Půjčka ihned

Vyznáte se v pojmech okolo financí?

By 10. 10. 202318 října, 2023No Comments

Jestliže půjdete  žádat o hypotéku nebo se rozhodnete investovat, rozhodně byste měli znát alespoň základní finanční pojmy. Díky nim se ve finanční oblasti lépe vyznáte a budete přesně vědět, jaké podmínky vám banka či jiná instituce nabízí.

Půjčky a úroky i úroková sazba

Drtivá většina lidí se nejčastěji setká s pojmy, které úzce souvisejí s bankovním účtem, spořicím účtem nebo s oblastí půjček. Než se do bankovní či nebankovní instituce vypravíte, měli byste mít jasno v pojmech, se kterými se zcela jistě setkáte.

V první řadě přijde řeč na úrok nebo úrokovou sazbu. Tyto dva pojmy jsou si velice podobné, přesto jsou jiné.

Úrok je prostě a jednoduše odměna tomu, kdo vám peněžní prostředky půjčil. Tuto odměnu platíte v pravidelných měsíčních splátkách. Pro výpočet úroku využívají finanční instituce jednoduchý vzorek. Potřebují k němu výši částky, kterou vám půjčí, celkovou dobu splácení půjčky a výši roční úrokové sazby. Ovšem například půjčka z kreditní karty nebo půjčka ihned může mít měsíční úrokovou sazbu, ta se označuje zkratkou p. m. čili per mensem.

Úroková sazba je vlastně procentní vyjádření částky, kterou zaplatíme navíc. Podle výše úrokové sazby poznáte, jak moc jste nebo nejste pro finanční instituci rizikoví. Čím menší riziko, tím lepší podmínky a tedy i úroková sazba. Nejčastěji se setkáte s pojmem roční úroková sazba, ve smlouvě ji hledejte pod zkratkou p. a., tedy zkratka latinského per annum.

Úroková sazba se využívá i u spořicích účtů, kde se nejčastěji pohybuje mezi 2 až 6 %. Záleží na dané finanční instituci, jaké vám dá podmínky. Podle toho si pak můžete snadno spočítat, jakou částku dostanete od banky za rok navíc. Například při částce 100 000 korun a úrokové sazbě čtyři procenta, získáte ročně navíc od banky 4 000 korun.

Nezbytné pojmy pro začínající investory

Svět investic je hodně zajímavý, a pokud se v něm vyznáte, můžete si přijít na pěkné peníze navíc. Avšak zpočátku pro vás mohou být některé pojmy nečitelné.

Než se do investování pustíte, rozhodně byste měli mít přehled alespoň o těch nejčastějších pojmech. Zbylé si můžete dostudovat později, budete-li je potřebovat. A se kterými pojmy se nejčastěji setkáte?

    • Cenný papír

      Jde vlastně o dokument, který je pro vás důležitý, tedy cenný. Dokladuje vlastnické právo. Mezi cenné papíry patří akcie, šeky, certifikáty, podílové listy, dluhopisy a podobně.

      • Akcie nebo akciový trh

        Akciová společnost vydá cenný papír – akcii nebo akcie, které si máte možnost zakoupit. Jde vlastně o rozdělení základního kapitálu akciové společnosti. V takové chvíli jste investorem, který se označuje jako akcionář.

        Zjednodušeně lze říct, že jste tedy částečným majitelem dané společnosti. Díky tomu máte právo na podíl ze zisku, který se označuje jako dividenda. Společně s akciemi získáváte i hlasovací právo a máte možnost účastnit se valných hromad či se nějak podílet na řízení společnosti.

      • Portfolio

        Pojem označuje soubor cenných papírů, hotovosti a dalších aktiv, které drží jediný investor. Ve svém portfoliu můžete mít akcie, dluhopisy, cenné obrazy nebo třeba i nemovitosti.

      • Diverzifikace

        Jde o pojem, který v překladu znamená rozložení. V praxi jde o rozložení našich investovaných prostředků do více druhů akcií, fondů atd. Jde tedy vlastně o snížení rizika případné ztráty.

        Pokud tedy jedné společnosti propadne hodnota cenných papírů, v celkovém portfoliu utrpíte menší ztrátu. V jiné může hodnota zase stoupnout, čímž se ve finále vyrovná. Diverzifikací tedy rozkládáte riziko.

      • Finanční aktiva

        Jde o různé finanční produkty, které pravidelně přinášejí příjem nebo zisk. Patří sem peníze (mince, bankovky) i cenné papíry. V oblasti investování se finanční aktiva považují za nástroj, který investor drží za účelem zisku.

Běžné pojmy v oblasti hypoték

Jestliže se chystáte k vyřízení úvěru na bydlení, tedy hypotéky, měli byste si ještě před návštěvou finanční instituce projít nejběžnější pojmy, se kterými se zcela jistě setkáte. Je to dobré už jen proto, abyste věděli, o čem se na schůzce mluví. Nebudete se muset na základní pojmy zbytečně doptávat. Schůzka pak bude rychlejší a příjemnější pro obě strany.

      • Anuita

        Je to vlastně stálá splátka úvěru nebo stálá platba hrazená v pravidelných časových intervalech. Anuita v sobě zahrnuje jak splátku jistiny, tak i proků. Ať už je to hypotéka, dlouhodobá nebo krátkodobá půjčka, je dobré tento pojem vést v patrnosti.

        U spotřebitelných úvěrů jsou anuitní splátky stejné po celou dobu splácení úvěru, u hypotéky je anuita stejná po dobu fixace úrokové sazby.

      • Vinkulace

        Jde o překlad latinského vinculum, což v překladu znamená „pouto“. V přenesení smyslu slova do hypoteční oblasti to znamená, že poskytovatel „připoutá“ nemovitost, na kterou klientovi půjčuje.

        Je to především z toho důvodu, že kdyby se s nemovitostí během splácení cokoliv stalo, peníze z vyplacení pojistné události dostane poskytovatel hypotéky. Tyto prostředky pak klientovi uvolní formou účelového čerpání, aby mohl nemovitost uvést do původního stavu.

        Vinkulace je tedy vlastně omezení dispozičního práva. Zrušení vinkulace se pak označuje jako devinkulace, tedy „uvolnění“.

      • LTV

        V případě žádosti o hypotéku se také rozhodně setkáte s pojmem LTV neboli „loan to value“. V překladu jde o poměr výše hypotečního úvěru a zástavní hodnoty nemovitosti. Výsledný údaj rozhoduje o výši částky, kterou vám banka může nabídnout. Běžné jsou 80% hypotéky. Jestliže máte věk pod 36 let, můžete dosáhnout i na 90%.

      • Refinancování a refixace

        Jde o výměnu starší hypotéky za novou neboli nahrazení stávajícího hypotečního úvěru novým úvěrem. Refinancování se dělá ve chvíli, kdy je šance získat lepší podmínky, případně ve chvíli, kdy máte šanci získat menší úrokovou sazbu a tedy i nižší splátku hypotéky.

        Refinancuje se i v případě, že vám končí fixace hypotéky. V takovém případě je řeč o refixaci. Při refinancování můžete zůstat u svého stávající poskytovatele nebo odejít k jinému.

Call Now Button