Půjčka bez registru

Zajímají vás nové možnosti v investování? Zkuste platinu

By 15. 2. 202412 března, 2024No Comments

Zabrousili jste už do světa investic a postupně se seznamujete se všemi jeho možnostmi? Akcie, cenné papíry, nemovitosti… Dříve nebo později přijde řada také na drahé kovy. Jaké komodity sem patří? A vyplatí se do nich investovat? Na to si posvítíme v tomto článku.

Které kovy jsou drahé?

Začněme kratičkým představením drahých kovů. Jejich společnou charakteristikou je, že jsou vzácné a velmi žádané. V minulosti se často užívaly například jako platidlo nebo k výrobě luxusních šperků, díky kterým bylo hned všem jasné, že jejich majitel není žádná chudinka.

Pravděpodobně nejznámějším a také nejoblíbenějším drahým kovem je zlato, které je populární už několik tisíciletí. Je relativně dostupné, ale zároveň hodnotné. Všichni ho známe jako součást šperků, ale setkáme se s ním i v zubním lékařství nebo elektronice. Jeho nespornou výhodou je schopnost poradit si s inflací, a právě to je z hlediska investic naprosto zásadní plus.

Tak trochu ve stínu zlata je a snad vždycky bývalo stříbro. Většina vytěženého stříbra končí v průmyslu. V posledních letech ubývá jeho nalezišť a podle odborníků se bude i nadále cena stříbra vyvíjet pro investory více než slibně.

Do rodiny drahých kovů patří rovněž platina. Její celosvětové zásoby nejsou nikterak velké, je proto kupříkladu mnohonásobně hodnotnější než zlato. Investice do platiny je ovšem ve srovnání se zlatem a stříbrem o něco rizikovější. Proč? I na to se podíváme.

Ve výčtu drahých kovů bychom neměli opomenout ani palladium, které se získává z platinové rudy a jehož cena také stále stoupá, nebo rhodium, které je podle některých expertů dokonce nejcennějším kovem na celé naší planetě.

Co je dobré o platině vědět?

Ve světě investic už nejste žádným nováčkem. Ovládáte nejrůznější finanční nástroje, znáte důležité investiční platformy, víte, jak investovat do nemovitostí. Jistě už tedy víte, že než do něčeho investujete své peníze, je dobré investovat také čas – to znamená důkladně prozkoumat, jak objekt vašeho zájmu funguje.

Platina je investiční, ale i průmyslově využívaný kov. Je stříbřitě bílá, velmi odolná a také velmi těžká. Investovat můžete do platinových slitků. Je to tedy jedna z investic, kterou můžete skutečně držet a potěžkat v ruce.

Zatímco vy ve světě investic nováčkem nejste, platina se mezi drahé kovy zařadila vlastně docela nedávno – teprve na konci osmnáctého století. Pravidla pro obchodování s ní vznikla dokonce až v sedmdesátých letech století dvacátého, a to prostřednictvím „London Platinum and Palladium Quotation“ (předchůdce dnešního London Platin & Palladium Market), kde došlo ke stanovení tržních cen pro platinu a palladium.

Označujeme-li platinu jako průmyslový kov, v jakých odvětvích se s ní můžeme reálně setkat? Málokdo tuší, že je například důležitým prvkem pro chemoterapii. Oblíbená je ovšem také při výrobě šperků – neoxiduje (zatímco stříbro ano), a je tudíž velmi praktická a nenáročná na údržbu. Kromě toho nesmí chybět při výrobě termočlánků, katalyzátorů nebo optických vláken.

Mezi největší producenty platiny patří bezesporu Jihoafrická republika. Významné je v tomto ohledu rovněž Rusko, Zimbabwe a Severní Amerika.

Co ovlivňuje cenu platiny?

Cena platiny kolísá výrazněji než například cena zlata či stříbra. Vliv na to má několik faktorů:

Hlavním spotřebitelem platiny je průmysl. Vzrůstá-li poptávka, vzrůstá spolu s ní také cena platiny. Je to zkrátka ideální volba pro investici v období jistoty. Tato informace také usnadňuje otázku, kdy je dobré platinu nakoupit – ideálně ve chvíli útlumu poptávky.

Bezkonkurenčně největším producentem platiny je, jak už jsme zmínili, Jihoafrická republika. Právě její rozhodnutí, ekonomická i geopolitická situace mohou mít zásadní vliv na trh s platinou.

Formy investiční platiny

Platinu můžete koupit jako slitky, investiční mince, pamětní mince nebo třeba i medaile.

Platinové slitky se nabízejí v různých velikostech, stejně tak investiční mince. Jejich velkou výhodou je vysoká likvidita – odprodáte je kdekoli na světě.

Pamětní mince a medaile se od výše uvedených odlišují uměleckou a sběratelskou hodnotou. V jejich případě zkrátka investujete také do uměleckého zpracování. Platina je coby velmi tvrdý kov méně vhodná pro ražbu než zlato nebo stříbro.

Platinové pamětní mince i medaile jsou tedy méně běžným artiklem a investice do nich je zajímavá pro ty, kteří v sobě mají kromě duše investora také sběratelského ducha. Kromě kovu s jasnou hodnotou určovanou burzou budou vlastnit předmět, jehož umělecká hodnota s přibývajícími roky poroste.

Pamětní mince a medaile jsou dostupné v omezeném množství – to je limit, se kterým se kupříkladu u slitků nesetkáte. Jejich hodnota se ovšem neodvíjí pouze od hodnoty samotného fyzického kovu, a je tak částečně možné kompenzovat výkyvy cen platiny. Pořídíte-li navíc ucelenou sbírku, její hodnota může reálnou hodnotu kovu mnohonásobně převýšit.

Platina a daně

Daň z příjmu (pokud nakupujete jako fyzická osoba) neplatíte. Jak je to ale s DPH?

Řadíte-li se mezi běžné drobnější investory, tedy neplátce DPH, koupíte platinu za plnou cenu včetně DPH (jejíž výše činí 21 %), ovšem při prodeji daň nepřipočítáváte. Jste-li naopak plátci DPH, koupíte platinu rovněž s připočtenou daní, ale můžete si ji odečíst v nejbližším zdaňovacím období. Až budete platinu posléze prodávat, cenu opět o DPH navýšíte.

Obecné pravidlo investování

Ať už jste na poli investic nováčkem nebo ostříleným matadorem, stále platí hlavní a nejdůležitější pravidlo: vždy investujte pouze tolik, kolik můžete skutečně postrádat v případě nečekaného neúspěchu. Někteří investoři se sice rozhodnou investovat i za tu cenu, že se zadluží. Někdy to řeší půjčka od známých, jindy půjčka bez registru, ovšem pokud ani první půjčka nezajistí, že se další investice mnohonásobně a výhodně vrátí, může to být cesta do pekel.

Každou investici tedy pečlivě zvažte a myslete na diverzifikaci portfolia – právě v tom může být investice do spolehlivých drahých kovů výhodná.

Call Now Button