Spotřebitelský úvěr

Pronájem, či vlastní bydlení? Jaká jsou pro a proti

Čím dál více lidí řeší otázku, zda je lepší platit nájem, či splácet hypotéku. Každá z možností má své stinné i světlé stránky. Jelikož ale ceny nemovitostí neustále rostou, vyplatí se každému něco jiného.

Individuálně zvažte své možnosti a vyhlídky do budoucna
Jste-li mladí lidé, kteří se rozhodli vylétnout z rodičovského hnízda, nejspíš nebudete mít takové úspory na to, abyste si pořídili vlastní bydlení. Podělit se o nájem s přáteli nebo partnerem se jeví jako lepší řešení. Dalším důvodem, proč je pro mladé lepší zvolit nájem, je nejistá blízká budoucnost. Nikdy nevíte, kdy se rozhodnete změnit práci či odjedete studovat do zahraničí. Jste-li ovšem staršího věku a máte již slušně rozběhnutou kariéru, nejspíš budete uvažovat trochu jinak. Chcete-li se usadit na jednom místě a mít již svou vlastní nemovitost, bude rozumnější splácet hypotéku a mít jistotu, že bydlení je vaše.

Jaké výhody přináší pronájem?
Lidé volí nejčastěji pronájem v situaci, kdy jim chybí dostatečné finance na získání vlastní nemovitosti. Ceny měsíčního nájmu sice též v posledních letech vzrostly, ovšem stále se jedná o částky, které pracující lidé zvládají platit. Největší výhodou je, že na začátku nemusíte mít velký finanční obnos pro jeho získání. Mnozí vidí plus i v tom, že nejste vázáni na jedno místo a v případě potřeby můžete velmi rychle změnit místo svého bydliště. Chcete-li snížit placenou částku za nájemné, stačí jít do bytu se spolubydlícími, a za pár let si můžete našetřit slušnou sumu, kterou upotřebíte při žádání o hypotéku.

Bydlení v pronájmu má i svá rizika
Nájemníci žijí v určité nejistotě. Jelikož byt není váš, hrozí, že vám majitel ukončí smlouvu, a vy se tak ocitnete během chvilky bez bydlení. Zároveň nájem nebývá fixní, a proto může po určité době skokově narůstat. Mnohým může vadit i fakt, že pokud půjdete již do zařízeného bytu, nebudete mít možnost v něm provést jakékoliv úpravy.

Proč zvolit hypotéku na vlastní bydlení?
Z dnešních cen nemovitostí jasně vyplívá, že pro koupi vlastního bydlení musíte mít naspořeno opravdu hodně peněz. Zvolíte-li si pro splnění snu o svém domě hypotéku, počítejte s tím, že ji budete splácet velkou část svého života. Ovšem po splacení hypotéky je nemovitost vaše a nemusíte se bát, že vás z ní někdo vystěhuje. Dopředu víte, kolik budete muset měsíčně splácet. Navíc si svůj byt či dům můžete zrekonstruovat a vybavit dle libosti. Nemovitost patří mezi nejlepší investici, do které vložit peníze, jelikož její prodejní cena stále roste.

Má hypotéka i nevýhody?
Za prvé, hypotéku bez naspořených peněz jen tak nezískáte. Druhý nepříjemný fakt je, že splácet budete často až 30 let. Mnohé odradí i poplatky, které se s hypotékou pojí. Obě varianty mají svá jistá rizika. V pronájmu vám může dát majitel výpověď, a vy se ocitnete v nepříjemné situaci. Při splácení hypotéky se zase můžete dostat do situace, v níž nebudete mít na splácení. Tím se můžete dostat do velkých problémů s bankou. Budete-li kdykoliv potřebovat peníze rychle a bez problémů, spotřebitelský úvěr vám pomůže.

Call Now Button