Půjčka ihned

Novinky ze světa financí: Co a jak se od ledna 2024 dotkne našich peněženek?

By 17. 1. 202430 ledna, 2024No Comments

S novým rokem přichází i nové vyhlídky a změny, které budou mít významný dopad na ekonomiku a financování. Tyto novinky ze světa financí ovlivní náš každodenní život a promítnou se do rodinných rozpočtů a plánů na budoucnost. Díky tomuto článku budete mít přehled o nejzásadnějších změnách.

Změny v dani z přidané hodnoty (DPH)

Nové změny v sazbách DPH budou mít podstatný vliv na ceny některých produktů a služeb, což ovlivní finanční náklady spotřebitelů. Novinkou je, že již nebudou 3 sazby, ale pouze dvě. Zůstává základní sazba ve výši 21 % a místo dvou snížených sazeb ve výši 10 % a 15 % bude pouze jedna snížená sazba, a to ve výši 12 %.

Určité produkty a služby, které dříve podléhaly nižší sazbě DPH, mohou být přeřazené na vyšší sazbu, což může vést ke zvýšení cen. Může se to týkat různých položek, jako jsou kadeřnické a holičské služby, palivové dřevo, služby autorů a umělců, úklidové služby, limonády, džusy, energetické nápoje, čepované pivo a další.

Naopak některé zboží a služby zlevní. Týká se to základních potravin, koupě nového bydlení, stavební práce, pohřební služby, léky a zdravotnické výrobky a další.

Výjimku má jediné zboží, a to knihy, které jsou nově zcela osvobozené.

Aktualizace daní a odpočtů

Tyto změny v daňových pravidlech mohou ovlivnit, kolik zaplatíte nebo dostanete zpět při vyplňování daňového přiznání.

 • Omezení slevy na dani na druhého z manželů ve společné domácnosti, která se nově uplatní výhradně na ty, kteří pečují o díte pouze do tří let.
 • Zrušení slevy na dani na studenta. Dle ministerstva financí nebyla sleva efektivní vůči klasickým studentům, kterým by stačila standardní sleva na poplatníka.
 • Zrušený odpočet od základu daně na zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání a odpočet příspěvku zaplaceného na odborovou organizaci.
 • V roce 2024 můžete naposledy využít tzv. školkovné. Tato sleva za umístění dítěte umožňuje jednomu z rodičů odečíst si z daní výdaje, které v příslušném kalendářním roce prokazatelně vynaložil za mateřskou školu. Pro další rok už vláda slevu zrušila.
 • Zvýšení sazby spotřebních daní. Nejvíce naroste daň z lihu, mírnější nárůst je u elektronických cigaret. Daň z cigaret, tabáku na kouření, doutníků a cigarillos stoupnou o 10 %.
 • Ke zvýšení dojde i u dani z loterie, což znamená, že výherci loterií a sázek dostanou z výhry méně peněz.
 • Navýšení se dotkne i daně z nemovitosti, majitelé si připlatí stovky korun ročně navíc. Připlatit si můžou i všichni vlastníci garáží, rekreačních objektů nebo částí domů k pronájmu.

Přehled dalších změn

 • Zvýšení odvodů pro OSVČ. U hlavní činnosti se minimální záloha na sociální pojištění zvýší na 3852 Kč měsíčně, což představuje navýšení o 908 Kč, a na zdravotní pojištění na 2968 Kč, zde je navýšení o 246 Kč.
 • Zvýšení rodičovského příspěvku na 350 000 Kč při narození jednoho dítěte a na 525 000 Kč při narození vícerčat.
 • Od začátku roku 2024 dojde k pravidelné valorizaci důchodů a výše základní výměry starobního, invalidního, vdovského a sirotčího důchodu se zvýší o 360 Kč na 4 400 Kč měsíčně. K navýšení dojde automaticky.
 • Končí vládou stanovené cenové stropy na energie. Ti, kteří si zafixovali ceny elektřiny a plynu v dobách, kdy byly ceny nejvýš, mohou očekávat citelné zdražení.
 • Po 11 letech se zvýší i cena roční dálniční známky, která bude dražší o 800 Kč. Naopak desetidenní a měsíční známka zlevní.
 • Stravenky nad limit 107 Kč budou představovat zdanitelný příjem zaměstnance, který podléhá odvodům pojistného na sociální i zdravotní pojištění.
 • Dojde ke zvýšení minimální mzdy o 1 600 Kč na 18 900 Kč.

Jak se s těmito změnami vypořádat?

Vždy je nutné myslet dopředu a pokud vás už nyní trápí nějaké finanční problémy, ať už je to nedostatek peněz, nebo neuvážené dluhy s vysokou úrokovou sazbou, je nejvyšší čas vše začít řešit. Zkuste požádat rodinu o peněžitou pomoc, omezte své náklady, které mohou být zbytečné. Podívejte se na náklady za své půjčky a zvažte jejich konsolidaci. Zachránit narůstající problém může i půjčka ihned.

Psychologické dopady změn ve světě financí mohou být významné a mají potenciál ovlivnit jednání a rozhodování lidí. Zde jsou některé z možných problémů a způsoby, jak s nimi pracovat.

Změny ve finančním prostředí mohou vyvolávat stres a úzkost, zejména pokud se týkají investic, důchodů nebo pracovních míst. Je důležité, abyste si veškeré informace ověřili z důvěryhodných zdrojů. Také je přínosné vzdělávat se o finančních tématech, protože dlouhodobá perspektiva a správné plánování financí mohou zmírnit stres z nejistoty.

Dluhy a finanční závazky mohou vést k emocionálnímu tlaku a stresu, což ovlivňuje celkovou psychiku jednotlivců. V tomto směru je důležité zaměřit se na užitečné finanční nástroje, efektivní plánování rozpočtu a sledování výdajů.

Investoři se mohou nechat ovlivnit emocemi, což může vést k impulsivním rozhodnutím v reakci na tržní změny. Strach nebo panika mohou vést k neuváženým krokům. Řešením je vytvořit si dlouhodobou strategii investování a dodržovat ji i v dobách tržních výkyvů. Diverzifikace portfolia a případné poradenství od odborníků mohu pomoci udržet emoce pod kontrolou.

Opakující se finanční krize nebo změny a zvyšování cen může vést k obecné ztrátě důvěry ve finanční instituce a v celkový finanční systém. Pomoct si můžete tak, že pochopíte jednotlivé finanční procesy a rozhodnutí. Také osobní finanční vzdělávání a osvěta vám pomůže v orientaci na finančním trhu.

Zvyšující se ekonomická nerovnost může vést k frustraci a k pocitům nespravedlnosti, což může ovlivnit obecný pocit štěstí a blahobytu. Zvýšení povědomí o problematice ekonomické nerovnosti a podpora politiky a opatření směřujících k větší sociální spravedlnosti může pomoci tyto dopady minimalizovat.

Call Now Button