Stavební spoření s příspěvkem od státu  
Třebaže během posledních několika let atraktivita stavebka z pohledu úrokové sazby stagnuje, pro všechny klienty bez ohledu na věk je stále velkým lákadlem možnost získat státní příspěvek. Jeho výše je 10 % z částky uložené za daný kalendářní rok. Horní hranice je 2 000 Kč. Chcete-li získat maximum, musíte na stavební spoření uložit alespoň 20 000 Kč za rok, tedy necelých 1 700 Kč měsíčně.  Při zařizování spoření si pouze dejte pozor na cílovou částku a celkovou dobu, po kterou chcete peníze ukládat. Zároveň počítejte s tím, že dřívější získání naspořených peněz je spojeno s dlouhou čekací lhůtou a poplatky. Dle zákona je standardní výpovědní doba tři měsíce. Výpovědní doba běží od prvního dne kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém došlo k výpovědi smlouvy. Budete-li chtít celý proces výplaty urychlit, nevyhnete se uzavření nové smlouvy. Lidem vyššího věku lze tak obecně doporučit nastavení nižší cílové částky.  

Zajímavé spořicí účty kolem 1 %  
Pokud si myslíte, že klasické spořicí účty jsou za zenitem, jste na omylu. Banky se snaží nové zájemce lákat na různé akce a bonusy. Neočekávejte výrazné zhodnocení, nicméně úrok v rozmezí od 0,80 do 1,1 % je dosažitelnou metou. To u větších částek není vůbec špatné.   Před založením spořicího účtu si velmi dobře zkontrolujte podmínky pro získání maximální výše úroku. Většinou si u banky musíte zřídit běžný účet. V některých případech je vyžadován minimální měsíční příjem, který pro člověka v důchodu může představovat zásadní překážku. Někde zase musíte uskutečnit určitý počet transakcí platební kartou. Výhodou spořicího účtu v porovnání s výše zmíněným stavebkem je zpravidla nulový poplatek za vedení a zřízení.  

Objevte termínované vklady  
Zajímavou a konzervativní alternativou spořicích účtů a cestou k úroku kolem 3 % jsou termínované vklady. Ty budou volbou hlavně pro důchodce, kteří mají možnost nechat zhodnotit větší množství peněz – ideálně vyšší stovky tisíc až miliony korun. Proč? Protože na termínovaný vklad posíláte finanční obnos jednorázově na několik let. Nejčastěji na dobu 5 až 6 let. Na peníze po sjednanou dobu nemůžete sáhnout. Blokace peněz v tomto produktu vám může zkomplikovat život. Stejně tak počítejte s vysokým minimálním vkladem.  

Když nečekáte zázraky  
Možnosti spoření jsou pro důchodce stále dostatečně pestré za předpokladu, že je co spořit. S menším rozpočtem přináší výsledky hlavně stavební spoření, a to díky státnímu příspěvku. Ve všech případech však platí, že byste si peníze navíc neměli nechávat jen tak pod polštářem. I minimální zhodnocení je příjemné.

Právě hledáme úvěrové poradce po celé ČR

Proč my

  • Jsme tu pro vás již více jak 22 let
  • Půjčíme vám 10 000 Kč až 166 000 Kč na cokoliv
  • Potřebujeme od vás pouze 3 doklady
  • Půjčujeme také studentům, maminkám na mateřské dovolené, důchodcům i cizincům