Krátkodobá půjčka

Kdy je nejvýhodnější vyrazit na dovolenou?

By 18. 7. 20237 srpna, 2023No Comments

Dovolená je pro mnoho lidí jakýmsi pomyslným vrcholem roku. Konečně je čas pořádně si oddychnout a načerpat síly. Ovšem aby nás dovolená příliš finančně nevyčerpala, je třeba plánovat ji s rozmyslem. Poradíme vám, kdy je nejlepší za odpočinkem vyrazit a jak můžete i na dovolené ušetřit.

Spoření ušetří starosti

Jen málokdo neřeší rozpočet na svou letní dovolenou. Většina lidí se snaží ušetřit. Respektive snaží se najít skvělou dovolenou za přijatelnou cenu. Inflace nám dává zabrat a právě dovolená je položka, na které se dá ušetřit poměrně dost peněz, aniž bychom přitom nějak trpěli a museli se uskromňovat. Peníze na dovolenou můžete ušetřit mnoha způsoby.

Pochopitelně nejlepším způsobem, jak si dovolenou užít a neřešit příliš peníze, je spoření. Jestliže si každý měsíc odkládáte peníze na spořící účet, kde jediným účelem je našetřená suma na dovolenou, máte vystaráno. Stačí jen během roku odložit každý měsíc například 2-5 tisíc korun z výplaty a v létě si pak můžete užívat klidné volné dny. Úspory vám značně pomohou pokrýt náklady na letenky, ubytování a třeba vám zbyde i něco navíc.

Ovšem i ve chvíli, kdy máte nějakou sumu našetřenou, není na škodu ušetřit na zbytných nákladech. Dáme vám několik tipů, jak na to.

Jízdenky i letenky na poslední chvíli

Nejlepší variantou je včasný nákup jízdenek nebo letenek, to znamená jejich pořízení například už v lednu nebo v únoru. Včasná rezervace je zajímavou možností, jak ušetřit poměrně dost peněz. Ovšem ne každý je schopen takto dopředu svoji dovolenou plánovat. Jestliže se to týká i vás, bude nejlepší počkat si na nějaké nabídky na poslední chvíli. Můžete pro to využít jak servery, které nabízejí letenky více společností, tak přímo weby jednotlivých leteckých společností.

Na obrázku jsou věci na dovolené - oblečení, knížka, brýle, foťák a kokosový ořech s brčkem

Snažte se nevázat tím, že odlet bude z České republiky. Poohlédněte se například i po letech z Rakouska, Německa nebo Polska, které mnohdy vycházejí o dost levněji. U jízdenek se vždy dívejte na aktuální nabídky autobusového dopravce. Případně můžete zhlédnout i aktuální nabídky cestovních kanceláří, které rovněž nabízejí takzvané last minute zájezdy. Je velice pravděpodobné, že objevíte nějakou hodně zajímavou nabídku.

Velkou výhodu máte v případě, že jste časově flexibilní, neboť letenky i jízdenky bývají přes týden obvykle levnější než ty víkendové. Méně lidí vyhledává letenky, tudíž ceny mají od úterního rána do středeční noci tendenci klesat. Výhodné může být i cestování vlakem. Do mnohých destinací se vypravují i vlaky, ve kterých můžete pohodlně přespat. Cestování je tak navíc i příjemné.

Utrácejte v rámci svých možností

I když si zahraniční dovolenou užíváme obvykle jen jednou ročně, neznamená to, že musíme utratit veškeré svoje úspory nebo si peníze dokonce půjčovat. Když začnete přemýšlet o financování své dovolené, musíte stát nohama pevně na zemi.

Jistě by bylo příjemné odpočinout si v pětihvězdičkovém hotelu s neomezeným wellness, ale ne každý má takové možnosti. Klíčem k plánování dovolené je tedy utrácení v rámci svých možností. Ať už máte na dovolenou připraveno pět nebo padesát tisíc, musíte znát své limity a podle toho plánovat.

Jestliže vám bude nějaká částka chybět, můžete sáhnout po bankovním úvěru. Řešením může být i nebankovní půjčka. Rozhodně byste ale měli mít jistotu, že vypůjčené peníze co nejrychleji splatíte. V každém případě je ale třeba myslet na to, abyste si přehnaným utrácením nebo nadměrně vysokými vypůjčenými prostředky nezpůsobili finanční problémy.

Zaměřte se na netradiční místa i destinace

Není nutné navštívit během své dovolené nejoblíbenější turistická letoviska. Myslete na to, že právě v těchto místech bývá nejdráže. Během hlavní sezóny se tedy rozhodně vyplatí zaměřit svou pozornost na méně oblíbená místa. Seženete zde levnější ubytování, za rozumné peníze se najíte v restauraci nebo nakoupíte a vůbec zde celkově za dovolenou zaplatíte ve výsledku menší sumu.

Rovněž se zajímejte o to, kdy je ve vámi vybrané destinaci hlavní sezóna. Například na exotickou Havaj poletíte v červenci pekelně draze, avšak od půlky srpna do půlky září nebo následně pak mezi dubnem a červnem můžete sehnat levné letenky i ubytování. Jde totiž o měsíce, které jsou na Havaji mimo hlavní sezónu.

Cestování na divoko

Spoustu peněz můžete ušetřit, budete-li po Evropě cestovat autem takzvaně „na divoko“. Jednak ušetříte poměrně velkou částku za jízdenky, letenky a ubytování a jednak vás čeká mnoho zajímavých zážitků. V případě, že tuto variantu letního cestování zvolíte, je nutné mít povědomí o tom, kde můžete přespávat a kde nikoliv.

Ne všude je totiž možné stanovat mimo kempy. Než vjedete do dané země, měli byste si proto zjistit, jaký postoj k „wild camping“ zde obecně panuje, co je zakázané a co povolené. Se stanováním ve volné přírodě nebývá obvykle problém v severských státech, ale například v jižní a západní Evropě vám přespání ve stanu může přinést problémy.

Na obrázku je kalendář, pastelky a tablet

Zcela zakázané je stanování mimo kempy například v Itálii, Maďarsku, Portugalsku, Belgii, Holandsku nebo Slovinsku. Omezené je pak v Řecku, Rakousku, Španělsku, na Slovensku, ve Francii nebo Německu. Respektive jde o státy, kde se jedna noc na jednom místě toleruje. Možným řešením může být případně takzvaný stellplatz, RV park nebo parkoviště určené pro nocování.

Partnerské financování dovolené

V případě, že na dovolenou vyrážíte se svým protějškem a máte oddělené finance, měli byste své plány partnerovi či partnerce včas sdělit. Statisticky je období dovolených jedním z nejnáročnějších, a to i z pohledu finančního. Zejména u párů s omezeným rozpočtem často dochází k tomu, že jeden z nich využije kreditní kartu nebo si vezme půjčku bez vědomí toho druhého, což je podle odborníků přímá cesta do pekla.

Tedy jak efektivně řídit peníze ve vztahu a nenechat se vtáhnout do finančních problémů? V každém případě se svým protějškem mluvte. O všem a do podrobností. Máte-li spolu dále fungovat, je nezbytné, abyste k sobě byli upřímní. Naplánujte si, za co budete utrácet, případně si rozdělte role při placení. Kdo zaplatí cestu, ubytování, stravu, náklady spojené s dovolenou? Nebo budete platit všechno na půl?

Ještě před cestou byste měli veškeré podrobnosti definovat. A rozhodně nezapomínejte, že stejně jako ve vztahu samotném, tak i na dovolené budete někdy muset volit kompromis. Tedy chcete-li spolu nadále zůstat.

Call Now Button