Půjčka bez registru

Jaké jsou nejlepší způsoby financování nového auta?

By 27. 9. 20232 října, 2023No Comments

Koupě nového automobilu je velkou výzvou pro vaši peněženku, ale zároveň rozhodnutím, které může na dlouhé roky významně ovlivňovat váš rozpočet. Zejména, pokud uvažujete nad vozem, který už má několik let provozu za sebou. Existuje několik způsobů, jak se k celé situaci postavit a celý nákup financovat. Sepsali jsme nejlepší způsoby financování, které vám pomůžou si správně vybrat.

Základem je dobře promyšlený rozpočet

V okamžiku, kdy začínáme hledat nové auto, se k nám dostane celá řada dobře míněných rad, podle čeho vybírat. Jaké stáří je to maximální, kolik kilometrů by mělo auto mít ideálně na tachometru, aby ještě dobře posloužilo, jaký by měl být jeho výkon. Pro mnoho lidí je ale největším omezením spíš finanční stránka tohoto velmi nákladného nákupu.

Jen málokdo si totiž uvědomuje, že kromě měsíčních splátek se vlastnictví auta neobejde bez dalších nutných výdajů. S koupí auta se totiž pojí poměrně velké množství výdajů, kterým se nevyhnete. Pojištění, údržba, nečekané výdaje na opravy, náklady spojené s vlastnictvím vozidla, dálniční známka – to všechno je významným zásahem do rodinného rozpočtu. Je tedy důležité brát v úvahu svou finanční situaci a dobře si stanovit cíle při rozhodování o financování vašeho nového vozidla.

Pořízení nového automobilu je investice, do které se vyplatí investovat. Už dopředu totiž víte, že se vám tato investice vrátí. Když si pořizujete zcela nové auto, máte výhodu záruky, která většinu možných problémů a poruch pokrývá. Současně s novým vozem také mizí stresy ohledně rizika nehod nebo krádeže vozidla.

Zejména u ojetých vozů je dobré přemýšlet nad tím, kolik peněz vynaložíte na nutné opravy a jak dlouho dokážete auto udržet bez větších nutných zásahů. O to víc peněz je dobré vložit do počáteční investice.

Máte-li našetřený dostatečný kapitál, cesta je otevřená

Shodneme se, že ideální cestou k zakoupení nového auta je budget, který vám dovolí si ho rovnou koupit. Pokud máte dostatek úspor, vyhnete se nutnosti zadlužení, placení měsíčních splátek i dalším úrokům. Je to také dobrá volba, pokud máte jistotu, že je koupě auta právě tou investicí, která se vám vyplatí.

Bohužel ne každý si může tento luxus dovolit. Pořízení auta na úvěr je poměrně běžným řešením. Základní možnosti mají své výhody i nevýhody, a proto rozhodnutí, kterou cestou se vydat, je pouze na vás. Běžně se na trhu setkáme s pořízením auta těmito způsoby:

  1. Pořízení auta na základě běžné spotřebitelské půjčky

Poměrně klasickým účelovým spotřebitelským úvěrem se stáváte po podpisu smlouvy majitelem vozidla. Odpadají proto obavy z toho, že v případě neschopnosti splácet vám bude auto obratem odebráno. Na druhou stranu máte povinnost zařídit veškeré pojištění, servis atd.

Jen pozor, aby vám neučarovala půjčka bez registru. Ta by se vám totiž nakonec nemusela vůbec vyplatit.

Než vyberete typ úvěru a věřitele, nezapomeňte prověřit všechny možnosti a porovnat nabídky od různých poskytovatelů úvěrů či dealerů, abyste našli nejlepší možný způsob financování právě pro vás.

  1. Finanční leasing

Většina obchodníků s auty v dnešní době nabízí pořízení auta na tzv. leasing. Jde o pronájem auta s jeho následnou koupí. Po sjednání smlouvy s leasingovou společností se stáváte nájemci auta.

Je nutné počítat s tím, že musíte mít většinou část ceny vozu připravenou v hotovosti. Té se říká akontace a počítá se podle výsledné ceny vozu. Pokud nemáte našetřenou dostatečnou hotovost, můžete přemýšlet také nad cestou, kterou nabízí dlouhodobá nebo krátkodobá půjčka. Vždy ale porovnejte výši úroků a přemýšlejte, zda je tato cesta opravdu nutná a vy se nespokojíte s levnějším autem.

Poté, co zaplatíte akontaci a podepíšete smlouvu, už splácíte předem stanovenou měsíční splátku. Majitelem vozu se ale stáváte až v okamžiku, kdy se vám podaří částku kompletně splatit.

Leasingová společnost za vás hradí pojištění. Přesto si musíte v průběhu užívání vozu platit veškerý provoz i opravy. Zároveň auto nemůžete bez obav nikomu půjčit, protože ho mohou řídit jen osoby uvedené ve smlouvě.

  1. Operativní leasing

Třetí variantou, která je mezi lidmi čím dál více využívaná, je forma pronájmu auta, kdy už dopředu víte, že budete auto využívat pouze pár let a nepotřebujete být jeho vlastníkem. Díky tomu máte velkou flexibilitu i možnost kdykoliv se rozhodnout smlouvu zrušit a auto vrátit. Zároveň je to pro uživatele kompletně bez starostí. Leasingová společnost totiž hradí veškerý provoz, údržbu i nutná pojištění.

Samozřejmě ale musíte počítat s tím, že jsou předem stanovené služby, které se vám nabízí. Pokud vrátíte auto s větším opotřebením nebo větším nájezdem kilometrů, bude nutné toto doplatit.

Car sharing – varianta pro ty, kteří auto nevyužívají denně

Mezi novější trendy, zejména ve větších městech, můžeme počítat sdílení auta mezi uživateli. Tento způsob sdílení je velmi oblíbený v zahraničí a pomalu začíná být oblíbený i u nás. Pro uživatele je totiž nejjednodušší.

Navíc zcela odpadá strach z pravidelných splátek a částek, které je nutné vynaložit na opravy. Zároveň ale i starosti s tím, kde auto každý den parkovat, sehnat dobrý servis, nebo kde skladovat zimní pneumatiky. Carsharing je oblíbený zejména u rodin, které nepotřebují vozidlo k pravidelnému provozu či dojíždění do práce a za rok ho využijí jen výjimečně.

Tento způsob „zeleného cestování“ je postaven především na tom, že v oblasti, kde je velmi hustá síť hromadné dopravy, není nutné vlastnit auto. Funguje to pak podobně jako dnes již běžně fungující sdílení kola a koloběžky. Zároveň máte možnost auto dopředu rezervovat, takže víte, že se na vaši dovolenou dokážete v pořádku dopravit.

Call Now Button