Půjčka na OP

Jak dbát o bezpečí při jízdě na kole

Jízda na kole znamená volnost, pohyb, čas strávený venku, pohodu, ale i určité nebezpečí. Z jízdního kola je až příliš jednoduché spadnout a vážně se zranit, proto se v tomto článku zaměříme na to, jak tomu co nejvíce předejít.

Co musí kolo splňovat
Pokud kupujete nové kolo, rovnou se podívejte, jestli má splněnou povinnou výbavu, jinak byste museli něco dokupovat, v horším případě by se vám to mohlo vymstít. Základem bezpečné jízdy na kole jsou dvě funkční na sobě nezávislé brzdy, dále volné konce trubek musí být spolehlivě zaslepeny (v případě nehody by vás volné konce mohly ošklivě zranit), musíte mít zadní červenou a přední bílou odrazku či svítilnu, na pedálech žluté odrazky a v paprscích kol nejméně jednu boční oranžovou odrazku. Pokud víte, že často jezdíte v noci či za snížené viditelnosti, rovnou investujte i do kvalitních bílých a červených svítilen.

Helma, rovná se záchrana života
Od roku 2017 zákon sice stanovuje povinné nošení helmy pouze pro děti do 12 let, ale je velmi důležité, aby ji nosili všichni. Přilby je dobré nosit za jakéhokoliv provozu i mimo něj. Nezáleží, kde zrovna jedete, všude existuje veliké riziko zranění. Možná si myslíte, že jezdíte opatrně a obezřetně, a tudíž se vám nic nemůže stát. To jste ale na velikém omylu. Vy možná jste opatrní, ale ostatní nemusí být, a nikdy nevíte, co se může stát. Proto je dobré investovat do kvality, která vám dokáže zachránit život. Budete si možná muset připlatit (cenově se helmy pohybují mezi 500 – 10 000 korunami), ale v případě finanční krize vám pomůže půjčka na OP. To se pro zdraví vyplatí.

Naučte se pár pravidel pro vaše bezpečí
Jako cyklista jste účastníkem silničního provozu, takže se musíte řídit pravidly. První z nich platí ještě předtím, než vyjedete, a to je kontrola stavu vašeho kola. Dále byste měli být vidět, nejlépe nosit oblečení s reflexními prvky, rozhodně ne být celý v černém. Během cesty nesmíte mít žádný alkohol v krvi či být pod vlivem omamných látek. Dále je důležité umět předvídat dopravní situaci. Pokud se přibližujete k nepřehledné zatáčce, křižovatce nebo vidíte okolo sebe auto, rozhodně zpozorněte a přibrzděte. Vy jste auto viděli, ale co když řidič neviděl vás? Musíte dávat veliký pozor i na to, kde jedete. Nejlepší je využívat přímo určené cyklostezky či silnice s menším provozem. Pokud to ale nejde, vždy se držte při pravém okraji komunikace a v případě skupiny si nechte rozestupy, tak aby vás bylo možné předjet.

A teď už vám nic nebrání, abyste bezpečně vyjeli.

Call Now Button