Půjčka ihned

Na co je lepší si našetřit než půjčovat?

By 4. 9. 202311 září, 2023No Comments

Vyrovnaný rozpočet je pro řadu z nás klíčovým faktorem spokojeného života. Čas od času ale mohou nastat situace, kdy bychom rádi zalepili díry v rozpočtu nebo šli za svými sny, na jejichž splnění nemáme finanční prostředky. Na první pohled je snadné obratem naplnit svou peněženku či účet nějakou tou půjčkou. Na většinu výdajů se však lze dopředu připravit. A právě na to se dnes podíváme.

Proč není vždy vhodné brát si půjčku

Ze všech stran se na nás valí lákavé nabídky půjček, které nám údajně pomohou pokrýt naše výdaje. Půjčky a úvěry by však měly být až tou poslední možností, po které sáhneme. Důvody jsou nasnadě:

  • Ušetříme na úrocích a poplatcích.
  • Budeme žít bez strachu z toho, zda půjčku zvládneme splatit.
  • Život bude v našich rukách.
  • Nebudeme závislí na zdrojích zvenčí.

Naše každodenní fungování se neobejde bez průběžných nákupů jídla či hygienických prostředků, cest do práce, plateb za energie apod. O těchto výdajích bychom měli mít velmi dobrou představu a každý měsíc je musíme pokrýt z našeho pravidelného příjmu. Pokud tomu tak není, je na čase ubrat. V opačném případě se totiž můžeme dostat do dluhové spirály, ze které se nachází cesta ven jen velice těžko.

Vedle toho bychom si měli tvořit ze svých měsíčních příjmů rezervy. Ty jsou totiž základním stavebním kamenem naší finanční svobody. Takové rezervy nám pak pomohou vyřešit události a situace, o nichž si řekneme dále.

Na obrázku je kasička ve tvaru kravičky se zastrčenými bankovami

Dovolená, narozeniny, Vánoce a podobné události

Chceme-li si dopřát vysněnou dovolenou nebo udělat radost svým blízkým na narozeniny či Vánoce, plánujme tyto výdaje dostatečně s předstihem. Před létem či Vánoci na nás sice bude ze všech stran skákat reklama na výhodné půjčky, jako je třeba půjčka ihned.

Pečlivé plánování výdajů nám umožní užívat si radostných chvil na dovolené či u vánočního stromečku bez tíživých půjček a stresu z následných splátek.

Nepředvídatelné výdaje

Ačkoliv se stravujeme zdravě, sportujeme, vyhýbáme se nadměrnému množství alkoholu a pracujeme na plné obrátky, náš život se může změnit během vteřiny. Nepříjemné události mohou výrazně narušit naše (nejen finanční) plány. Mezi ty krátkodobé patří např.:

  • lehčí nemoc (chřipka, angína apod.),
  • drobný úraz, který nás na několik dní vyřadí z práce, nebo
  • ztráta zaměstnání.

Dostatečná železná rezerva, která pokryje naše výdaje alespoň na tři měsíce, nám značně uvolní ruce a pomůže k rychlejšímu návratu do života.

Nastat však mohou i situace, které naši peněženku ovlivní na dlouhé měsíce či dokonce roky. Často mezi takové události patří vážný úraz či těžká nemoc. Na překonání prvotních nesnází opět skvěle poslouží železná rezerva, nicméně na delší časové období již pro většinu z nás není reálné dostatečný finanční polštář vytvořit. V těchto situacích by nás mělo krýt kvalitní pojištění, které zajistí, že po pár měsících nemocenské neskončíme s obrovskými dluhy či odkázaní na veřejné sbírky.

Vlastní bydlení

Pořízení vlastního bydlení je bezesporu značně nákladná záležitost. Z dlouhodobého hlediska se nám však ve většině případů vyplatí více než bydlení v nájmu. Naspořit si celou výši kupní ceny je pro mnoho z nás nepředstavitelné, proto k financování bydlení často sáhneme po hypotéce nebo úvěru ze stavebního spoření. Abychom takový úvěr vůbec získali, požadují dnes ve většině případů úvěrující instituce naše finanční zapojení.

Podle toho, jak si finančně stojíme, pak určují, jak velkou část kupní ceny musíme uhradit z vlastních zdrojů. Čím více se vlastními prostředky na nákupu vysněné nemovitosti budeme podílet, tím lepší podmínky od finanční instituce dostaneme. I v tomto případě tedy platí pravidlo „kdo je připravený, nebývá překvapený“.

Důchod

Nikdy není příliš pozdě na to, abychom začali myslet na své stáří. Kolem sebe sice často slýcháváme věty typu „Ale já se toho určitě nedožiju…,“ jenomže realita vypadá jinak. V České republice je aktuálně více než 2,3 milionů lidí pobírajících starobní důchod. Řadě z nich však nepostačuje a jsou nucení, bez ohledu na své předchozí plány či aktuální zdravotní stav, hledat přivýdělek, aby si zachovali svůj předchozí životní standard.

Na obrázku je z puzzlí částečně poskládaná bankovka

Finanční nezávislost a komfort i v důchodovém věku nám zajistí dostatečné spoření na stáří. Čím dříve začneme spořit, tím větší kapitál budeme mít posléze k dispozici. Nebudeme tak odkázaní na své blízké, starobní důchod či dokonce půjčky, které ostatně v důchodovém věku není ani snadné získat.

Co říci závěrem?

Během našeho života zažijeme nespočet událostí, které lze řešit půjčkou, nebo sáhnutím do svých finančních rezerv. Abychom se udrželi v mentální pohodě a šetřili naši peněženku, je třeba své finanční kroky pečlivě plánovat a myslet dopředu.

Finančním dovednostem a znalostem včetně plánování se všeobecně říká finanční gramotnost. Pokud si chceme své znalosti prohloubit, můžeme začít se sebevzděláváním. A jak to udělat prakticky? Jak zvýšit finanční gramotnost?

  • Studovat můžeme např. prostřednictvím různých online kurzů.
  • Můžeme se přihlásit na workshop.
  • Lze sáhnout i po knihách, které se věnují finančnímu plánování.

Všechno tohle nám pomůže lépe pochopit fungování peněz, spoření i půjček. A právě rozvíjením těchto dovedností budeme schopní lépe rozpoznat, kdy je vhodné si našetřit a kdy si naopak půjčit.

Celkově vzato je však velmi důležité si uvědomit, že půjčka by měla být až tou poslední možností, po které sáhneme. Místo toho si raději tvořme finanční polštář, který budeme mít k dispozici pokaždé, když bude třeba.

Call Now Button