Půjčka ihned

Zimní slunovrat – nejdelší noc v roce

By 22. 12. 2021No Comments

Den, kdy je den nejkratší a noc nejdelší v celém roce, slaví lidé po celém světě. Formy oslav a různých tradic se postupem času změnily, ale je dobré si je někdy připomenout a dozvědět se něco více o věcech a událostech probíhajících kolem nás.

Co se při slunovratu děje?
Zimním slunovratem končí období prodlužujících se nocí, a naopak nastávají časy, kdy noc začíná ustupovat prosluněným dnům. Zimní slunovrat vychází na 21. či 22. prosince. Pouze v pár výjimkách, které nastávají jednou za desítky let, ho můžete zažít již 20. prosince, nebo až 23. prosince. Slunovraty jsou milně spojovány s blízkostí Země ke Slunci, avšak ve skutečnosti záleží na náklonu zemské osy. Během zimního slunovratu je ke Slunci nevíce nakloněn obratník Kozoroha a Slunce je během dne nejníže nad obzorem. Tímto okamžikem také nastává astronomická zima.

Slavilo se různě
Naši předci velice pečlivě pozorovali počasí a roční období po celý rok a zimní slunovrat jejich pozornosti rozhodně neunikl. Stejně jako dnes i tehdy byl zimní slunovrat důvodem k oslavám. Lidé slavili konec dlouhých nocí a příchod světla a tepla. Na tradice mnoha tehdejších kultur navázalo nebo se jimi nechalo inspirovat i křesťanství. Mnoho tehdejších zvyků my dnes známe v podobě oslav Vánoc. Dříve se věřilo, že prodlužující se dny jsou spojené s narozením boha Slunce, čímž se křesťanství inspirovalo ohledně narození Ježíše Krista. V jiných kulturách docházelo k přinášení stromků do obydlí. Věřilo se, že tím ochrání ducha stromu před nelítostnou zimou. Stromy se také zdobily různými dary a potravinami určenými právě pro ony duchy. A pěticípá hvězda na vršku stromu měla symbolizovat živly. Každý cíp představoval jeden element.

Čas, kdy se prolínají dva světy
Kromě mnoha zvyků a tradic, které přetrvaly dodnes, existovalo i mnoho dalších teorií a domněnek, které se dnes považují za pouhé výplody fantazie. Mezi ně patřila například víra, že dochází ke střetu se světem duchů, kdy přicházejí zlé síly, před kterými se lidé chránívali posvátným ohněm. Avšak kromě nich také mohli přicházet duchové jejich zesnulých příbuzných, takže se vždy servírovalo více porcí jídel i pro příchozí duchy.

Jak zvládat oslavy v dnešní době
Vánoční období kolem zimního slunovratu je krásné období, avšak bývá i vyčerpávající, a dlouhé hodiny tmy za oknem umí člověka unavit. Je proto nutné si dopřát řádný odpočinek v klidném prostředí a na kvalitní posteli. Což je i výborný plán pro nejdelší noc v roce. Správné lůžko je klíčové pro váš odpočinek a vy byste se nikdy neměli spokojit s něčím nedostatečným. Za správnou postel se vyplatí si připlatit. Pokud byste nevěděli, jak vyjít s financemi, může vám pomoci snadná půjčka ihned.

Call Now Button