Půjčka bez registru

Společný účet s partnerem – podpoření vzájemné důvěry, nebo ztráta soukromí?

By 21. 8. 20235 září, 2023No Comments

Tuto otázku řeší téměř každý pár v okamžiku, kdy začíná plánovat společnou budoucnost. Účet, ke kterému mají přístup oba, nabízí transparentnost a poměrně velké usnadnění společného rozpočtu. Může ale vést také k omezení osobní nezávislosti a konfliktům ohledně výdajů. Následující řádky vám proto nabídnou množství tipů, jak celou situaci vyřešit.

Fakta o společném účtu mezi partnery

V partnerském životě se toho sdílí opravdu hodně. Od společně tráveného času, společného jídla po společné bydlení a budoucnost. Platí to ale stejně i ohledně financí? Společný účet přináší velkou řadu výhod. Stejně je ale i záporů, se kterými je dobré počítat.

Na obroázku je muž, který jde v poli za ruku se svou partnerkou

Společný účet je takovým poměrně běžným účtem, ke kterému existují dva přístupy. Setkáme se ale většinou se dvěma jeho variantami, které vycházejí z aktuální situace daného páru. Buď se jeden z páru rozhodne rozšířit svůj účet o dalšího disponenta (v případě, že se na něj už váže nějaká půjčka), nebo si společně založí účet nový, ve kterém budou mít oba dva stejná práva. V prvním případě má disponent pouze ta práva.

Výhody společného účtu

  • Plánování rozpočtu nikdy nebylo jednodušší

    Největší výhodou společného vedení účtu, ke kterému mají oba partneři přístup, je bezesporu správa financí. Oba mají neustálý přehled o pohybech a mohou díky němu lépe plánovat svůj rozpočet.

    Bankovní účty totiž nabízejí přehled veškeré historie v pravidelných výpisech. U některých účtů se dokonce dají z těchto přehledů tvořit přehledné grafy, které byste jinak vytvářeli za pomoci jiných programů na správu rozpočtu.

  • Jednodušší získání výhodnějšího úvěru

    Půjčka bez registru většinou nevyžaduje doložení platební historie žadatele. Jinak je tomu v okamžiku, kdy se chystáte požádat o půjčku větší, či dokonce hypoteční úvěr. V takovém případě vám společný účet může přinést poměrně velkou výhodu v rámci posouzení příjmů, které prokazatelně přicházejí na jeden účet.

  • Snadnější plánování společných cílů

    Na základě transparentnosti, kterou vedení společného účtu nabízí, se páru otevírá možnost jednoduššího plánování společných cílů. Mohou hlídat svoje výdaje, mít pod kontrolou, kam jim peníze nejvíc utíkají, a také usilovat o dosažení společných cílů.

  • Redukce administrativy

    S vedením financí se rozhodně pojí množství potřebných úkonů, o kterých musíte mít přehled. V případě společného účtu je velmi jednoduché spravovat trvalé příkazy, inkasa i potřebné dokumenty.

    Zároveň máte větší možnost kontroly pravidelného odvádění nutných výdajů, které by vám mohly v případě nesrovnalostí dělat problémy – ať už se jedná o nájemné či pravidelné splátky vašich úvěrů.

  • Jistota v druhého partnera

    Tento bod je rozhodně spekulativní a nemůžeme říct, že platí stoprocentně. V případě, že finance spravuje jen jeden z partnerů a druhý k nim nemá přístup, hrozí ten nejčernější scénář. Chyby při plánování rodinných financí, které by mohly vést, až k exekucím, se zjistí až v okamžiku, kdy z nich není cesty ven. Bohužel není tento scénář až tak ojedinělý.

Nevýhody společně vedeného účtu

  • Ztráta nezávislosti

    Pocit, že všechny moje výdaje vidí někdo druhý, nemusí být každému příjemný. A je to z mnoha důvodů pochopitelné.

    Mít společný účet může vést k pocitu ztráty nezávislosti, omezení vlastní svobody utrácet za co chci a kdy chci. Partneři musejí více konzultovat a sdílet všechny finanční transakce.

  • Obtížné rozdělení výdajů, pokud jeden z partnerů vydělává víc

    V případě, že jednomu z partnerů chodí na soukromý účet menší částky, je možné, že bude muset opakovaně druhého prosit o peníze a bude se u toho cítit nekomfortně. Zároveň je opravdu těžké rozdělit měsíční příjmy a výdaje do dvou samostatných účtů spravedlivě, aby se nikdo z páru necítil ukřivděně. To může vést k poměrně zbytečným konfliktům.

  • Konflikty ohledně výdajů

    Ztráta osobního prostoru k vlastní správě financí může z pochopitelných důvodů vyvolat mezi partnery řadu roztržek. Rozdílné názory na to, jak své peníze utrácet, mohou vést k napětí. Je otázka, zda by se tato témata neotevřela i z jiných důvodů. Pokud však chcete plánovat společnou budoucnost, je dobré mít v nich jasno. V případě rozchodu pak může být rozdělení účtu, který byl společný, poměrně složité a způsobovat další problémy.

  • Omezení osobních výdajů

    Mohli bychom říct, že nikdo nechce, aby druhý partner věděl, kolik jsme utratili za dárek pro něj. Stejně tak to můžete mít s osobními koníčky. Společný účet může omezit schopnost partnera vkládat část peněz na své osobní záliby a potřeby, což může vést k pocitu frustrace.

  • Rozdílný přístup ke správě financí a těžké dosažení společných cílů

    V případě, že partneři mají jiný pohled na správu financí, nebo přikládají jinou váhu naspořeným prostředkům, je možné, že bude velmi obtížné najít společnou cestu.

Jak tedy z toho ven?

Existují možnosti, které kombinují obě formy společné správy financí. Na začátku vás sice budou stát o trochu administrativy navíc, ale přinesou vám kýženou formu společného účtu se zachováním vlastní soběstačnosti.

Na obrázku je žena, která leží v přítelově náruči v příroděMůžete si například vytvořit jeden společný účet, na který vám budou chodit pravidelné příjmy, budete z něj platit většinu společných výdajů a navážete na něj všechny fakultativní částky. Zároveň pak máte možnost si založit každý svůj účet, na nějž si po společné domluvě budete posílat stejnou částku, která bude určená jen pro vaši potřebu.

Základem celého rozhodnutí, jestli se vydat cestou společného účtu, je pak především vaše vzájemná komunikace. Stejně tak je důležité vyjasnění si vzájemných potřeb a očekávání od společného fungování.

Call Now Button