Krátkodobá půjčka

Řidič začátečník: Jaké auto si vybrat?

Začíná-li vaše ratolest řídit a vy jste se rozhodli ji obdarovat prvním autem, máme pro vás pár tipů, jak s výběrem nešlápnout vedle. Na co si dát při koupi obzvlášť pozor, a co je naopak vedlejším kritériem. Ať už jste připraveni pořídit auto nové, nebo ojeté, tyto tipy vám mohou být k užitku.

Nekupujte ani velké, ani malé
Nároky na prostor jsou velice individuální. Ovšem předpokládáme, že začátečník nebude dennodenně převážet velký náklad. Pořizovat obrovské auto s myšlenkou, že ho jednou za rok možná plně naloží, je nesmysl. Naopak příliš malé auto podobné nákupní tašce také nebude to pravé ořechové. Do auta by se mělo vejít více osob než řidič a jeho spolujezdec.

Auto by se mělo líbit
Ano, jedná se o velmi individuální záležitost a subjektivní úhel pohledu. Však uznejte sami, že v autě, které se vám líbí, se cítíte o mnoho lépe. Toto kritérium považujeme spíše za vedlejší, ovšem bude ovlivňovat vztah řidiče k jeho novému autu.

Nezapomeňte na bezpečnost
Parametr bezpečnosti vozu se za poslední roky výrazně posunul a vyvinul. Moderní auta díky novým prvkům aktivní bezpečnosti dokážou mnohým nehodám zabránit, případně snížit jejich následky. Je tedy výhodnější raději investovat do novějšího auta než pořizovat výrazně starší a méně bezpečný automobil.

Berte v potaz spotřebu
Je dobré si dopředu alespoň zhruba napočítat, kolik kilometrů měsíčně s autem ujedete. Podle toho pak zvolte motorizaci. Většina nových řidičů bývají hlavně mladí a studenti, kteří nemívají tak velký rozpočet. Z tohoto důvodu je dobré volit, co nejúspornější variantu.

Pro začátek není automat vhodný
Kdybychom žili ve Spojených státech, situace bude úplně jiná. Ovšem v naší zemi nejsou auta s automatickou převodovkou příliš rozšířená. Máte-li řidičský průkaz na automobil s manuální převodovkou, bude výhodnější se nejdříve naučit řídit kvalitně tento typ vozu. Až si budete jisti, že jízdu s ručním řazením hravě zvládáte, klidně přesedlejte na pohodlnější automobil s automatickou převodovkou.

Zvolte dostatečný výkon
Posadit začátečníka za volant výkonného sportovního vozu asi nebude nejlepší variantou. Stejně tak, ale není výhodné jej nechat jezdit v zoufale slabém autě. Představa jízdy na dálnici, případně předjíždění, je potom děsivá. Zejména pro začátečníky, kteří nemají dostatečně vypilovaný odhad, bude výkon velmi podstatný.

Automobily se dají pořídit v různých cenových kategoriích. I u aut platí, že cena bude často přímo úměrná kvalitě, proto se vyplatí vyšší prvotní investice. Bude-li cena vybraného auta převyšovat váš rodinný rozpočet, krátkodobá půjčka váš problém vyřeší.

 

Call Now Button