Zajímavosti

Nejdražší byty jsou stále v Praze, nejlevnější jsou k mání v Mostě a v Karviné

By 10. 1. 201910 června, 2019No Comments

Víte, kde koupíte nejlevnější byt a kde naopak nejdražší? Realitní síť CENTURY 21 si vzala na paškál ceny bytů ve 149 městech či městských částech. V průzkumu porovnala byty o velikostech 1+kk až 3+kk. Tušíte, jaký je výsledek?

Nikoho jistě nepřekvapí, že nejdražší byty lze pořídit v Praze. V naší metropoli je poptávka po bytech neměnná, a to ať už realitní trh prochází krizí či nikoliv. V současné době je nejoblíbenější pražskou lokalitou Žižkov, kde poptávka jednoznačně převyšuje nabídku. Za popularitou Žižkova stojí především:

  • dostatek zeleně,
  • hustá dopravní síť,
  • blízkost centra,
  • možnost bydlení ve starší zástavbě i v novostavbě.

Nyní se průměrná cena za metr čtvereční v Praze pohybuje u novostaveb kolem 72 200 Kč, u starších budov kolem 66 000 Kč. I menší byty tak dosahují milionových částek, a tak je jasné, že u mnohých se pořízení vlastního bydlení bez hypotéky neobejde.

Situaci na realitním trhu v Brně ovlivňují studenti

Ve vysokých cenách Prahu následuje moravská metropole. V Brně nejvíce táhnou městské části:

  • Brno střed,
  • Žabovřesky,
  • Masarykova čtvrť.

V těchto brněnských lokalitách se rozdíly v cenách mezi novostavbou a starší zástavbou téměř stírají. Velký vliv na brněnský realitní trh mají studenti, kteří poptávají především menší bytové jednotky. Průměrná cena bytů v novostavbě činí lehce přes 64 000 Kč za metr čtvereční, starší byty se v průměru prodávají za 53 100 Kč za metr čtvereční.

V Olomouckém kraji se rozhodli nedostatek bytů řešit výstavbou nových v rámci projektu Zlaté terasy – Wolkerova, Slavonínské zahrady, Nová Sladovna, Holandská čtvrť, Bydlení Šantova a mnohé další. Průměrná cena bytů na Olomoucku v novostavbě činí 51 800 Kč za metr čtvereční, ve starší zástavbě 35 467 Kč za metr čtvereční.

I na Brněnsku a na Olomoucku je koupě nemovitosti většinou financována hypotékou. Kvůli zpřísňujícím se podmínkám v některých případech jen hypotéka nestačí. Chybí-li vlastní zdroje, je nutné využít alternativní řešení, které se ale bez důkladného propočítání neobjede. Pomoci vám k tomu může hypoteční kalkulačka.

 

Nejlevnější byty na prodej jsou v Mostě i v Karviné

Nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji, kde díky nízkým cenám k financování bydlení mnohdy postačí jen stavební spoření, popřípadě levný úvěr ze stavebka.

  • V Mostě za m2 ve starším domě zaplatíte 7 533 Kč.
  • V Teplicích stojí m2 8 233 Kč.
  • V Litoměřicích a v Lounech se byty prodávají za zhruba 20 000 Kč za m2.

Co se levných bytů týká, pak Ústeckému kraji šlape na paty Moravskoslezský kraj, kde nejlevněji pořídíte bydlení ve městech Karviná a Rychvald. Metr čtvereční zde stojí pod 10 000 Kč. V rozmezí 20 000 Kč až 30 000 Kč za m2 pak bydlení vychází ve Frenštátě pod Radhoštěm, v Opavě a v Novém Jičíně.

Call Now Button