Půjčka na účet

Štědrý večer netradičně: Co jedí v jiných zemích?

By 22. 12. 2021No Comments

Štědrý den se rychle blíží a my už se těšíme na celodenní sledování pohádek, pojídání smaženého kapra a bramborového salátu k večeři. Malí se nemohou dočkat trhání dárkového papíru a ti velcí přejídání se lineckými kolečky a vanilkovými rohlíčky. Tak slaví Vánoce většina českých rodin, a přestože jsou Vánoce známé po celém světě, ne všude jsou dodržovány ty stejné tradice. Jak se říká – jiný kraj, jiný mrav.

Jak slaví protinožci?
Nejste-li zrovna příznivcem teplot klesajících pod nulu, pak vás jistě osloví australské a novozélandské Vánoce. Právě v lednu a prosinci v těchto zemích vrcholí léto, ale to neznamená, že místní nemají Vánoce. Mají, ovšem slaví je především na pláži. Jejich tradičního Santu neprovází sobi, které známe z jiných zemí, ale pro Austrálii typičtí klokani. Slavnostní rozbalování dárků probíhá po vzoru anglicky mluvících zemí až 25. prosince ráno. Poté se koná slavnostní oběd, při kterém se podává drůbeží maso nebo mořské plody.

V Rusku je tradiční Děda Mráz
Pravoslavné Vánoce se slaví dvojím způsobem. Oslavy probíhají buď 6. ledna, tedy na Tři krále, nebo po starém na Nový rok, kdy rozdává dárky pod nazdobenou jedličku Děda Mráz. U jedličky se sejde celá rodina a všichni společně tančí a zpívají. Tradičním vánočním pokrmem je mandlový nákyp se sušeným ovocem. Během oslav nového roku pak nesmí na stole chybět vepřové maso, křen a perník.

Francie si dává načas
Francouzi si při jídle naspěch opravdu nedávají. Slavnostní večeři o několika chodech si často vychutnávají až čtyři hodiny. Při večeři konzumují pokrmy z plodů moře. A sladkou tečkou je čokoládová roláda, která se považuje za tradiční dezert francouzských Vánoc. Na děti čekají dárky již tentýž večer v punčoše nebo v botě, kterou předtím daly pod stromeček. Ty roznáší francouzský archetyp Santy Clause, Otec Vánoc neboli Père Noël.

Amerika rozsvítí všechny domy
Američani si dávají velmi záležet na vánoční výzdobě. Jejich země je známá pro světélkující domy a všudypřítomnou vánoční atmosféru. Velkolepá výzdoba se netýká pouze rodinných domů, ale i náměstí a obchodních center. Během večeře podávají pečeného krocana s nádivkou, velice oblíbený je také pudink a dýňový koláč. Dárky nosí následující den ráno Santa Claus. Každé Vánoce jsou jiné a je jen a pouze na vás, jaké si je doma uděláte. Nezapomeňte, že jde především o to, strávit po dlouhé době čas v klidu a pohodě s těmi, na kterých vám záleží. Cena za vánoční výzdobu a nákup potřeb na přípravu nezapomenutelné štědrovečerní večeře může být velmi vysoká. Přesáhne-li váš rodinný rozpočet, půjčka na účet vám kryje záda.

 

Call Now Button