Začněte od nastavení záloh

Pokud máte vysoký nedoplatek, který výrazně překročil výši jedné měsíční zálohy, je potřeba se zamyslet, kde se stala chyba. Ovlivnit to mohlo hned několik faktorů:

1. Dodavatelem energií byla výše záloh nastavena dle vyúčtování z předešlých let, kdy mohl být byt či dům využíván podstatně méně (a tedy i s nižší spotřebou) než nyní. Na místě je pak nastavení relevantní zálohy na základě aktuálního vyúčtování, díky níž pak nebudete po roce nepříjemně překvapeni.

2. Něco je jinak něž obvykle. Chladnější zima, vytápění více místností, nedokonalá funkčnost spotřebičů apod., to vše výrazně ovlivní roční spotřebu. Je potřeba popřemýšlet, kde do budoucna ušetřit (např. zateplením bytu, využitím „nočního proudu“, přejitím z elektřiny na levnější plyn, popřípadě topit dřevem), kde není nezbytné s energií plýtvat a zvážit výměnu vadného spotřebiče.

3. Zvýšení cen za energie. V tomto případě je záhodno se nebát přistoupit k radikálnímu kroku, jímž je změna dodavatele. V dnešní době se nejedná o nic neobvyklého. Na internetu je možné si pomocí srovnávačů najít levnějšího, u kterého si můžete zřídit novou dodávku energií online nebo se připojit do aukce energií.

4. Chyba při odečtu. Chybovat je lidské, proto je nutné si vždy pečlivě překontrolovat, zda nedošlo u odpočtu k chybě, a to jak pečlivou kontrolou vyúčtování, tak stavem měřidel.

Nedoplatek neignorujte

V případě, že k chybě při odpočtu opravdu došlo, máte možnost se písemně ohradit u svého dodavatele. Ten je povinen vám do 15 dnů zaslat vyjádření a rozdíl vám, pokud je stížnost oprávněná, poslat zpět. Nutno však podotknout, že povinnost zaplatit fakturu v určeném termínu platí.   

Jiná věc je, když je nedoplatek oprávněný. Poté nezbývá než nedoplatek uhradit dle stanovení doby splatnosti dodavatelem. Pokud jste s nenadálým výdajem nepočítali a nemáte dostatek peněz na uhrazení, můžete využít rychlé půjčky, kterou pokryjete celou sumu nedoplatku. Ještě předtím, než vám peníze váš finanční ústav vyplatí, obraťte se na svého dodavatele energií a vysvětlete mu situaci. Solidní dodavatel vám zcela jistě vyjde vstříc a může navrhnout i splátkový kalendář. Nenadálým situacím tohoto typu lze předcházet vytvořením finančních rezerv, díky nimž byste neměli být do budoucna nepříjemně překvapeni. 

Právě hledáme úvěrové poradce po celé ČR

Proč my

  • Jsme tu pro vás již více jak 22 let
  • Půjčíme vám 10 000 Kč až 166 000 Kč na cokoliv
  • Potřebujeme od vás pouze 3 doklady
  • Půjčujeme také studentům, maminkám na mateřské dovolené, důchodcům i cizincům