Spotřebitelský úvěr

Jak vybudovat zahradní jezírko

Zahrada je místem, kde si každý rád odpočine po náročném dni v práci. A právě proto si zaslouží hodně pozornosti ohledně toho, jak na nás působí. Jedním ze skvělých způsobů, jak vdechnout vaší zahradě nový život je umístit do ní vodní prvek, kterým je například jezírko.

Vhodné umístění je základ

Úplně prvním krokem, který nesmíte podcenit, je výběr vhodného místa pro vaše jezírko. Musíte mít jasno v tom, zda chcete mít například jezírko někde na periferii, kde bude více schované. V tu chvíli by vám mohlo sloužit jako jakési tajné místečko. Nebo by naopak mělo být chloubou vaší zahrady? V tom případě je tím pravým umístěním centrální bod zahrady. Nejlepší je jezírko budovat na co nerovnějším terénu. Pokud se rozhodnete pro jezírko z betonu, pak si můžete dovolit i svah nebo skalku. Při kopání základů si musíte dát pozor na výšku okrajů. Vždy si okraje zkontrolujte pomocí vodováhy a případně některý okraj snižte. Tím umožníte i lepší odtok vody při velkém dešti.

I na materiálu záleží

Další důležitá věc je výběr materiálu, který použijete. Ať už se rozhodnete jakkoliv, jámu je vždy nutné vykopat hlubší a širší. Požadovaného tvaru docílíme postupným dosypáváním písku. To je obzvlášť důležité u plastových jezírek. Jejich nevýhoda je, že se dodávají pouze v menších rozměrech. Pokud byste chtěli větší, museli byste použít fólii nebo je možná i betonáž. U těchto jezírek nejste nijak limitováni s jejich finální podobou. Jejich vybudování vzhledem k velikosti může být sice trochu nákladnější, avšak s tím vám může pomoci spotřebitelský úvěr. Jen se ujistěte, že ji budete zvládat splácet, a můžete se těšit z vlastního, nádherného jezírka.

Zamaskujte okraje

Obzvláště u plastových jezírek celý dojem ruší, pokud jsou vidět jeho okraje. Ty se dají zakrýt štěrkem. Ten sypte po menších částech, které pokaždé srovnejte, aby se nesesypal. Dále také můžete použít vetší kameny, které poté můžete umístit třeba i doprostřed jezírka, jako dekorativní prvek.

Vodu napouštějte pozvolna

Vodu nelijte přímo do nádrže. Předtím je potřeba, dno opět vysypat vrstvou písku, který se musí dobře napěchovat, aby v něm nevznikaly dutiny. Při samotném napouštění je vhodné použít slabší proud vody, aby tuto vrstvu nestrhnul.

Nezapomeňte na konečné úpravy

Mezi poslední kroky patří instalace vodního čerpadla. To není vhodné umístit přímo na dno. Je lepší ho podložit například cihlou, aby nedocházelo k jeho ucpávání. A v neposlední řadě je tu výsadba rostlin. Vodní rostliny můžete do jezírka vložit pomocí koše či speciálních tašek, které v jezírku upevníte hákem. A pokud byste zamýšleli mít ve svém jezírku ryby, tak ty je vhodné vysadit až po vytvoření biosystému.

Call Now Button