Krátkodobá půjčka

Jak postavit pergolu

Chcete-li si užít na zahradě příjemně strávené letní večery, neměla by vám na ní chybět pergola. Ta je skvělá jak pro posezení s přáteli a rodinné oslavy, tak pro každodenní vychutnání vaší večeře či sklenky vína. Na trhu najdete několik druhů již předpřipravených konstrukcí pergol z různých materiálů a v různých velikostech. Při jejich koupi můžete využít i odbornou montáž nabízenou prodejcem. Toužíte si pergolu navrhnout přesně podle svých představ a postavit si ji vlastníma rukama? Máme pro vás pár tipů, jak postupovat, než své sny zhmotníte.

Vyberte vhodné místo

I když se tento bod může zdát jako triviální, zamyslete se, zda jste vybrali místo, kde budete mít dostatek soukromí. Jak dlouho vám na tuto část zahrady svítí denně slunce? Je odsud hezký výhled? Bude pergola dostatečně prostorná, aby splnila všechny účely? Zkuste si poctivě odpovědět na všechny tyto otázky. Pokud jste vybrali vhodné místo na svém pozemku, první důležitý krok máte za sebou.

Dopřejte čas přípravě projektu

Svoje představy byste nejdříve měli přenést na papír. Inspirujte se již hotovými projekty, které najdete internetu či v časopisech zaměřených na zahradní architekturu. Chcete-li pergolu v zahradě spíše skrýt, využijte zakřivenější tvary, které zajistí lepší splynutí vašeho přístřešku s okolím. Pravoúhlé pergoly naopak upoutají pozornost na první pohled. Je důležité při návrhu pergoly přihlédnout i ke tvaru a stylu vašeho domu, aby vše vzájemně ladilo.

Zvolte správný materiál

Běžně se přístřešky staví dřevěné, hliníkové, celokovové či plastové. Jak už jsme zmínili, všechny tyto typy pergol se dají pořídit jako hotové stavebnice. Dřevěné a plastové zvládnete často sestavit dle návodu sami, na kovové je lepší využít pomoci odborníka.

Pergolám stavěným na míru svépomocí jednoznačně dominuje dřevěná konstrukce. Pokud chcete mít svou pergolu zastřešenou, doporučuje se pracovat spíše s měkčím dřevem z důvodu jeho snazšího opracování. Dobrou volbou je například smrkové dřevo. Plánujete-li pergolu bez střešní krytiny, sáhněte po tvrdším a odolnějším dřevě, například dubu. U dřevěné konstrukce se nevyhnete pravidelnému lakování a impregnování. Pokud si s výběrem vhodného materiálu nebudete vědět rady, nebojte se obrátit na odborníka, který vám jistě rád poradí.

Jak vyřešit zastřešení

Samotná pergola vás před deštěm neochrání. Pokud chcete tento problém vyřešit a nadále zachovat charakter stavby, doplňte ji polykarbonátovými deskami či zasklením. Jako další materiály vhodné na střešní krytinu se nabízejí akrylátové sklo či PVC vlnité desky. Zajímavou možností, jak pergolu příležitostně zakrýt, je použití markýzy.

Díky stavbě svépomocí se cena celé pergoly značně sníží, tudíž můžete více investovat do materiálů, které na stavbu zvolíte. Když celkové náklady na stavbu překročí váš stanovený limit, krátkodobá půjčka je nejlepším řešením. V tomto případě se vyplatí na materiálech a celkovém provedení nešetřit, protože kvalitní pergola by vám měla sloužit desítky let.

 

Call Now Button