Půjčka ihned

Finanční krize? Víme, jak ji porazit!

By 15. 2. 202412 března, 2024No Comments

Taková finanční krize může být výzvou pro každého z nás. Ale pokud se připravíme a zvolíme správné kroky, můžeme tuto nepříjemnou situaci úspěšně zvládnout. Díky tomuto článku se dozvíte praktické tipy a strategie, jak můžete překonat finanční obtíže a ochránit tak blahobyt své rodiny.

Nečekejte, bojujte!

Pro překonání finanční krize budete potřebovat určitou flexibilitu a zálibu v plánování. S těmito tipy budete připravení chránit své peníze a vytvoříte si pevný základ pro svou budoucnost. Mějte na paměti, že své finance máte ve svých rukou, na nic nečekejte a postavte se této výzvě s odhodláním.

Následujte tyto kroky:

  1. Určitě se neobejdete bez finančního plánování. Zrevidujte své příjmy a výdaje a určete oblasti, kde můžete ušetřit. Vystačíte si s propiskou a papírem nebo zkuste využít Excel, kde si vytvořte své osobní přehledy, které pravidelně aktualizujte a kontrolujte. Zapisujte si opravdu každou položku a možná budete překvapení, kolik utratíte například za kavárny a restaurace, což jsou výdaje, bez kterých byste se mohli alespoň na nějakou dobu obejít.
  2. V případě, že ještě nemáte nouzový fond, nastal nejvyšší čas začít s jeho tvorbou. Pravidelně si odkládejte peníze stranou pro případ nečekaných výdajů nebo ztráty příjmu, protože když se pokazí jedna věc, pokazí se i další, jak už to v životě chodí. Ideální je rezerva ve výši 3–6 měsíčních výdajů. Pokud to vaše situace dovolí, můžete si zvlášť odkládat na dovolenou nebo na jiné příležitosti dle svých zájmů.
  3. Porozhlédněte se doma, v garáži i ve sklepě po věcech, které již delší dobu nevyužíváte, na které se pouze práší a zbavte se jich. Vyhledejte bazary ve vašem okolí nebo využijte internet a sociální sítě a nabídněte tyto věci k prodeji. Získané peníze navíc můžete hned dát stranou.
  4. Máte ve zvyku kupovat si nejnovější modely telefonů? Zkuste to teď vynechat a uskromnit se. Samozřejmě to platí i v jiných oblastech, jako může být třeba obyčejná snídaně doma, namísto snídaně v bistru. Dalším příkladem jsou televizní platformy, určitě si vystačíte i s jednou.
  5. Zadlužování asi není vhodné v žádné době, ale pokud je to nevyhnutelné a není nikdo, kdo by vám na určitý čas vypomohl, pořádně si prostudujte nabídky od různých poskytovatelů, ať neuděláte špatné rozhodnutí. Porovnávejte i další alternativy, jako je například půjčka ihned.
  6. Pokud to vaše situace a čas dovolí, porozhlédněte se po přivýdělku. Může to být zkrácený úvazek ve stejném oboru, z jakého máte hlavní příjem, nebo můžete zkusit i úplně něco nového. V dnešní době je obrovská poptávka po marketingu na sociálních sítích a po online produktech. Pokud je vám toto téma blízké, můžete vyzkoušet i tuto cestu. Pomoct si můžete i brigádou v supermarketech doplňováním zboží.
  7. Není ve vašem oboru dost peněz? Popřemýšlejte nad rozvojem nových dovedností nebo rekvalifikací, abyste zvýšili uplatnění na trhu práce. Zkušenosti a nové vědomosti jsou nejlepším nástrojem, jak můžete zvýšit své příjmy a cítit se bezpečněji.
  8. A pokud se věnujete investicím, je vhodné investovat do různých aktiv, abyste minimalizovali riziko ztráty. Zároveň můžete najít nové příležitosti, které se mohou objevit i během finanční krize.

Nakupujte chytře

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak můžete kladně ovlivnit svůj rozpočet, je moudré nakupování. Tyto kroky využijete v každodenním životě a ušetřené peníze můžete investovat do důležitějších věcí.

Nákupy byste měli řešit ještě před tím, než na ně vůbec vyrazíte. Naplánujte si předem, co budete přes týden vařit, a co bude potřebovat zakoupit i kromě potravin. Finanční kalendář vám pomůže vytvořit efektivní seznam prioritních nákupů a výdajů, kterého byste se pak měli držet. Vyhnete se tak situacím, kdy musíte vyhazovat prošlé potraviny, protože jste je neměli jak využít, nebo kdy vám finance nevystačí na řádné splácení závazků.

Sledujte ceny a srovnávejte nabídky od různých prodejců. V dnešní době mají všechny supermarkety a obchody své aplikace a weby, kde jsou dostupné i letáky s akčním zbožím, takže si s porovnáváním můžete pohrát i doma.

V těchto aplikacích jsou i různé kupóny a speciální akce, díky kterým můžete ušetřit významnou částku z celkového nákupu.

Pokuste se omezit četnost návštěv různých obchodů. Čím víckrát jdete nakupovat, tím častěji můžete podlehnout impulzivním nákupům věcí, bez kterých se dokážete obejít, jako jsou například sladkosti, limonády, nebo nové džíny.

Zamyslete se nad svými nákupy i dlouhodobě. Raději investujte do kvalitních produktů, které vám budou sloužit déle, i když na první pohled můžou být dražší.

Dluhy v období finanční krize

Když se člověk ocitne ve finanční krizi a zároveň má dluhy, nastává velmi náročné období. Pokuste se ponechat hlavu v klidu a neuchylovat se k nevýhodným akcím, kterých byste mohli v budoucnu litovat.

Opravdu realisticky zhodnoťte svou finanční situaci. Sepište si přesný seznam všech dluhů, úrokových sazeb a minimálních měsíčních splátek. Uděláte si tak přehled o celkové výši závazků a zjistíte, zda je zvládnete všechny pokrýt.

V případě, že zjistíte, že to není ve vašich finančních možnostech, spojte se s věřiteli a zkuste vyjednat dočasné snížení splátek.

Zvažte také možnost konsolidace dluhů, což zahrnuje sjednocení více závazků do jednoho úvěru s nižší úrokovou sazbou. Snížíte si tak celkové měsíční splátky a usnadníte si jejich správu.

Pokud i přes veškeré kroky uvedené výše nebudete schopní z této náročné situace vyjít, obraťte se na profesionální pomoc. Finanční poradce vám může poskytnout individuální rady a navrhnout strategii, která bude ušitá přesně na míru vašich potřeb a možností.

I když je tato situace nepříjemná a stresující, zajímejte se i o své psychické zdraví. Nebuďte na vše sami, svěřte se rodině, přátelům nebo odborníkům.

Call Now Button