Krátkodobá půjčka

Chcete si po mateřské polepšit na trhu práce? Začněte se vzdělávat už teď

Jste na rodičovské dovolené, ale už teď víte, že do zaměstnání, kde jste pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou, už se vracet nechcete? Nebo jste byla spokojená, ale obáváte se, že po letech strávených doma nebudete stíhat kolegy, kteří z pracovního rytmu nevypadli?

Rodičovská dovolená – příležitost pro nové začátky

Ženy na rodičovské dovolené se dělí do tří základních „táborů“: ten první si naplno užívá mateřství a přes občasné splíny se do práce netěší. Ten druhý tábor se hned po pár týdnech pustí do práce s podobnou vervou jako před porodem. A ten třetí se rozhodne jít střední cestou a během rodičovské se poohlížet také po dalších možnostech, které život nabízí.

Je to totiž právě období rodičovské dovolené, během kterého řada žen změní svou kvalifikaci a rozhodne se pustit do docela jiných vod. Velkou roli v tom samozřejmě hraje právě ten drobeček, který nám svým příchodem na svět obrátil život vzhůru nohama. Spousta věcí je najednou zkrátka jinak – a čím je potomek starší, tím víc si žena uvědomuje, že návrat k „původnímu“ životu před dítětem nebude nijak snadný.

Zpočátku to ostatně ani příliš nejde – miminko je na matce úplně závislé. Později se může postarat tatínek, prarodiče, další příbuzní nebo chůva, ale i tak v mnoha ženách začne klíčit myšlenka, že kdyby se provedlo pár změn, bylo by všechno snazší. Jaké změny máme na mysli?

Ženy na rodičovské dovolené si často uvědomí, že je už neláká představa osmihodinové pracovní doby, dlouhého dojíždění z práce a do práce… a když si k tomu připočtou, že to všechno pak budou muset ještě skloubit s docházkou dětí do školky a školy a všelijakých mimoškolních aktivit, začne se jim z toho všeho motat hlava. A právě v ten okamžik začnou přemýšlet nad dalšími možnostmi.

Odkud ale začít?

Když dítko nebo rodinné poměry dovolí, může žena začít „testovat“ už během rodičovské dovolené, kterým směrem se vlastně chce vydat. Kdo má štěstí, zjistí, že oplývá takovými dovednostmi, které mu umožní pracovat alespoň částečně z domova. Osobní kontakt naživo s kolegy je sice potřebný a vítaný, ale pokud má žena možnost rozhodnout se, že se jí cesta do kanceláře zrovna vůbec nehodí, řadu věcí to usnadní.

Mnoho maminek také zpočátku nastupuje na zkrácený úvazek, protože si dítě musí zvykat na školku, nemá ho kdo jiný vyzvedávat… nebo jednoduše chtějí i nadále s dítětem trávit víc než pár hodin času denně.

Další maminky se pustí do přehodnocení rodinného finančního plánu a začnou investovat. A vězte, že ženám se v investování daří! Jsou většinou opatrnější než muži a necílí na riskantní investice, ale krok za krokem rozšiřují rodinný majetek chytrými a promyšlenými investicemi.

Další, avšak nemalá skupina žen cítí, že by ráda zkusila něco jiného. Že právě teď je příležitost rozšířit si kvalifikaci nebo se naučit něco zcela nového – třeba právě něco, co si vždy chtěly vyzkoušet, ale raději se svého snu vzdaly a šly za nějakou jistější prací.

Někdo se zhlédne v šití nebo v prodeji nejrůznějších rukodělných výrobků – ostatně mnoho maminek začne šít pro vlastní děti a řadu věcí a materiálů pro práci s dětmi se rozhodnou sdílet s ostatními. Alespoň nějaký příjem jim zajistí rodičovský příspěvek, takže necítí takový tlak, aby přispívaly do rodinné pokladny (ostatně přispívají svým časem a péčí o společného potomka), takže kdy jindy si vyzkoušet, jestli vlastní e-shop bude mít úspěch?

Učit se, učit se, učit se

Řadu žen na rodičovské dovolené láká myšlenka úplné změny zaměstnání. „Začněte se vzdělávat a polepšete si,“ hlásají reklamy na všemožné rekvalifikační kurzy. A nemusejí být daleko od pravdy. Rekvalifikační kurz vám nabízí znalosti i potvrzení, že jste potřebné vědomosti nabyly; je to takový pomyslný klíč k jiné kapitole pracovního života. Mnoho kurzů cílí právě na to, aby ženy získaly práci, kterou lze vykonávat z kanceláře i z domova – odpadne tak neustálý strach o to, jestli opět zavolají ze školky, že je dítko nemocné.

Říkáte si možná, kde na takový kurz ale vzít peníze? Vyplatí se to vůbec? A co teprve když vás tíží nějaká půjčka od přátel, hypoteční úvěr nebo třeba krátkodobá půjčka… „Skutečně si můžu dovolit takový přepych?“ ptá se nejspíš řada žen na rodičovské dovolené.

Máme pro vás dobrou zprávu: velkou část podobných kurzů vám je ochoten proplatit Úřad práce. Je samozřejmě potřeba absolvovat kolečko papírování, ale za ty možnosti, které se potom nabídnou, to dozajista stojí.

Stále ještě váháte?

Není to jednoduché – péče o děti unavuje víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Spánková deprivace, ubíjející rutina, spousta strachů a neznámého… a do toho ještě obavy, jak to vlastně bude s návratem do pracovního procesu. Zároveň je ale rodičovská dovolená obdobím, které přímo vybízí: „Kdy jindy než teď?“

Jestli máte aspoň trochu chuti pustit se do něčeho nového a splnit si tak třeba i svůj dávný sen z dětství, rozhodně neváhejte. Vzdělávat se můžete z pohodlí domova – na trhu existuje nespočet aplikací na studium jazyků a dalších znalostí.

Pokud můžete nějaké peníze investovat, investujte, ať už skutečně prostřednictvím investic nebo pomyslně do svého vzdělání. A pokud peníze nazbyt nemáte, nebojte se prozkoumat nabídku rekvalifikačních kurzů, kterou najdete na webových stránkách Úřadu práce. Mnoho žen si tak zvedne nejen kvalifikaci, ale především své sebevědomí.

A pokud se vám zalíbil nějaký kurz, který Úřad práce nepodporuje, zvažte i možnost si na něj půjčit. S největší pravděpodobností se vám to vyplatí.

Call Now Button