Půjčka ihned

Vánoce se blíží! Přinášíme tipy, jak to finančně zvládnout

By 17. 10. 202330 října, 2023No Comments

Vánoce jsou sice nejkrásnější svátky v roce, ale zároveň mohou být i finančně nejnáročnější. Chcete si letos užít sváteční dny bez zbytečných dluhů? S trochou finančního plánování se můžete poměrně snadno vyhnout obávané vánoční dluhové kocovině a do nového roku vstoupit s čistým štítem a bez stresu.

Češi si půjčují na dárky rádi

I když se učíme s penězi hospodařit, o vánočních svátcích na své finanční zdraví příliš nemyslíme. Na vánoční nákupy si půjčují až dvě třetiny Čechů. Průměrná půjčená částka se pak pohybuje okolo 10 000 korun, avšak někteří se nebojí půjčky ve výši až třiceti tisíc.

Jestliže se chcete zbytečným výdajům vyhnout, je nejvyšší čas všechno důkladně rozplánovat a připravit. Ostatně díky včasnému plánování a nachystání se na vánoční svátky eliminujeme i zbytečný stres, který je s Vánoci neodmyslitelně spojený. Jak na to?

Sepište si podrobný seznam

Co všechno potřebujete stihnout? Co chcete nakoupit? Kdy budete chystat dekorace? Seznam vám pomůže i s rozložením nákladů.

Podrobně si napište, co všechno potřebujete na Vánoce nakoupit, případně si sestavte vánoční finanční rozpočet. Seznam pak rozdělte do pěti hlavních kategorií:

  • dárky,
  • jídlo a pití,
  • oblečení,
  • dekorace,
  • neočekávané výdaje na poslední chvíli.

Pro každou kategorii pak přidělte konkrétní částku, kterou můžete utratit. Díky vytvořenému finančnímu rozpočtu se vyhnete nadměrnému utrácení a zbytečnému rozhazování.

A nezapomeňte do vánočního finančního rozpočtu zahrnout i běžné výdaje! V případě, že vám peníze nebudou stačit, pak se zamyslete nad tím, jakou částku potřebujete získat navíc, například formou půjčky. Nepřekračujte své možnosti!

Následně hledejte nejvýhodnější nabídku. Rychlá a zajímavá může být například půjčka ihned. Její splacení si následně naplánujte na co nejkratší dobu, ideálně na 3–6 měsíců.

Rozdělte dárky mezi své blízké

Už víte, komu co nakoupíte? Vytvořte si seznam všech lidí, kterým chcete pořídit dárky. Díky sestavenému seznamu se budete držet svých plánů a vyhnete se tak impulzivním nákupům. Rovněž tím snížíte šanci, že byste kupovali zbytečné dárky.

Zároveň zkuste být trochu kreativní a zvažte ruční výrobu některých dárků. Nejen, že vás takové dárky vyjdou levněji, ale často mají pro obdarovaného mnohem vyšší hodnotu než předměty zakoupené v obchodě. Můžete darovat krásně zabalené domácí cukroví, ozdoby vyrobené vlastníma rukama nebo třeba originální fotoalbum nebo kalendář.

Jestliže budete nakupovat dárky v obchodě, zaměřte se na akční nabídky, slevové akce, hledejte vouchery a slevové kódy. Pokud se vám něco líbí v kamenném obchodě, neunáhlete se s koupí. Nejprve se podívejte na internet, zda to samé zboží neseženete někde jinde levněji.

Sledujte své výdaje

Mnoho lidí v prosinci doslova nezřízeně utrácí, což každoročně potvrzují i rekordní zisky prodejců. Avšak takové utrácení vede jen k jedinému cíli: tvrdému lednovému finančnímu vystřízlivění. Je proto důležité, abyste neutráceli bezmyšlenkovitě. Veškeré výdaje průběžně sledujte.

Pomoci vám s tím mohou i některé aplikace, které se na rodinné rozpočty zaměřují. Jestliže toužíte utratit více peněz za dárky svým blízkým, budete se muset zaměřit na snížení výdajů v jiných oblastech. Rozumným řešením je celoroční odkládání peněz do vánočního fondu. Díky tomu si pak můžete na konci roku dopřát a nemusíte tolik šetřit.

Domácí výrobky mohou být nejlepší

Ať už se jedná o dárky, cukroví nebo třeba ozdoby či dekorace, doma vyrobené budou originální a zároveň vám pomohou ušetřit spoustu peněz. Výroba vlastních dárků záleží jen na vaší fantazii a vašich schopnostech tvoření. Může jít o upletený svetr, ručně umíchaný tělový krém nebo třeba o krásně balenou vonnou svíčku.

  • Domácí cukroví

Cukroví si důkladně předem dobře naplánujte. Sepište si na papír veškeré suroviny, které pro pečení budete potřebovat, a následně spočtěte cenu ingrediencí, které bude třeba koupit. Mnohé suroviny na pečení můžete nakoupit snadno v akci, jelikož během podzimních měsíců většina obchodů nabízí zajímavé akční nabídky.

Zatímco koupené domácí cukroví vás vyjde zhruba na 600–1000 Kč/kg, v případě vlastní výroby se můžete bez problémů dostat na cenu třetinovou.

  • Homemade výzdoba

Ozdoby na vánoční stromek a dekorace si můžete vyrobit doma, ať už z koupených nebo přírodních materiálů. Ostatně mnoho obchodů nabízí k prodeji třeba modřínové větvičky, mechové dekorace nebo šišky.

Naplánujete-li si procházku do nejbližšího lesa, můžete si přírodní materiály nasbírat zadarmo. Doma z nich pak můžete tvořit dle svých představ. Můžete je barvit, lakovat, spojovat v krásné dekorace tavnou pistolí a podobně.

Jestliže toužíte po koupených dekoracích, zaměřte se na obchody s levnějšími doplňky nebo se poohlédněte on-line. Například dekorace z čínských obchodů objednáte doslova za korunové položky a doručení až k vám domů bude s největší pravděpodobností zdarma nebo jen za pár drobných.

  • Dobroty na sváteční stůl

Už víte, co budete na Štědrý večer a o dvou následujících svátečních dnech jíst? I to je nezbytné předem naplánovat. Napište si jídelníček a vše potřebné nakupte co nejdříve, abyste nemuseli na poslední chvíli pospíchat do nejdražších obchodů.

Budete-li mít hosty, poproste je, ať každý přinese něco s sebou. I tím můžete snadno snížit své náklady.

Rovněž se snažte myslet na to, že Vánoce nejsou časem přejídání se. Jenom pak přibydou starosti s tím, že se nevejdeme do oblečení, a řešíme novoroční hubnutí. Je to zcela zbytečné. Jídla pořiďte domů jen tolik, co sníte. A nekupujte zbytečnosti. To samé platí i v případě nápojů. Věřte, že i tím ušetříte nemalé peníze.

Call Now Button