou, ale jednoduše musíte začít šetřit, abyste vůbec finančně vyšli, udělejte si čas, a projděte si smlouvy a dokumenty.

  Možná vás překvapí, o kolik lze snížit měsíční náklady na splácení vašich půjček, pokud je budete konsolidovat do jedné jediné. Můžete si také vyhledat, která z bank nabízí aktuálně nejnižší poplatky za své služby, a přesunout své finance tam.

  Zátěž pro rodinný rozpočet ale mohou představovat i nejrůznější spoření a pojistky. Na některé jste už možná zapomněli a nejsou aktuální. Typicky se jedná o připojištění z dob, kdy jste se věnovali nějakým náročnějším sportovním aktivitám. A když jste tento sport přestali dělat, zapomněli jste zrušit trvalý příkaz pro platbu tohoto pojišťovacího produktu.

 5. Rozlučte se s kreditními kartami a kontokorenty. Přivítejte hotovost

  Pokud šetříte, je jasné, že se budete některým produktům bankovních i nebankovních institucí vyhýbat. Kromě vyloženě nevýhodné věci, jako je kupříkladu půjčka bez registru, se doporučuje osekat i kontokorenty, kreditní karty a jiné mikropůjčky. V momentě, kdy potřebujete financemi šetřit, není příliš moudré nakupovat s úrokem.

  Co naopak dobrým nápadem je, je placení v hotovosti. S hotovostí v ruce totiž mnohem lépe vnímáte, kolik utrácíte a jak rychle vaše finanční prostředky mizí. Chcete-li ušetřit, zkuste proto zapomenout na vaši platební kartu, a mít ji v peněžence jen pro případ nouze.

Na obrázku je žena s notebookem držící platební kartu, obklopená nákupními taškami

Optimálním stavem je, že jakmile vám přijde výplata, ponecháte na svém bankovním účtu pouze peníze na trvalé platby spojené s nutnými výdaji na bydlení a služby. Část peněz si dáte stranou na spoření a zbytek peněz vyberete v hotovosti. Z těchto peněz byste měli zvládnout zaplatit jídlo i výdaje na zábavu.

Call Now Button