Půjčka bez registru

Jaké je riziko pádu do dluhové pasti u půjčky bez registru a jak se mu vyhnout?

Půjčka, kterou dostane každý. To zní velmi lákavě. Zároveň je to ale i poněkud nebezpečné. Jak moc rizikový úvěr bez registru je? A můžeme se nebezpečí vyvarovat? To vše se dozvíte po přečtení následujících odstavců.

Co si pod úvěrem bez registru představit?

Úvěr bez registru je produktem nebankovních poskytovatelů. Většina lidí podle názvu usoudí, že produkt je specifický tím, že poskytovatel nenahlíží do registrů. To je však pouze domněnka. Čerpání informací z registrů totiž patří mezi základní techniky, jak ověřit úvěruschopnost klienta. A pověřovat žadatele poskytovatelům nařizuje zákon. Pokud by tak tedy neučinili, jednali by protizákonně. Nutno tedy podotknout, že půjčka bez nahlížení do registrů dlužníků neexistuje.

Na obrázku je moucha chycená uprostřed pavoučí sítě

Zákon však už neudává hranici, kdy společnost úvěr poskytnout může a kdy už by schválení nebylo bezpečné. Společnosti tedy do registru nahlédnou, ale údajům z něho přiloží odlišnou váhu.

Číhá na nás při čerpání úvěru bez registru nebezpečí?

Kvůli nižším nárokům na bonitu je tento nebankovní produkt atraktivní zejména pro lidi, kteří mají negativní zápisy v registrech dlužníků. Takoví lidé často v minulosti neplatili své závazky včas nebo se ocitli i v exekučním či insolvenčním řízení. Někteří se ze svých omylů již poučili, u některých problémy přetrvávají dodnes.

Jestliže klient kvůli svým šlápnutím vedle chce využít úvěr, který se tváří jako půjčka bez registru, protože s jiným produktem by neuspěl, není na tom nic špatného. Tedy za předpokladu, že si dá pozor, aby stejné chyby již neopakoval, a půjčku bude spolehlivě splácet.

Jsou zde však i tací, kteří úvěr použijí jako záplatu na své současné dluhy. Takové jednání není správné. V takovém případě je půjčka bez nahlížení do registru opravdu nebezpečná. Ke stávajícím neplaceným půjčkám se přidává další a člověk se nezastavitelně řítí do dluhové pasti.

Pozor si dávejte na vysoké úroky

Riziko půjčky spočívá i ve vysokém úroku a dalších poplatcích. Lidé mohou přeplatit půjčenou částku i několikrát. Finanční instituce si tyto nemalé poplatky účtují za výhody, které nabízí, jako je právě schválení žádosti lidem s nižší bonitou.

Také sankce za zpoždění se splátkou bývají vysoké. Opozdit se tedy se splácením se rozhodně nevyplácí.

Jak se problémů vyvarovat?

Abyste se včas vyhnuli případným potížím, stačí dodržovat pár základních pravidel. Vždy si pořádně rozmyslete, jakou výši úvěru unesete. Řádně si spočítejte, jak velkou část peněz můžete na poplatky související s úvěrem měsíčně vydat.

Mezi ty nejzákladnější zásady patří: úvěr si berte jen v případě nutnosti. Jestliže plánujete uzavřít půjčku jen na pokrytí vašich stávajících splátek, zvažte chytřejší řešení. Pokud vám dluhy přerůstají přes hlavu, využijte dluhového poradenství.

Call Now Button