Krátkodobá půjčka

Jak učit děti filantropii i v těžkých dobách

By 21. 8. 20235 září, 2023No Comments

Pravděpodobně každý rodič věří, že díky správné výchově z jeho potomků vyrostou slušné bytosti, které budou v případě potřeby ochotné pomoci druhému člověku v nouzi. A to zcela nezištně. Jak ale z dítěte mladého filantropa vychovat? Nechte se inspirovat následujícími tipy.

Učte děti štědrosti již od útlého věku

Přirozeně doufáme, že naše děti pochopí, že v životě existují situace, kdy pomoc není volbou, ale nutností. A že chopit se příležitosti a něco pro někoho udělat dokážou jen ti morálně nejsilnější.

Kolikrát jste v dětském pokoji svého dítěte přebírali hračky, se kterými si již nehraje, nebo oblečení, z něhož vyrostlo, abyste je následně mohli tajně odnést na charitu? Příště k této aktivitě přizvěte i své dítko. Vysvětlete mu, proč je důležité, aby se s hračkami i oblečením občas rozloučilo a nechalo je dělat radost dětem, které neměly takové štěstí a spoustu hraček. Uvidíte, že vás vaše dítě svou nesobeckostí a pochopením mile překvapí.

Na obrázku jsou ruce 4 lidí, které se společně drží

Půjčování a darování vlastních věcí není pro děti vůbec jednoduché. A to ani v případě, že se nejedná přímo o oblíbenou hračku. Proto pochvalami altruismu dítěte nešetřete, ba naopak. Komplimenty týkající se nesobeckosti v něm totiž podpoří aktuální zájem o toto téma a touhu pomáhat.

Ve vyšším věku dítěte je ale potřeba vysvětlit i to, že jedinou odměnou za dobročinnost by měl být hřejivý pocit z obdarování potřebného. Nezištnost je stejně důležitá jako pomoc samotná.

Správné vyhodnocení vlastních možností

Jaký je vliv finanční gramotnosti na schopnost správně pomáhat? Divili byste se, jak rychle se charitativní aktivity mohou proměnit ve dvousečný meč. Někteří lidé jsou totiž tak oddaní filantropové, že je ani nenapadne, že by jejich dobroty mohl někdo zneužít. A to se v našem nedokonalém světě samozřejmě děje poměrně často.

Proto je nevyhnutelné děti spolu s tím, že je dobré pomáhat druhým, informovat také o tom, jak to vlastně dělat. Jako všechno, i pomoc musí mít své hranice. Každý je má s ohledem na své možnosti jinde, ale existují. A je důležité je dodržovat. Nikdy by nemělo dojít k tomu, že se kvůli pomoci druhému člověku sami dostanete do finančních či jiných problémů.

Stejně tak by se také každá bankovní a nebankovní půjčka měla použít pouze pro vaše vlastní účely. Zadlužit se kvůli druhému člověku sice může vypadat jako akt, za který obdržíte Nobelovu cenu míru, ale ve skutečnosti se tento zdánlivě bohulibý čin může otočit proti vám. Je tedy důležité nejen odhadnout to, kdy je někomu potřeba pomoci, ale také to, kdy si pomoct můžete dovolit, a popřípadě do jaké míry.

Peníze nejsou všechno, ani když jde o pomáhání

Bylo by bláhové si myslet, že penězi lze vyřešit všechno. Kdyby tomu tak bylo, neexistovala by chudoba a hlad v zemích plných diamantů a ropy.

A proto si na seznam věcí, které je potřeba dětem v rámci tématu filantropie vštípit, připište i to, že je více způsobů, jak pomáhat. Mnohokrát nalezneme skutečný význam sebeobětování právě v pomoci, která není finanční. Důležité ale je, že být ohleduplný a empatický může být skutečně každý, pokud chce. Dokonce i ten, kdo má hluboko do kapsy.

Lidé kupříkladu běhají na podporu povědomí o tématech, na něž je třeba ve společnosti upozornit. Můžete si také domluvit nejrůznější dobrovolnické aktivity. Možností je spousta. Od venčení psů v útulku, přes úklid ulic, tlumočení pro uprchlíky, streetworking, vaření pro lidi bez domova, až třeba po sázení stromků v poničených lesích nebo návštěvy osamělých seniorů. Vždy je však nejlepší se obrátit na některou z organizací zaštiťujících vámi vybranou dobrovolnickou aktivitu.

Jděte budoucím filantropům příkladem

Jak všichni víme, děti zrcadlí chování dospělých. Proto je tím úplně nejjednodušším způsobem, jak děti s filantropií seznámit, jít jim příkladem. Mluvte s nimi o smyslu pomoci druhým i o konkrétních příležitostech, kdy jste v poslední době nějakou pomoc uskutečnili.

Skvělým nápadem je ale i společná charita. V dnešní době na internetu ve vteřině najdete nespočet charitativních projektů po celém světě. A to i se všemi potřebnými informacemi a fotografiemi, díky kterým si vaše dítě bude moci vytvořit detailní představu o tom, jak svým darem té či oné konkrétní organizaci pomůže s reálným pomáháním.

Na obrázku jsou dvě malé holčičky držící se za ruce

Ilustrace toho, proč někdo vůbec charitu potřebuje, je dalším faktorem, díky němuž si i mladý nezkušený člověk uvědomí, že nebýt lhostejný by do jisté míry mělo být samozřejmé. Na tomto základě můžete vybudovat rodinnou aktivitu, kdy si na pravidelné bázi s dětmi sednete a společně vyberete projekt, kterému přispějete finančně či jinak.

Malá velká pomoc, kterou od vás mohou děti odkoukat v každodenním životě

Je přirozené, že v době, kdy se na nás ze všech stran doslova hrnou informace o celých státech a národech, které si právě procházejí opravdu náročnými časy a potřebují pomoc, máme tendenci nevědomky přehlížet menší problémy lidí kolem sebe. Ty lze přitom skvěle využít jako šanci pro výuku filantropie pro nejmenší. Tedy samozřejmě pod vaším dohledem.

Až příště půjdete se svými dětmi přes přechod vedle babičky s holí, která není schopná stihnout bezpečně přejít na druhou stranu ulice včas, nabídněte jí pomoc. V hromadné dopravě pouštějte vždy sednout seniory, těhotné ženy a viditelně zraněné lidi. Někdo by řekl, že je to normální, jste-li slušně vychováni. Bohužel se už ale o úplný standard nejedná.

Stejně tak nabízejte pomoc také maminkám, které s kočárkem musejí zdolávat schody, nebo člověku, který musí jít v obchodě vrátit rohlíky, protože mu u pokladny chybí dvě koruny. Vaše děti díky příkladu nesobeckého člověka, který ve vás budou mít, nejen zjistí, že pomáhat je normální, ale také vy u nich dost možná budete za opravdového superhrdinu.

Call Now Button