Půjčka bez registru

Chraňte své úspory! Velký přehled podvodníků, kteří se snaží dostat z lidí peníze

By 30. 11. 202314 prosince, 2023No Comments

Internet je plný podvodníků, kteří se snaží obohatit na důvěřivosti, ale třeba i nepozornosti lidí. Existuje mnoho online podvodných metod a stále vznikají nové. V tomto článku se vám je pokusíme přiblížit, abyste podezřelou situaci dokázali rozpoznat a zareagovat na ni dříve, než přijdete o své úspory a důvěru k lidem.

Prodáváte zboží online? Mějte se na pozoru

Na podvod s kurýrem už narazil snad každý, kdo něco prodávat na internetu. Typicky jde o situaci, kdy prodáváte použité zboží na sociálních sítích nebo na některé z bazarových prodejních platforem.

Sotva zveřejníte nabídku, začne vám psát uživatel, který má o danou věc obrovský zájem, je milý, nediskutuje o ceně, a chce obchod co nejrychleji dokončit. Varovným signálem může být nově vytvořený profil nebo třeba komunikace kostrbatou češtinou.

Jakmile vám sdělí, že pro danou věc pošle kurýra z přepravní společnosti, pročež potřebuje vaše osobní údaje a e-mailovou adresu, mělo by vám být jasné, že se o žádného potenciálního kupce nejedná. Máte tu čest s kyber podvodníkem.

Za pár chvil vám dorazí e-mail, který se může tvářit důvěryhodně. To proto, že v něm podvodníci často používají oficiální loga zmiňované přepravní společnosti. Obsahem e-mailu bývá odkaz, po jehož rozkliknutí se dostanete na webové stránky, kde musíte zaplatit pojištění související s vyzvednutím vámi prodávané věci.

Kupující slibuje, že vám kurýr spolu s penězi za prodávaný předmět vrátí i tuto částku. Jakmile však transakci potvrdíte, nejen, že žádný kurýr nepřijede, ale přišli jste o peníze za tuto „pojistku“. Pokud jste navíc zadávali údaje z vaší platební karty, raději ji hned nechte zablokovat.

Velká online láska nebo velký online podfuk?

Terčem tohoto podvodu jsou osamělé ženy, které jsou aktivní na sociálních sítích. Podobných příběhů už čeští policisté registrují stovky.

Vše začíná žádostí o přátelství od pohledného cizince, jenž se na svém profilu prezentuje jako dobře situovaný lékař, pilot nebo třeba voják na zahraniční misi. Slovo dá slovo, a podvodník si postupně získá náklonnost osamělé ženy do té míry, že spolu začnou plánovat společnou budoucnost. A to je chvíle, kdy přijde první žádost o finanční pomoc.

Důvody, proč muž potřebuje půjčit, se různí podle fantazie podvodníka. Vždy jde ale o odstranění překážky, která mu brání za ženou přiletět, aby konečně mohli být spolu. Podvodník ženě neváhá naslibovat hory doly a dokonce jí klidně pošle i jakýkoliv dokument, který si vyžádá. Samozřejmě se bude jednat o zdařilý padělek.

Poté, co mu žena peníze pošle, a často jde o statisíce korun, už se její milý nikdy neozve. Podvedené tak zbyde jen prázdné konto a zlomené srdce.

Falešné zprávy a e-maily

Vydělat peníze rychle a bez práce je lákavé. A fakt, že jde o nelegální praktiky, je pro vynalézavé podvodníky vedlejší. Pokud byste si však mysleli, že se takto nemorálně chovají jen zoufalí lidé, pro něž je půjčka bez registru poslední šancí, jak nakrmit svou rodinu, pletli byste se.

Většina těchto internetových podvodníků si žije velmi dobře a vytváření dalších a dalších podvodů vykonávají stejně intenzivně, jako by šlo o skutečné zaměstnání. Proto jsou mnohé podvody velmi propracované a věrohodné.

Mezi úspěšné triky patří falešná komunikace, která se tváří oficiálně. Jde o e-maily, sms, zprávy na sociálních sítích, ale někdy i hovory, které vás vyzývají k součinnosti různého typu.

Může jít o zprávu o nedoplatku u mobilního operátora, e-mail s výzvou ke změně hesla internetového bankovnictví nebo třeba zprávu na Facebooku, kde vás profil vašeho kamaráda žádá o půjčku. Obvykle obdržíte odkaz, kde máte daný problém řešit. Ve skutečnosti jde jen o trik, jak z vás dostat zneužitelné platební údaje.

Vláda i společnosti soukromého sektoru varují, aby lidé dodržovali pravidla ochrany osobních údajů a ověřovali si fakta. Co tedy dělat, když vás kontaktuje někdo, kdo se vydává za vaši banku nebo třeba platformu, jejímž prostřednictvím investujete?

Ideální je neodpovídat a obrátit se na instituci, která vás údajně kontaktovala, po vlastní ose. Pamatujte, že finanční společnosti vždy komunikují oficiálními kanály a s klienty bez patřičného procesního postupu nic konkrétního neřeší.

Pár rad závěrem

Průzkum ukázal, že většina dotázaných občanů si myslí, že jsou natolik obezřetní, že se jich hrozba internetových podvodů netýká. Přesto se v loňském roce více než 10 % všech nahlášených kriminálních činů odehrálo právě na internetu. Pravdou totiž je, že strategie online podvodníků jsou čím dál propracovanější a nikdo z nás není neomylný.

Proto mějte vždy na paměti následující všeobecná pravidla:

  1. Buďte obezřetní.

    Máte na svém bankovním účtu pár tisíc, řešíte, jak se vyhnout dluhové pasti, a na investování jednoduše nemáte peníze? Pak by vás mělo hned trknout, že e-mail s odkazem, kde je třeba potvrdit prodej vašich kryptoměn, je podvod.

    Podvodníci někdy nelegálně používají loga firem, jak se jim to hodí. Proto u e-mailů prověřujte, že se adresa odesílatele shoduje s kontaktními údaji dané společnosti. Taktéž URL vloženého odkazu musí odpovídat oficiálním webovým stránkám.

  2. Některé věci se neříkají.

    I kdyby se vám volající do telefonu představil jako sám ředitel národní banky, nikdy s ním nesdílejte vaše osobní a kontaktní údaje nebo informace o vašem bankovním účtu a platební kartě. To samozřejmě platí také pro přihlašovací údaje a hesla do bankovních a jiných finančních aplikací, ale také například pro nejrůznější autorizační kódy.

  3. Tohle po vás skutečný bankéř nikdy nebude chtít.

    Postupy a procesní mapy finančních institucí podléhají zákonům, které mají klienty i jejich peníze před podvodníky chránit. Ať už je ze strany banky nebo klienta potřeba řešit cokoliv, pracovník banky po vás kromě výše uvedených citlivých údajů nikdy nemůže chtít potvrzovat transakce, které sám zadal. Cizí osobě nesmíte umožnit ani vzdálený přístup do svého počítače nebo instalaci jakýchkoliv programů.

Call Now Button