Půjčka ihned

Jak efektivně plánovat rodinné finance na mateřské dovolené?

By 6. 11. 202313 listopadu, 2023No Comments

Plánování rodinných financí během mateřské dovolené může být pro rodinu velkým oříškem. Nicméně s dobrým plánem se toto období stane jedním z nejkrásnějších období vašeho společného života. Přinášíme vám několik tipů, které vám mohou pomoci se na případné problémy předem připravit a především vám je pomůžou překonat.

S plánováním financí na dobu rodičovské dovolené začněte včas

Pro mnoho maminek je název „dovolená“ opravdu obrazným pojmenováním doby, kdy se musí naučit zvládat náročnou péči o dítě a zároveň se vyrovnat se ztrátou vlastního příjmu. Rodičovský příspěvek bohužel není tak štědrý, aby rodina finanční omezení nepocítila.

I z toho důvodu je na místě, aby s tím partneři už dopředu počítali a dokázali si pravidelně část peněz odkládat. Takový finanční polštář pak poskytuje velkou ochranu pro případ vyšších neplánovaných výdajů, ale také pomoc v období, kdy se příjmy vlivem rodičovského příspěvku sníží.

Stejně tak je výhodné, pokud se vám podaří naplánovat příchod potomka až po uplynutí doby, která je potřebná ke vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Tu známe spíš pod názvem mateřská.

Na tuto pravidelnou dávku mají nárok ženy, které si platily nemocenské pojištění nejméně 270 dní v posledních dvou letech. Zjednodušeně můžeme říct, že dokázaly tuto dobu odpracovat v zaměstnání. Žadatelka musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěná.

Velikou výhodou této dávky je také to, že se jedná o opakovanou dávku v případě dalších dětí – jen si musíte pohlídat dobu platnosti vaší pracovní smlouvy. Pokud patříte mezi šťastlivce a máte podepsanou smlouvu na dobu neurčitou, budete mít možnost získat peníze z této dávky i v případě dalších potomků. Její výše se pak odvíjí od denního vyměřovacího základu posledních měsíců v práci.

Rozdělení rodičovského příspěvku záleží na vašem uvážení. Dobře promyslete

Následující řádky se budou odvíjet od faktu, že jsou vaše rodinné příjmy před nástupem na rodičovskou dovolenou dostatečné a vy budete mít možnost volit výši příspěvku podle svého uvážení.

Rodičovský příspěvek má přesně stanovenou výši ze strany státu. Ale je jen na vás, abyste si propočítali, kolik vám bude pravidelně přicházet a jak dlouho zůstanete doma. A je dobré tento fakt nevzít na lehkou váhu.

Strategie mohou být různé. Některým rodinám vyhovuje rozložení příspěvku na předem plánovanou maximální dobu, jiné naopak upřednostní zkrácení doby výplaty na minimum, aby se všichni výdělečně činní členové mohli co nejrychleji vrátit do práce. Jsou ale také rodiny, které se rozhodnou peníze co nejrychleji vybrat (vždy jsou stanovené limity, které můžete maximálně za daný měsíc dostat) a dále je investovat podle svého uvážení.

Rodič, který zůstává doma, si pak nechává tu nejnižší možnou měsíční částku a rodina více méně žije z naspořených prostředků nebo platu partnera. Je samozřejmě na místě upozornit na fakt, že není nejlepší nápad investovat peníze s velkým rizikem.

V takovém případě nejen že můžete o peníze přijít, ale také hrozí, že nebudete schopní platit své závazky. Období nečekaných výdajů vám pomůže zvládnout půjčka ihned.

Poměrně horší situaci zažívají rodiny, které ze dvou pravidelných příjmů splácí další úvěry a s nástupem na mateřskou se dostanou do finanční krize. Stejně jako u předchozích variant je dobré vše důkladně promyslet a propočítat.

Co dělat, když víte, že bude období mateřské pro vaši rodinu krizové?

Nejprve si projděte svůj rozpočet a zvažte, kde můžete provést úspory. To může zahrnovat omezení nezbytných nákupů, snížení spotřeby energie a vody nebo vyhledání levnějších alternativ pro běžné výdaje.

Pokud máte partnera, komunikujte s ním o financích a společně stanovte cíle a plány. Spolu s ním si projděte nastavení vaší domácnosti a případné varianty, které povedou ke zvýšení vašich společných příjmů. Někdy je možnost požádat o jiné zařazení pracujícího partnera, proplacení přesčasů či dalších výhod. Jindy se partner dokáže natolik zapojit, že je pro ženu možné začít s vlastním přivýdělkem.

Počkejte s většími výdaji, pokud to není nezbytné, a zvažte investování svých úspor do nízkonákladových investičních fondů nebo jiných vhodných nástrojů, které vám mohou pomoci zhodnotit vaše peníze.

Nezapomeňte ale, že i přes všechny těžkosti a to, že řešíte, jak zvládnout finance na mateřské dovolené, je toto období tím nejlepším, kdy začít spořit dětem. Každý malý příspěvek, který dokážete pro své děti odložit, se za dobu spoření navýší, a pro budoucnost vašich dětí bude mít velkou hodnotu.

Pokud to není ve vašich silách, můžete poprosit prarodiče, aby případné nákupy nežádoucích hraček či oblečení proměnili do příspěvku na dětské spoření.

Mateřská dovolená může být plná radosti

Období mateřské dovolené je pro mnoho rodin časem, kdy se musí naučit žít v určité skromnosti. Příspěvky, které je možné využívat, téměř nikdy nedosahují výše plnohodnotného příjmu. Přesto se dá toto období zvládnout se ctí i grácií. Jen je potřeba snížit svá očekávání a v některých oblastech i nároky.

Samozřejmě si každý rodič pro své dítě přeje jen to nejlepší. Ale tím nejlepším základem, který našim dětem můžeme do života dát, je vlastní přítomnost, porozumění a vlastní příklad. Proto se nebojte vyjít z nejnovějších trendů.

Nekupujte věci, které pořídíte jen vlivem reklamy, když přece slibují zaručený úspěch. Ale spíš přemýšlejte nad tím, jestli vaším dětem nedá větší volnost oblečení z druhé ruky, které se nebudou bát poničit. Stejně tak je můžete vést k tomu, aby si vážily hraček, které někomu doma jen leží, a dejte jim společně druhou šanci.

Call Now Button