Půjčka, výnos, likvidita, akcie… Říkáte si, že už konečně musíte začít spořit nebo investovat, ale potom vás odradí všechny tyhle výrazy? Jeden pojem za druhým, až se z nich může točit hlava. V dnešním článku se jim podíváme na kobylku, abyste se do toho mohli konečně bez obav pustit.
Je spoření totéž co investování?
Ne tak docela. Spoření s sebou nese mnohem menší riziko ztráty. Většinou to znamená, že si pravidelně odkládáme určitou část svého příjmu. Je to nejlepší způsob, jak postupně nashromáždit finance potřebné například na nákup hodnotnějších položek nebo jako finanční polštář pro případ nečekané nepříjemné události, která nás připraví o příjem.
Spořit můžeme po kratší i delší dobu. Sami si zvolíme, jestli peníze budeme mít neustále k dispozici, během týdenní nebo čtrnáctidenní výpovědní lhůty nebo dokonce až po době delší – v tomto případě hovoříme o termínovaných účtech.
Jaký je kromě bezpečnosti a rizika ztráty financí ještě mezi spořením a investováním rozdíl? Investice s sebou zpravidla přináší vyšší výnos, s nímž je ovšem spojené také větší riziko.
Pojmy spojené se spořením a investováním
Pojďme si posvítit na pojmy z oblasti spoření a investování, které budete na své cestě se nevyhnutelně potkávat na každém kroku:
- Portfolio – Jde o kompletní seznam toho, do čeho se rozhodnete investovat. Patří sem akcie, dluhopisy nebo třeba i hotovost. Portfolio si můžete spravovat sami, ale v začátcích se lidé (investoři) zpravidla ještě rádi poradí s odborníky.
Portfolio lze seskládat podobně jako stavebnici do mnoha různých podob. Hlavním pravidlem je, že by mělo být diverzifikované, tedy rozložené do různých tipů aktiv, právě pro případ, že by některá z investic nevyšla podle plánu.
- Akcie – Takzvané cenné papíry, které vyjadřují podíl jejich majitele v akciové společnosti. Opravňují jej k rozhodování o fungování společnosti. Každému majiteli akcií (akcionáři) připadá podíl na zisku dané akciové společnosti (dividenda).
- Dluhopis – Cenné papíry, které zastupují závazek splatit danou částku a s ní spojený úrok v době platnosti. Jde o určitou formu půjčky – vy coby věřitel půjčíte emitentovi (vydavateli dluhopisu) peníze, aby mohl financovat zamýšlenou činnost, a on se dluhopisem zaváže k včasnému splacení této částky a příslušných úroků.
- Investiční horizont – Tímto termínem se rozumí doba, na kterou svou investici máte naplánovanou. Obecně platí, že čím větší riziko, tím kratší bude doba, za kterou získáte předpokládaný výnos zpět. Neznamená to ovšem, že po této odhadované době se skutečně dočkáte výnosu, v nějž doufáte – jde pouze o odhad založený na zkušenostech finančních expertů s trhem.
- Likvidita – Určuje, jak rychle půjde investici zpeněžit, tedy proměnit v hotové peníze. Čím je likvidita vyšší, tím rychleji můžete investici zpeněžit.
- p.a. – Zkratka vycházející z latinského spojení per annum, tedy „ročně“. Setkáte se s ní jako s údajem pro vyjádření úrokové sazby, která je většinou vypočítávaná v procentech za jeden kalendářní rok.
- Podílový fond – Jde o soubor majetku, který se využívá ke kolektivnímu investování a profesionálně ho spravuje investiční společnost. Do podílového fondu patří například akcie nebo dluhopisy a vy nákupem podílových listů takového fondu získáváte podíl na majetku podílového fondu – stáváte se podílníkem.
- Reálná úroková sazba – Někdy také jako úroková míra. Tento údaj nám sděluje, jak se mění skutečná kupní síla peněz. Získáme ji, pokud od nominální úrokové sazby (tedy sazby předem určené ve smlouvě) odečteme míru inflace.
- RPSN – Tato zkratka ukrývá roční procentní sazbu nákladů. Tento údaj je pro vás klíčový před sjednáním úvěru. Vyjadřuje celkovou sumu, kterou je dlužník povinný zaplatit věřiteli za poskytnutý úvěr za jeden rok. Patří sem tedy úroky, poplatky i veškeré další náklady.
Právě RPSN vám umožní zhodnotit poměrně přesně výhodnost daného úvěru. U většiny spotřebitelských úvěrů jde o údaj, který je ze zákona povinný. Zajímá-li vás tedy například krátkodobá půjčka, patří RPSN mezi ty údaje, které vám pomohou rozhodovat mezi jednotlivými nabídkami a také ověřit, že jednáte s důvěryhodným poskytovatelem, který RPSN netají.
- Termínovaný vklad – Jde o peníze, které budou „k dispozici“ až po předem dohodnutém termínu. Pokud je bude možné vybrat je dříve, bude to nejspíš podmíněno poplatkem.
- Výnosnost – Další z údajů, které vás budou při investování zajímat – dozvíte se díky němu, kolik reálně vám vaše investované peníze vydělají, a to v procentech.
Peněz nemám nazbyt, ale chci to změnit
Máte právě práci, která taktak pokryje vaše měsíční výdaje, a přesto byste rádi, aby jednou peníze „vydělávaly za vás“?
Nevěřte reklamám, které tvrdí, že můžete zbohatnout bez práce a prakticky přes noc. Těm, co na podobné sliby skočí, často zůstanou jen oči pro pláč.
Jestliže skutečně chcete investovat a spořit, nejjednodušší a nejjistější cestou je důkladně si projít, které výdaje jsou skutečně nezbytné, a spočítat, jakou částku měsíčně můžete odkládat a dál s ní pracovat. Možná budete příjemně překvapení, kolik peněz dokážete dát stranou, když omezíte kávy v kavárnách cestou do práce nebo když pracovní obědy nahradíte krabičkami připravenými z domova.
Pak už stačí „jen“ začít. Terminologie a půjčky a investice a spoření… Ale jakmile se v celé té problematice zorientujete, stanete se skutečnými pány svých financí. A ty pak pro vás budou doopravdy moci začít vydělávat.