Půjčka ihned

Etika a finance: Když dobré úmysly vedou ke špatným dluhům

Na začátku byl dobrý úmysl pomoci. Vše probíhalo bez problémů, ale najednou se to zvrtlo. Veškeré plány se bortí jako domeček z karet. Začíná se roztáčet kolečko dluhů. Nejprve malých, ale než se stačíte rozkoukat, dluhy rostou do nebývalých rozměrů. Tohle není vymyšlený příběh, ale realita, se kterou se setká ve svém životě spousta lidí.

Příběhy, ze kterých mrazí

Mnozí z nás už o podobných příbězích, jako jsme popsali v úvodu, slyšeli. Někteří možná ve svém okolí i podobný příběh zpovzdálí sledovali. A ti méně šťastní se dokonce stali hlavními protagonisty. Na počátku tyto příběhy začínají zpravidla velmi neškodně…

Pojištění? Já stejně nikam nechodím, tak co by se mi stalo

Paní za přepážkou v bance vám nabídne životní pojištění. Nedávno se vám narodilo miminko. Takže jak říká, je nejvyšší čas myslet na krytí vaší rodiny. Jste přece hlavním živitelem, na kterém teď všechno z pohledu financí stojí.

Laskavě paní odmítnete a v duchu si říkáte, že paní asi potřebovala prodat další pojistku, aby byl její šéf na konci měsíce spokojený. Vždyť přece ví, že pracujete jako vývojář. A navíc z domu. Co by se vám tedy mohlo stát? Opaříte se ráno kávou? Na to se přece neumírá…

Po pár týdnech vám, nejspíše z nevyspání, začne ukrutně třeštit hlava. Nelepší se to, tak se vypravíte k doktorovi. Po mnoha nekonečných vyšetřeních přijde neúprosná diagnóza. Nespecifikovaný útvar v hlavě, který tlačí na mozek a způsobuje vám ty urputné bolesti.

Práci už mnoho dní nemůžete vykonávat. Ta bolest vás úplně vyřadila ze hry. Vaše zakázky stojí a podle diagnózy ještě hezkých pár týdnů či měsíců stát budou. Jenomže vaše rodina se tím pádem ocitla bez finančních prostředků. Protože ta almužna, co chodí vaší ženě na rodičovské, vás z problémů nevytrhne… A nemocenskou jste si bohužel jako OSVČ neplatili. Co teď?

Pojď mi ručit za úvěr, je to jen formalita

A podobně neškodně začíná i náš druhý příběh. Na dveře jednoho slunečného odpoledne zaklepe sousedka, dobrý kamarád či vaše vlastní dítě. Potřebuje maličkost – jen „drobnou“ půjčku. A pokud nemáte na rozdávání, požádá alespoň o to, abyste se stali ručiteli za úvěr, který si plánuje brzy vzít.

Možná nad tím mávnete rukou. A proč by ne? Vždyť o nic nejde. Tady jen vyplním své údaje, banka si mě nejspíš trošku proklepne, podepíšu pár papíru a Maruška může konečně spokojeně bydlet! Až budu potřebovat pomoct já, taky se za mě postaví.

Jenomže stát se ručitelem není pouhá formalita. Je to obrovský závazek. Jakožto ručitel se totiž za někoho zaručujete. V případě uvedeném výše na sebe berete odpovědnost za splacení dluhu, pokud to hlavní dlužník nemůže z nějakého důvodu udělat.

Maruška se dostala do nepříjemné finanční situace. Bohužel už nyní nemá na splácení svého dluhu. Banka proto začíná vyzývat k placení předem dohodnutých splátek vás. Ačkoliv jste z původního úvěru neviděli ani korunu a žádný prospěch – snad kromě hřejivého pocitu, že jste někomu pomohli – z toho nemáte, nyní dluh budete splácet vy. Na začátku tak byly veskrze dobré úmysly a špatné dluhy jsou jejich důsledkem.

Jak se do takových situací nedostat?

Příběhy výše snad nechce na vlastní kůži zažít nikdo z nás. Dnešní doba však těmto situacím nahrává. Jsou to momenty, kdy se snažíme ušetřit či pomoci sobě nebo někomu jinému, ale naše rozhodnutí nakonec způsobí více škody než užitku. Toto rozhodnutí může mít řadu důsledků – od osobních finančních krizí až po problémy, které způsobíme, často nechtěně, svému okolí.

Proto bychom si vždy na každé své finanční rozhodnutí měli vyhradit dostatek času a realisticky ho zvážit. Pokládejte si otázky typu: „Jaký je skutečný dopad mého rozhodnutí na mě a na moji rodinu?“ nebo „Co by se mohlo stát, kdyby…“ A v neposlední řadě se nenechávejte dotlačit do rozhodnutí, se kterým nesouzníte.

Pojištění, které skutečně plní svou funkci

Pojištění spousta z nás bere stále ještě na lehkou váhu. Snad za tím stojí i často nevybíravé obchodní praktiky a nátlak některých bankéřů, pojišťovacích makléřů či finančních poradců, kteří nám svým jednáním finanční sektor více či méně znechutili. V řadě případů má však pojištění v našem finančním portfoliu velké opodstatnění.

Nezavírejme před ním proto bez rozmyslu dveře. Zkusme si najít zkušeného a vzdělaného poradce, který s námi bez nátlaku, bez manipulace a opravdu svědomitě projde veškeré výhody i nevýhody, které nám pojištění může přinést.

Dluhy, které mají smysl a své opodstatnění

V posledním příběhu jsme si zprostředkovaně zažili situaci, kdy se člověk dostal nechtěně do dluhů, protože správně nerozuměl tomu, co znamená stát se ručitelem. Pro mnoho z nás je velmi obtížné odmítnout pomoc svým blízkým či kamarádům. Pokud se však my sami nechceme dostat do finančních problémů, musíme pečlivě vážit veškerá kritéria pro výběr půjčky, jako bychom si ji brali na svá bedra my sami.

Doby, kdy se půjčky schvalovaly klidně i týdny, jsou už dávno minulostí. Půjčka ihned má své obrovské výhody – peníze dostaneme prakticky obratem, nevystavujeme se tak dlouho stresu z toho, jestli peníze vůbec dostaneme apod. Jenomže vlivem pozitivních emocí, že můžeme své finanční záležitosti vyřešit prakticky obratem, někdy zapomínáme realisticky zhodnotit své možnosti.

Finance jsou a vždy budou oblastí, která potřebuje svůj čas a dostatek informací pro to, abychom učinili co nejlepší možná rozhodnutí. Dopřejme si proto dostatek prostoru pro to, abychom jednoho dne mohli s klidným svědomím říci, že jsme pro svou finanční bezpečnost udělali maximum. Je pouze na nás, abychom vedli svůj život po finanční stránce zodpovědně a minimalizovali tak riziko, že naše dobré úmysly povedou ke špatným dluhům.

Call Now Button