Půjčka ihned

5 kroků ke snížení rodinných výdajů a ušetření více peněz

By 21. 9. 20232 října, 2023No Comments

V době vysoké inflace je šetření jedinou možností, jak si udržet finanční zdraví. Jestliže potřebujete ve svém rozpočtu najít více peněz, budete muset v první řadě zrekapitulovat své příjmy i výdaje. Přičemž šetřit můžete i na položkách, které se na první pohled zdají jako nemožné. Každou drobnou úpravou v rozpočtu můžete ušetřit každý měsíc poměrně velkou částku.

Rekapitulace rozpočtu a disciplína

Jestliže potřebujete snížit rodinné výdaje a tedy ušetřit i nějaké peníze, musíte především vědět, kde hledat. Je třeba, abyste přijali šetrnější postupy v oblasti zacházení s financemi a zároveň je nutné hledat způsoby, jak své největší výdaje snížit.

Zrekapitulovat bude nutné nejen běžné útraty, ale rovněž výdaje za bydlení nebo potřeby dětí. Zároveň byste měli pouvažovat o založení nějakého nouzového fondu, kde budete mít peníze pro případ nouze, na vzdělání nebo na důchod.

Jestliže chcete zrekapitulovat své finance a začít více šetřit, budete potřebovat silnou vůli. Budete se muset vzdát zbytných výdajů, jako jsou nákupy kosmetiky, doplňků do domácnosti nebo třeba oblečení, které vlastně vůbec nepotřebujete. Už jen eliminací takových výdajů můžete každý měsíc ušetřit poměrně dost peněz.

Na obrázku je žena v sadu rozkvetlých stromů

Zkuste to měsíc nebo dva na zkoušku a sami uvidíte, jak skvěle to funguje. A když si na šetrnější způsob zacházení s penězi zvyknete, zjistíte, že ve výsledku je to vlastně i docela jednoduché. Jak začít?

  1. Nastavte si nový rozpočet

Bez rozpočtu to nepůjde. V případě, že už nějaký máte, bude třeba jej upravit. V opačném případě budete muset kompletní rozpočet nastavit hezky od začátku.

Rozpočet si můžete sestavit písemně na papír nebo k tomu využít některou z volně dostupných mobilních aplikací. Ty vám jeho tvorbu i vedení značně ulehčí. Je nezbytné, abyste si udržovali písemné záznamy o tom, kolik utratíte. Zaznamenat ale musíte skutečně každou položku, i tu sebemenší. Jen tak zcela přesně zjistíte, kam vaše peníze jdou.

  1. Ušetřete za bydlení

Jestliže potřebujete snížit rodinné výdaje a zároveň chcete šetřit, pak se musíte pustit skutečně do všech oblastí, kde peníze mizí. Jednou z největších položek bývá účet za bydlení. A rovněž je nejtěžší s ním jakkoliv pracovat. Ale jde to!

V případě, že máte hypotéku, ji můžete zkusit refinancovat. Není nutné být výhradně u banky, můžete využít služeb některé ze stavebních spořitelen a úvěr na bydlení může být ještě výhodnější. V tomto směru je vhodné oslovit finančního poradce, který má přehled o situaci na trhu a je schopný vám srovnat jednotlivé bankovní instituce.

Refinancováním můžete svou stávající měsíční splátku snížit o poměrně dost peněz. I když to tedy nejspíš bude výměnou za to, že se vám prodlouží doba splatnosti celé hypotéky nebo úvěru.

Podobným způsobem pokračujte i v oblasti pojištění. Kolik nyní platíte pojištění za dům nebo za pojistku odpovědnosti? Nechte si udělat novou nabídku, klidně od vícero institucí.

Bydlíte-li v nájmu, je možností poohlédnout se po levnějším bydlení. Například mimo velká města můžete sehnat mnohem levnější nájmy. Třeba ne hned, ale pokud se budete pravidelně poohlížet, něco se určitě objeví.

