Půjčka bez registru

Jak nesáhnout vedle při koupi ojetého auta

Pokud si plánujete pořídit nové auto nebo rozšířit svou garáž o nový kousek, a přitom vybírat z nabídky ojetých vozů, měli byste být na pozoru. Trh s ojetými automobily je velmi bohatý, vybírat můžete nejen u autorizovaných automobilových dealerů, ale i u soukromníků, kteří svá auta prodávají na vlastí pěst. U ojetého vozu se dá kdejaká vada skrýt. My vám nyní poradíme, na co si dát u výběru největší pozor.

Zaměřte se na historii vozu
Právě stojíte u svého vybraného auta. Věnujte pozornost nejen ujetým kilometrům, ale i servisní knížce, dále pak fakturám za opravy či náhradní díly. Z těchto dokumentů se dá snadno vyčíst, jak se k vozu dosavadní majitel choval, zda bylo auto pravidelně servisováno, s jakými závadami se případně v minulosti potýkalo apod. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti o záznamech v těchto dokumentech, nebojte se prodejce zeptat. Ve chvíli, kdy začne nejistě vymýšlet odpověď, zbystřete. I věci jako servisní knížka se dají zfalšovat.

Prohlédněte si karoserii
Menší šrámy jsou na ojetých autech běžné a jedná se spíše o estetický problém. Při kontrole karoserie se zaměřte především na spáry, které by měly být rovnoměrné. Panely na sebe musí vzájemně lícovat a neměly by mít rozdíly v barvách. Pokud tomu tak není, je vozidlo pravděpodobně bourané a oprava neproběhla dostatečně odborně. Podobně je potřeba vyzkoušet bezproblémové otevírání všech dveří, kufru i kapoty.

Otestujte chod motoru
Motor je základem vozu, proto mu věnujte při výběru auta velkou pozornost. Má-li autobaterie dostatečnou kapacitu, motor by měl startovat snadno. Vyzkoušejte nastartovat za studena i po zahřátí. V zahřátém agregátu by nemělo nic nepříjemně rachotit. Vezměte ale v potaz, že každý motor bude jinak hlučný. Při testování pohonné jednotky si povšimněte i výfuku, ze kterého by neměl vycházet bílý ani modrý dým. Toto může poukazovat na závažný problém.

Pozor na korozi
Na korozi se zaměřte především u starších aut, ovšem může vás překvapit i u havarovaných a nekvalitně opravených novějších vozů. Různé modely aut jsou na korozi jinak náchylné. Pohlídejte si především podvozek, okolí dveří a obecně nerovnosti na laku karosérie v podobě „puchýřů“, které by mohly signalizovat zárodky rzi. Koroze se dá sice opravit, ovšem pokud je v pokročilém stavu, bude oprava finančně náročná.

Prohlédněte si interiér
Stav interiéru by měl odpovídat množství najetých kilometrů. Každý majitel zachází se svým automobilem jinak, proto můžete i auto se 100 tisíci najetými kilometry přebírat téměř v bezchybném stavu, ale můžete narazit i na přesný opak. Během prohlídky nezapomeňte vyzkoušet funkčnost klimatizace a topení, případně elektrického nastavování sedaček, zrcátek a ovládání oken. Dobrý výběr ojetého auta může být i pro znalce velkým oříškem. Vaši spokojenost hodně ovlivní i to, v jaké cenové kategorii se budete pohybovat, protože i u ojetého vozu platí, že cena většinou odpovídá kvalitě. Takže pokud byste si rádi dopřáli o něco kvalitnější či novější vůz, než umožňuje váš budget, krátkodobá půjčka vám pomůže splnit váš sen.

Call Now Button