Půjčka bez registru

Jak se z finančního chaosu propracovat k prosperitě

Tak rádi byste měli dostatek peněz na dovolenou, na nové auto, lepší bydlení a ještě k tomu všemu slušný polštář na horší časy, a přitom se občas už nemůžete dočkat výplaty, protože peněženka zeje prázdnotou? Pojďte to změnit.

Vesmír také vznikl z chaosu

Pokud máte zrovna teď pocit, že hospodaření s penězi nepatří mezi vaše nejsilnější stránky, neznamená to, že tomu tak musí být už navěky. Známe nemálo případů, kdy se z chronických „bordelářů“ stali vzorní pečovatelé o domácnost; případů, kdy se lidé naučili místo polévek z prášku vařit vynikající několikachodové menu… A nebo právě případy, kdy se z těch, co mívali hluboko do kapsy, stali úspěšní investoři.

Tohle všechno sice zní krásně, ale určitě už vás napadá logická otázka: Jak začít? Z kterého konce se do toho pustit? A zvládnu to?

Krůček po krůčku

Radikální změny mívají sice rychlý efekt, častokrát však dochází k takzvanému jojo efektu – sice implementujete veškeré radikální kroky, ale po nějaké době se vrátíte do starých kolejí. Nic naplat, zvyk je železná košile. A právě proto je lepší postupovat pěkně zvolna, nenásilně, a tak se krůček po krůčku propracovat z finančního chaosu k prosperitě.

Vaším prvním krokem by mělo být zjištění, jak na tom vlastně ve skutečnosti s penězi jste. Určitě víte, jaká částka vám přichází na účet coby plat nebo jiný příjem, ale dost možná zapomínáte hlídat druhou stranu mince – a to výdaje. Nezdá se to, ale velký rozdíl spočívá velmi často v řadě na první pohled zanedbatelných drobností.

Káva s sebou každé ráno cestou do práce, oběd v restauraci, k večeři jídlo až ke dveřím, čas od času si jen tak uděláme něčím radost… Koruna ke koruně a ve výsledku se mnohdy na konci měsíce nestačíme divit, kam se všechny ty peníze rozkutálely.

Bude to nejspíš ze začátku velký nezvyk, ale pokuste se zapisovat veškeré peníze, které utratíte. Zapište si každou kávu, každé žvýkačky na benzinové pumpě, každou drobnost koupenou cestou ze služební cesty pro děti. Ideální jsou pro tenhle účel aplikace, v nichž stačí párkrát kliknout a nemusíte se o nic dalšího starat, protože všechno spočítají za vás – za co utrácíte nejvíc, jaký je poměr vašich příjmů a výdajů a podobně.

Půjčit si, či nepůjčit?

Hamletovská otázka, která má samozřejmě jasnou odpověď: pokud je to jen trochu možné, nepůjčit si. Půjčka bez registru, půjčka od přátel, bankovní půjčka… Všechno to jsou dluhy, na které musíte myslet a které musíte splatit i s úroky, častokrát velmi vysokými.

Jestliže už nějaké půjčky máte, nezapomeňte je zahrnout do svého nově vytvořeného přehledu své finanční situace. Zapisujte také pravidelné splácení těchto půjček. Budete tak pěkně přehledně vidět, kolik ještě zbývá ke splacení a jakou část vašeho příjmu tvoří.

Myslete do budoucna

Pěkná dovolená a značkové oblečení jsou sice lákavé, ale pokud byste si na ně museli půjčovat, nejspíš to za všechny ty starosti nestojí. Chcete-li si dovolenou i všelijaké další radosti skutečně užít, pak jste na správné cestě díky nově vznikajícímu finančnímu plánu. Promyslete si, co byste si kdy rádi pořídili a zařídili, ale nezapomeňte být realističtí. Všechny tyto položky si potom přehledně vypište na papír nebo právě do mobilu a založte si na ně obálky. Řada bankovních institucí už nabízí možnost založit si takovou obálku i přímo v rámci běžného nebo spořicího účtu.

Potom už si jen stanovíte, jakou částku měsíčně můžete do obálky uložit, a na peníze v obálce nebudete sahat, pouze a jen v případě nejvyšší nouze.

Jestliže nepočítáte úplně každou korunu a pomalu získáváte nad svými financemi přehled a kontrolu, je načase začít přemýšlet, jak nechat peníze pracovat a vydělávat za vás. Spořicí účty jsou dnes povětšinou už překonané nejrůznějšími investičními možnostmi. Nemusíte se hned orientovat v akciích a dluhopisech, ale pokud začnete zlehka schůzkou s investičním odborníkem, určitě nebudete litovat. Stačí odkládat třeba stokoruny – je to lepší, než aby vlivem inflace jen ztrácely hodnotu na běžných účtech.

Nebaví vás číst a zkoumat všechny možné názory a možnosti? Pak zvolte některé z předpřipravených portfolií. Bývají dobře rozložená a pokud sáhnete po některém z těch opatrnějších, vaše peníze budou pomalu ale jistě přibývat. A pozor, investování už dávno není jen doménou mužů – ženám se v investování daří jakbysmet. Jsou totiž sice opatrnější, ale také vytrvalejší.

Běh na dlouhou trať?

Rozhodně se nelekejte – propracovat se k prosperitě nemusí být běh na dlouhou trať. Jen je potřeba pořád myslet na to, že sledujete určitý (velmi příjemný) cíl a postupovat pozvolna, abyste měli čas si na nově zavedené změny zvyknout. Časem zjistíte, že si veškeré výdaje zapisujete zcela automaticky, a možná se po nějaké době ukáže, že už to není potřeba, protože už máte představu o tom, kolikrát si ten drahý oběd můžete dovolit a ve které dny si raději připravíte nějaký chutný oběd do krabičky doma.

Jestli žijete ve společné domácnosti s dalšími členy rodiny, neklesejte na mysli. Možná to potrvá o něco déle, ale snažte se zůstávat pozitivně naladění. Nemá cenu partnerovi ani dětem z jedné vody načisto zakázat úplně všechno, na co byli doposud zvyklí. Vysvětlete jim, jaký je váš cíl, a společně se dohodněte, jaká pravidla budete dodržovat. Budete-li táhnout za jeden provaz, ani se nenadějete a hádky o to, kdo a proč utratil zbytečně všechny peníze, budou minulostí.

Vaše budoucnost – a život v blahobytu nevyjímaje – jsou plně ve vašich rukou. Tak do toho! Začněte hned dnes, třeba právě záznamem o tom, co jste dnes platili.

Call Now Button