Půjčka na účet

Půjčka na účet: Kdy může dojít k vymáhání pohledávek?

By 5. 10. 20227 října, 2022No Comments

Úvěry jsou skvělým způsobem, jak vyřešit nepříjemnou finanční situaci. Do problému se splácením se však můžete dostat nejen u dlouhodobých půjček. K vymáhání pohledávek může dojít i v případě nesplácení krátkodobého úvěru.

Kdy dojde k vymáhání pohledávek?

S vymáháním se ve finančním světě setkáte v případě, že máte na svém kontě nesplácený dluh. Do problémů se tak můžete dostat s jakoukoliv půjčkou.

Půjčka na účet - kdy může dojít k vymáhání pohledávek

I půjčka na účet, kterou máte splatit během pár měsíců nebo let, vás může nadměrně zatížit. Vy se tak můžete dostat do bodu, kdy nebudete mít na splátky. S nezaplacenou splátkou pak rostou poplatky, roztáčí se kolotoč dluhové pasti a na řadu přichází vymáhání.

Jak probíhá vymáhání pohledávek?

Úplně prvním krokem, který nastává v případě nezaplacených splátek, je zaslání upomínky. Ta ve většině případů nijak nepoškodí vztah s obchodním parterem.

V případě, že upomínka nesplnila svůj účel, přechází věřitel k předžalobní výzvě. Pokud je i ta neúspěšná, přistoupí k samotnému vymáhání.

U vymáhání tedy rozlišujeme dva typy:

  1. Mimosoudní vymáhání
    Během něj posílá věřitel dlužníkovi upomínky a žádá o uhrazení dluhu. Pokud je mimosoudní vymáhání neúspěšné, přechází žadatel k soudnímu vymáhání.
  2. Soudní vymáhání
    Jak již z názvu vyplývá, společnost, které dlužíte, podá žalobu na zaplacení dluhu k obecnímu soudu dle místa bydliště dlužníka.

Co se děje, když ani poté dluh nesplatíte?

Když věřiteli nesplatíte dluh ani po soudním řízení, které vyhrál, může začít vymáhat pohledávku prostřednictvím exekutora. V těchto případech podá věřitel, kterému dlužíte peníze, návrh na nařízení exekuce.

Jak vymáhání předejít?

V případě, že se vám již dluh podařilo vytvořit, nezbývá než najít cestu, jak jej splatit.

Pokud chcete problémům se splácením předcházet, doporučujeme především správné rozvržení splátek na základě důkladné analýzy vašich příjmů a výdajů.

Call Now Button