Pokud vás trápí fakt, že nemáte na vratnou kauci, kterou dnes většina majitelů bytů a domů požaduje, můžete si na tuto položku půjčit. Rychlá a zajímavá je například půjčka ihned. Sice za půjčení peněz zaplatíte nějaké poplatky, ale získáte-li díky tomu levnější bydlení, rozhodně se vám to vyplatí.

  1. Energie, telefon a internet – poohlédněte se po lepších nabídkách

Jednou z položek, kde se dá ušetřit nemalá částka, je vyúčtování za telefon. Mobilní operátoři mají sice nabídky vesměs podobné, avšak o úpravu tarifu požádat můžete. Pokud vám nevyhoví váš stávající operátor, poohlédněte se jinde a jako důvod sdělte, že máte vysoké vyúčtování a chcete jej snížit. Ve svém vlastním zájmu vám jiný operátor vyjde s největší pravděpodobností vstříc.

S internetovým připojením je to podobné. Na trhu je, oproti telefonním tarifům, mnohem více nabídek. A tedy i větší konkurence. Kvalitní internet s rychlým připojením dnes seženete skutečně za pár korun.

O něco náročnější to však bude v případě energií. Většina společností energie na určitou dobu fixuje a není tedy jednoduché jen tak odejít. Navíc jsou ceny velice podobné. Můžete však využít srovnávačů na internetu a porovnat si jednotlivé nabídky. Když se vám nějaká bude líbit, zatelefonujte na linku poskytovatele a pokuste se domluvit na výhodnějších podmínkách.

  1. Doprava do práce tvoří často velkou položku

Nemalou položkou v měsíčním rozpočtu bývají i peníze za dopravu a stravování v zaměstnání. Obě dvě lze ale celkem snadno upravit.

Hromadná doprava má dnes už velice hustou síť. Využít můžete autobusy, vlaky, případně ve městech i další dopravní prostředky. Menší vesnice jsou propojené s velkými městy a není problém se kamkoliv dostat. Jednorázové jízdné vás však vyjde dráž než předplacená jízdenka. Zjistěte si možnosti a ceny, srovnejte si je se svou současnou útratou, například za pohonné hmoty, a vyberte úspornější variantu.

U automobilu si ale rozhodně nechejte upravit roční povinné ručení. Většinou s cenou alespoň minimálně hýbat lze.

  1. Snažte se snížit výdaje na stravu

Velkou kapitolou jsou potraviny a nápoje. Abyste ušetřili, nemusíte rozhodně hladovět. Ušetřit můžete poměrně snadno, aniž byste kupovali podřadnější potraviny. A možností k tomu máte spoustu.

Začnete nakupovat privátní značky obchodů. Kvalita potravin je dobrá, některé získaly dokonce ocenění a předčily známé značky. Využívejte rovněž slevových akcí nebo výprodejů. Ovoce a zeleninu pak můžete nakupovat přímo od farmářů. Kvalita bude nejspíš lepší a cena nižší, tedy i v tomto směru můžete hodně ušetřit.

Na obrázku je žena, na kterou prší papírové bankovkySamostatnou kapitolou jsou pak obědy v zaměstnání. Vcelku vysokou částku můžete ušetřit, pokud si budete nosit jídlo z domu. Případně můžete občas využít speciální nabídky v restauracích, takzvané happy hour. A jestli dostáváte stravenky, můžete je využít na nákup běžných potravin pro celou rodinu.

Existují i další možnosti šetření

Možností, jak ušetřit peníze, je nespočet. Jak na rodinné dluhy? Rozhodně byste měli zrekapitulovat půjčky a úvěry, máte-li nějaké. Díky refinancování vám může měsíčně zbýt na účtu zajímavá suma. A nejen to. Při refinancování vám bankovní či nebankovní instituce může nabídnout lepší úrokovou sazbu.

Šetřit můžete i na různých členstvích. Ať už jde o streamovací služby, hudbu, časopisy nebo třeba posilovnu. Jde o zcela zbytné položky, které můžete zcela vyškrtnout.

Call Now Button