Půjčka bez registru

Finanční nástroje, které by měl znát každý: Od rozpočtových tabulek po investiční aplikace

By 13. 12. 202320 prosince, 2023No Comments

Náklady českých domácností se zvyšují – a to až takovým tempem, že některé z nich musejí obracet každou korunu, přestože doposud neměly problém s penězi vyjít. Ať už patříte mezi ty, kteří hledají, jak efektivně šetřit a ušetřit, nebo naopak pátráte po způsobu, jak peníze lépe zhodnotit, čtěte dál. Představíme si jednoduchý přehled nástrojů, které vám mohou pomoci.

Začněte sestavením rozpočtu

Základním krokem pro další práci s financemi je sepsání rozpočtu. Máte-li rádi všechno černé na bílém, neváhejte popadnout papír a tužku; jestliže chcete mít přehled stále při ruce a papíry věčně někde zapomínáte a ztrácíte, určitě rádi využijete některou z mobilních aplikací, které vám umožní snadné a intuitivní zaznamenávání. Mezi oblíbené finanční nástroje patří aplikace Wallet nebo Spendee – obě jsou v základní verzi zdarma a usnadní vám orientaci ve vašich výdajích a příjmech.

Zpočátku to bude možná nezvyk, ale nezapomínejte zapisovat skutečně poctivě. Nemávněte rukou ani nad kávou cestou do práce nebo zmrzlinou pro děti během rychlého nákupu po cestě ze školy. Po několika měsících „detektivní“ práce budete mít jako na dlani rozpis položek, za které utrácíte, a díky tomu bude snazší rozhodnout, kde by bylo dobré začít šetřit.

Pokud rádi sestavujete tabulky v Excelu, hlídání rodinného rozpočtu pro vás bude prakticky koníčkem. Excel vám díky propracovaným možnostem všelijakých funkcí pomůže z vašich útrat a příjmů vytáhnout i zdánlivě neviditelné.

Zkuste si třeba celý měsíc poctivě vypisovat položku po položce a na konci měsíce potom spočítat, kolik která jednotlivá položka „ukrojila“ z celkového koláče. Spoustu lidí překvapí, jak moc se například nasčítají drobné útraty jako výše zmiňovaná každodenní káva, oběd v restauraci, cigarety nebo všelijaké plastové hračky, se kterými si děti nakonec stejně prakticky nehrají.

Chcete začít investovat, ale váháte?

Je docela dobře možné, že se vám díky pečlivému sledování, kterými cestičkami se vaše peníze ubírají, podaří nakonec každý měsíc odkládat peníze stranou; možná už nějaké peníze našetřené máte a přemýšlíte, jestli nezkusit investování. Poslední dobou jde o hodně skloňované slovo, takže na tom něco přece musí být.

Investování skutečně může vaše peníze příjemně znásobit. Nezapomínejte přitom na základní pravidla – tedy především to, že investované peníze musíte být připravení oželet, pokud by se investice nevydařila. Máte-li i v tomhle jasno, nebojte se pokročit od myšlenek k činům a vkročit do investičních vod.

Investovat můžete u vlastní banky, pokud tuto možnost nabízí. Řada lidí také propadla kouzlu investičních aplikací, kde můžete mimo jiné kopírovat rozhodnutí zkušenějších investorů. Než se ale pustíte do investování větších částek, důkladně všechno promyslete.

Můžete také vyzkoušet demo verze, ve kterých investujete pouze „jako“. Díky tomu lépe uvidíte, jak v praxi všechno probíhá, což se hodí především tehdy, jste-li v investování úplní začátečníci a potřebujete se rozkoukat.

Jsou aplikace dobré jen pro ty, co mají peněz dostatek?

Kdepak. Mobilní aplikace, webové aplikace a koneckonců i ten starý dobrý papír s tužkou vám velmi pomohou i při spravování našponovaných rodinných financí nebo dokonce v případě dluhů.

Není totiž nic horšího než si půjčit peníze a potom se k běžící půjčce stavět nezodpovědně. Takové chování totiž nevede nikam jinam než do dluhové pasti, z níž většinou nebývá úniku. Půjčka mezi přáteli, bankovní půjčka nebo třeba půjčka bez registru, to všechno si pečlivě zapisujte i s datem, do kterého má být ta která půjčka splacená.

K tomu ostatně můžete využít další mobilní aplikaci – kalendář, do kterého vepíšete upomínku, nebo třeba jen „obyčejný“ budík v základním nastavení, pokud nejste příliš velkými fanoušky moderních technologií. Bude pak mnohem snazší na splátku nezapomenout.

Sdílejte

V rámci rodiny platí, že sdílíme to dobré i to zlé. Platí to i o financích. Právě mobilní aplikace vám usnadní spravovat je efektivně, bez zbytečných průtahů. V rámci aplikací lze navíc jednoduše přidat další členy rodiny – a na konci měsíce tak budete mít přehledně všechny útraty na jednom místě. Možná potrvá, než si všichni zvyknou nezapomínat a skutečně zapisovat, ale určitě se to vyplatí víc, než je zpětně „vyslýchat“.

Jestli se přece jen bojíte, že zapomínat budou nejen členové domácnosti, ale i vy, lze ve většině přehledových aplikací nastavit propojení s bankovními účty, takže pokud váháte a obáváte se, že nebudete schopní vzpomenout si pokaždé, když něco zaplatíte, nabízí se jednoduché řešení. Jedinou podmínkou je platba právě z účtu, nikoli v hotovosti.

Je to všechno nutné?

Ať chceme nebo ne, doba postupuje kupředu. Rozhodně ale není potřeba, abyste se s aplikacemi trápili, pokud vám stačí tužka a papír. Na druhou stranu se najde řada lidí, kteří nejrůznější nástroje a aplikace ocení. Mohou nám totiž značně pomoci s tím, jak zvýšit finanční gramotnost.

Nebo třeba začnete jen sepisovat přehled vašich útrat, díky kterému si uvědomíte, kde všude byste mohli začít šetřit, ušetřené peníze díky jedné ze šikovných investičních aplikací výhodně zainvestujete a za několik let budete uvažovat, jestli má vůbec ještě cenu chodit do práce, když vám vaše peníze pravidelně vydělávají „samy“.

Jak se říká, i dlouhá cesta začíná prvním krokem. Ať je ten váš první krok krokem šťastným a aplikace vám na té vaší cestě dobře a spolehlivě slouží!

Call Now Button