Vánoce u nás patří mezi nejvýznamnější svátky v roce, slaví je 96 % obyvatel. 9 z 10 Čechů dodržuje vánoční zvyky a tradice - štědrovečerní večeři, zdobení domovů, pouštění koled či posílání vánočních pohlednic. Velmi oblíbené je také vánoční cukroví, které peče 85 % respondentů.  

97 % Čechů slavících Vánoce potvrdilo, že vánoční dárky nakupuje. Mezi nejčastěji obdarované patří partneři a děti, kterým kupuje dárky 85 % respondentů. Ostatní rodinní příslušníci jsou pak obdarováváni méně častěji. Například svým prarodičům kupuje dárek pouze 35 % dotázaných.  

Nejoblíbenějšími dárky pro partnery jsou kosmetika (47 %) a oblečení (40 %). Rodiče svým dětem nejčastěji kupují rovněž oblečení (44 %) a hračky (41 %). Více než polovina dotázaných plánuje za dárky pro partnery utratit částku do 2 000 korun. Stejnou sumu uvedlo i 41 % rodičů, jako plánovanou útratu za nákup dárků pro své ratolesti.  

Dárky však nejsou zdaleka tím jediným, za co Češi o Vánocích utrácejí. Mezi nejčastější výdajové položky dle průzkumu patří potraviny, alkohol, dekorace, cukroví, vánoční stromeček či adventní věnec. Do těchto položek pravidelně investuje více než polovina respondentů. Souhrnná průměrná částka, kterou za ně vydají činí 4 000 korun.  

S Vánocemi se tak pojí citelný nárůst výdajů, kdy Češi letos v průměru utratí téměř 10 000 korun, tedy o 20 % více než v loňském roce. Pouze pro 17 % dotazovaných to neznamená finanční zátěž a jsou schopni je financovat z běžného rozpočtu. Většina však musí na Vánoce nějakým způsobem šetřit a pro více něž čtvrtinu respondentů dokonce představují velkou finanční zátěž. V období před Vánocemi některé finanční společnosti nabízejí rychlé půjčky za zvýhodněnou cenu nebo s dárkem zdarma. Opět můžete využít internetové srovnávače jako např. uspory.cz

1,5 % dotazovaných uvedlo, že k pokrytí vánočních výdajů využívá nebankovní půjčky. I když se jedná o nízké procento, tak v absolutních číslech jde o více než 150 000 Čechů. Průměrná částka, kterou si tito respondenti obvykle půjčují, je okolo 10 000 korun. Růstový trend lze vyčíst z interních dat PROFI CREDITu: „Průměrná výše vánoční půjčky je u nás momentálně 10 825 korun, což je více než 8% nárůst oproti minulému roku. Vypovídá to o optimismu českých domácností a jejich vyšší ochotě utrácet,“ uvádí marketingová ředitelka společnosti Dana Soukeníková.

Právě hledáme úvěrové poradce po celé ČR

Proč my

  • Jsme tu pro vás již více jak 22 let
  • Půjčíme vám 10 000 Kč až 166 000 Kč na cokoliv
  • Potřebujeme od vás pouze 3 doklady
  • Půjčujeme také studentům, maminkám na mateřské dovolené, důchodcům i cizincům