V posledních letech se stále více lidí dostává do finančních problémů. A to nejen kvůli nepředvídatelným životním situacím, ale také kvůli různým psychologickým faktorům, které ovlivňují naše rozhodování. Pokud těmto faktorům porozumíme, dokážeme snáze tyto situace pochopit a také z nich dokážeme lépe najít východisko.
Co lidi žene do finančních pastí?
Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé dostávají do dluhů, je snadná dostupnost úvěrů. Když je půjčka ihned na dosah ruky, mnoho lidí jednoduše podlehne pokušení, této možnosti využije a zalepí díry ve svém rozpočtu. A to aniž by pečlivě zvážili dopady půjček na svou finanční situaci. Tento impulsní přístup často pohání psychologické faktory, jako je stres z nedostatku, potřeba vyrovnat se okolí, tlak zvenčí nebo potřeba okamžitého uspokojení.
Lidé bohužel mají tendenci podceňovat rizika spojená s půjčkami a přeceňují svou schopnost splácet. Psychologické studie dokonce ukazují, že někteří jedinci úplně ignorují dlouhodobé důsledky zadlužování se, protože se zaměřují pouze na okamžité výhody a benefity toho, že mají právě v tento okamžik plnou peněženku.
Psychologie dluhu bohužel nehovoří v náš prospěch. Lidé pod tíhou jakýchsi překroucených kulturních norem a tlaku společnosti upřednostní to, jak působí na okolí, před tím, jak se doopravdy cítí a na co mají ve skutečnosti finanční prostředky.
To ostatně pozorujeme hlavně u nákupů na úvěr. Takové nákupy jsou totiž pro mnoho lidí lákavou možností, jak dosáhnout zdánlivě vyššího životního standardu i vyššího statusu. Touha po okamžitém uspokojení však může mít závažné dlouhodobé následky.
A v neposlední řadě na lidi působí i reklamy a skvělý marketing finančních institucí. Rétorika často zdůrazňuje rychlé a snadné řešení finančních problémů, což v lidech vyvolává pocit, že půjčka není nic, co by měli pečlivě zvažovat. Opak je však pravdou.
Řada reklam navíc pracuje s časově omezenou nabídkou výhodných podmínek, což v lidech budí pocit naléhavosti a představu toho, že jim ty nejlepší podmínky brzy utečou. Lidé pak podlehnou tlaku, aniž by zvážili všechna rizika či dopady na svůj rozpočet. Pomíjejí pak důležité podmínky půjček nebo poplatky a dostávají se pak na hranu svých možností.
Dopad půjček na psychiku a životní styl
Dlouhodobé zadlužení má nejen finanční, ale i psychologické důsledky. Lidé, kteří se potýkají s dluhy, často zažívají pocity úzkosti, deprese a bezmoci. Dopad půjček na jejich psychiku pak často vede i k dalším problémům – ve vztazích, ve ztrátě sebedůvěry, či dokonce ke zdravotním problémům způsobeným stresem.
Tito lidé se často cítí jako v začarovaném kruhu. Nové půjčky totiž slouží k pokrytí starých závazků a cesta ven z tohoto kolečka se hledá je velmi těžko. Čím více se člověk zadlužuje, tím obtížnější je najít cestu ven.
Lidé pak pociťují vinu nebo hanbu, zejména ve společnosti lidí, kteří dluh považují za tabu nebo jakési stigma. Pod tlakem mohou činit další impulzivní nebo neuvážená rozhodnutí, která nakonec jejich situaci ještě více zhorší.
Pokud však včas porozumí tomu, jak se cítí a co s nimi a jejich psychikou dluhy dělají, ocitnout se rozhodně na dobré cestě k tomu, aby dokázali přijmout kroky směřující k řešení svých finančních problémů.
Jak se vymanit z dluhové pasti?
Lidé, kteří se ocitli v dluzích, si nejprve potřebují svůj problém uvědomit a uznat jej. Teprve pak mohou začít podnikat kroky k tomu, aby změnili svůj životní styl i svou současnou situaci.
Jaké konkrétní kroky pak mohou pomoci? V prvé řadě by tito lidé měli začít detailní analýzou svých příjmů a výdajů. Potřebují zjistit, kam tečou z jejich rozpočtu peníze, a také identifikovat oblasti, kde mohou ušetřit.
Poté by se měli zaměřit na vyhledání dluhů s nejvyššími úrokovými sazbami a poplatky, které mají na jejich rozpočet největší dopad. Pokud je to v jejich silách, měli by se pokusit tyto dluhy restrukturalizovat a co nejdříve je doplatit. I když v těchto situacích může být velmi lákavé využít další půjčku na pokrytí stávajících dluhů, vyplatí se refinancování pouze tehdy, pokud již výše dluhů nebude dále narůstat a podmínky budou lepší než ty současné.
Plánování a kontrolu výdajů se ostatně můžeme my všichni naučit. K dispozici je nepřeberné množství online i offline kurzů, knih i seminářů, které pomáhají lépe porozumět penězům i tomu, jak s nimi efektivně nakládat.
To vše však vyžaduje disciplínu a odhodlání. Jen tak lze finanční situaci zlepšit nejen z pohledu krátkodobého, ale také dlouhodobého. Kde však k tomu najít sílu? Ne vždy to člověk může zvládnout sám či s podporou svých nejbližších.
Kde hledat podporu?
Pokud se lidé v dluzích nedokážou se svou situací vypořádat sami, vyplatí se vyhledat odborníka. Ať už finančního poradce, který jim pomůže s řešením finančních otázek, nebo psychoterapeuta, který jim pomůže najít ztracenou sebedůvěru, uleví od stresu a vrátí harmonii do jejich života.
V dlouhodobém horizontu navíc tito odborníci dokážou pomoci i se změnou životního postoje k penězům a pomohou rozvinout i zdravější finanční návyky, jako je spoření či pečlivé plánování výdajů.
Problematika zadlužování se je bezpochyby komplexní otázka, která nemálo ovlivňuje náš život. Pochopení důvodů, proč se lidé dostávají do dluhů, a rozpoznání dopadů půjček na naši psychiku je prvním krokem k tomu, abychom se vyhnuli finančním problémům. S vhodnými nástroji a podporou je však možné se z dluhové pasti vymanit a vést zdravější finanční život. A především se do těchto situací ani nedostat.